Frauenkirche: zrekonstruovaný barokní skvost v centru Drážďan

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 7. 2018 • Přečteno 4612x

Historie existence kostela na tomto místě sahá až do 11. století.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Mezi TOP památky Drážďan patří v každém případě slavné muzeum Zwinger, budova operní scény nazvaná Semperova opera a také kostel Frauenkirche. Ti, kteří toto místo navštívili před rokem 1990, viděli hlavně trosky kostela zničeného při bombardování v roce 1945. Ty byly totiž zakonzervovány a na dlouhé roky se staly válečným památníkem. Kdo se ale do Drážďan vydá teď, uvidí už zcela zrekonstruovaný barokní skvost.

Kostel Panny Marie

Interiér kostelaInteriér kostela

Slovo „Frauenkirche“ v překladu znamená „kostel Paní“. Tou Paní je myšlena Panna Marie. Tak jako většina velkolepých kostelů nacházejících se na území Německa je i tento evangelicko-luteránský. Co se týká architektonického slohu, je to ukázka typického baroka, což znamená velkolepost a grandióznost.

Jinými slovy, kostel Frauenkirche má obrovskou rozlohu a exteriér skutečně působí velkolepě, ale interiéry příliš zdobené nejsou. S největší pravděpodobností upoutá pozornost velká kupole, která je svými rozměry i způsobem stavby srovnatelná s Michelangelovou kupolí na bazilice svatého Petra v Římě.

Začíná totiž ve výši 40 metrů, kde dosahuje průměru 26,15 metru. Na nejvyšším místě – 62 metrů nad zemí – je zasazena lucerna. Steinerne Glocke (v překladu kamenný zvon), jak se kupoli přezdívá, váží 12 000 tun a zajímavostí je, že nemá žádné podpěry.

Pokud půjdete nahlédnout dovnitř, v každém případě se podívejte nahoru na vnitřní stranu kupole, jsou na ní nádherné malby představující různé biblické motivy.

Další velkou zajímavostí interiéru jsou jistě varhany, které veřejnosti představil svým koncertem v tomto kostele sám Johann Sebastian Bach. Jedná se o čtyřicetistopý nástroj, kterého si jistě každý návštěvník všimne.

Historie kostela sahá až do 11. století

Historie existence kostela na tomto místě sahá až do 11. století, kdy zde stával malý dřevěný kostelíček zasvěcený Panně Marii. Ten sloužil především místním Lužickým Srbům, kteří v této části současného Saska žili. Později byl nahrazen románskou stavbou.

V době velkého rozmachu Drážďan zde vznikl farní kostel v gotickém slohu. V době reformace se stal součástí luteránské farnosti. Roku 1722 rozhodla drážďanská městská rada o zboření gotické stavby a o postavení nového kostela. Architektem se stal jeden z největších německých barokních mistrů Georg Bähr.

Stavělo se od roku 1726 do roku 1743. Frauenkirche byl od počátku budován jako luteránský chrám, ačkoli tehdejší saský kurfiřt Fridrich August II. byl oficiálně katolík. To ale byl z jeho strany pouhý kalkul, neboť s celou rodinou konvertoval ke katolické víře jenom proto, aby mohl získal polskou královskou korunu.

Naprosto zásadní ale bylo pro kostel bombardování v noci z 13. na 14. února roku 1945. Ačkoli žádná bomba přímo nezasáhla budovu, v okolí vzniklo velké množství požárů a pískovec použitý na stavbu nevydržel tento obrovský žár a 15. února ráno se kupole sesypala. Celých 45 let po zničení této kupole pak trosky připomínaly hrůzy 2. světové války.

Oficiálním památníkem proti válce se místo stalo v roce 1966. Až po opětovném sjednocení Německa se začalo s rekonstrukcí. Ta započala roku 1994 a byla poměrně komplikovaná, protože se nedochovaly původní plány a muselo se vycházet jen ze starých obrazů a fotografií.

Důležité byly i výpovědi svědků bombardování, kteří popsali, jakým způsobem došlo ke zhroucení. Ze všech těchto informací byl vytvořen 3D model stavby, jenž byl základem oprav. Oproti původnímu stavu byl v podzemních prostorách vytvořen koncertní sál. K slavnostnímu vysvěcení došlo 30. října 2005 v předvečer Dne reformace.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Praktické informace

Kostel se nachází v centru městaKostel se nachází v centru města

Kostel na nachází na náměstí Neumarkt v centru Drážďan. Nejlépe se sem dostanete tramvajemi s číslem 1, 2, 3, 4, 7 nebo 12. Otevřené dveře naleznete každý všední den mezi 10. a 18. hodinou s možnou polední přestávkou. O víkendu se zde často konají různé kulturní akce a není možné s předstihem přesně určit, kdy bude kostel otevřen.

Běžně je svatostánek zpřístupněn bezplatně, ale v případě konání nějaké události je nutné si při vstupu zakoupit lístek. Někdy místní dobrovolníci žádají o drobnou finanční podporu. V případě zájmu vás za poplatek kostelem provedou a řeknou vám informace o jeho historii.

Doporučujeme také výstup na věž, ze které je nádherný výhled nejen na náměstí Neumarkt, ale na velkou část města. Základní vstupné na vyhlídku stojí 8 euro, ale i zde je dobře propracovaný systém slev.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. května



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/frauenkirche/



Doporučujeme z Německa

Nejnovější z Německa



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024