Zwinger: unikátní komplex barokních budov

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 7. 2018 • Přečteno 5089x

Zwinger leží na místě, kde v minulosti stávalo městské opevnění.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Zwinger je komplex barokních budov, který v současné době slouží především jako muzeum. Nachází se v německých Drážďanech. Vzhledem k tomu, že Drážďany leží jen několik kilometrů od českých hranic, není žádný problém toto slavné muzeum navštívit.

S trochou nadsázky se objekt dá srovnat s pařížským Louvrem nebo s petrohradskou Ermitáží. Samozřejmě počtem exponátů se s těmito muzei rovnat nemůže, ale pro Němce je Zwinger velice významným místem.

Tak pokud Češi mají zájem podívat se do světově proslulého muzea a nechtějí, nebo nemohou, cestovat přes velkou část Evropy, Zwinger je zcela ideální příležitostí. A vzhledem k tomu, že se většina lidí považuje za kulturní, měl by nějaké slavné muzeum navštívit aspoň jednou za život každý.

Historie komplexu

Barokní skvostBarokní skvost

Zwinger leží na místě, kde v minulosti stávalo městské opevnění. Pojem „Zwinger“ označoval prostor mezi vnitřní a vnější městskou zdí. Počátky stavby sahají k začátku 18. století. V té době byly v Drážďanech především dřevěné domy a saský kurfiřt August II. Silný měl zájem město přestavět po vzoru francouzského krále Ludvíka XIV.

Plánoval zde postavit i monumentální rezidenční zámek. Základní kámen byl položen roku 1711. Budova Zwingeru měla být pouze vstupním nádvořím velkolepého zámku. Po smrti Augusta II. Silného však nebyla tato stavba prioritou a jeho následovníci se začali realizovat v jiných projektech.

Nakonec byl objekt současného Zwingeru dokončen až roku 1854 s tím, že zde o rok později bylo otevřeno muzeum. Původně zamýšlený zámek nikdy postaven nebyl.

Zásadní roli sehrálo bombardování Drážďan v únoru 1945, kdy byl areál, stejně jako celé město, velmi těžce poškozen a jeho velká část vyhořela. Ihned po válce začaly práce na jeho rekonstrukci s tím, že svoji předválečnou podobu získal opět roku 1963.

Muzejní galerie

V muzeu nalezneme několik expozic, zřejmě nejproslulejší je Galerie starých mistrů. V ní je vystaveno asi 750 obrazů od evropských malířů z 15. až 18. století. Můžeme se zde setkat jak s ukázkami italské renesance, tak i s obrazy německých, španělských či francouzských barokních malířů.

Většinou se jedná o původní sbírky saských kurfiřtů. Pravděpodobně nejvzácnějším obrazem je Sixtinská madona od Raffaela Santiho z roku 1513. Dále pak je možné jmenovat obraz od Petera Paula Rubense nazvaný Nymfa a satyr vedou opilého Herkula.

Z celkových téměř 1 900 obrazů, z nichž je přibližně 750 vystavených, můžeme vyzdvihnout ještě díla Rembrandta. Je tu umístěn i jeho slavný Únos Ganymeda z roku 1635. Milovníci malířského umění si zde jistě přijdou na své.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Sbírka porcelánu

Umělecká galerieUmělecká galerie

Součástí Státních uměleckých sbírkek Drážďany je i jedna z největších sbírek porcelánu na světě, která je umístěna právě v Zwingeru. Už August II. Silný začal sbírat porcelán, který nazýval bílým zlatem. Nejvíce ho uchvátil ten čínský a japonský. Původní sbírka byla umístěna v Japonském paláci, ale ta současná je největší expozicí uvedeného porcelánu na světě.

Naleznete zde cca 20 000 exponátů. Jedna část je věnována modrobílému porcelánu z období dynastie Ming a Quing. Zajímavé jsou zejména čínské dračí vázy. Další část expozice nabízí míšeňský porcelán. Míšeň leží jen pár kilometrů od Drážďan.

Na něm se objevují jak čínské vzory, tak scény z evropské mytologie. V jedné ze síní naleznete pouze míšeňský porcelán ve tvaru malých soch zvířat. Turisté většinou ocení pávy, lvy nebo opice.

Matematicko-fyzikální salon

Třetí velmi zajímavou součástí muzea Zwinger je Matematiko-fyzikální salon. Ten vznikl díky zálibě saských králů v matematice a fyzice. Místní panovníci měli zájem o veškerou moderní techniku a technické přístroje. Expozice se nachází v západním křídle budovy. V minulosti byly uvedené předměty součástí výstavy zbraní, ale z důvodu stále se zvyšujícího počtu exponátů byly tyto dvě sbírky již roku 1724 rozděleny.

Naleznete zde historické přístroje na měření hmotnosti a objemu či starodávné teploměry a samozřejmě i jednoduché přístroje měřící délku. Jsou zde umístěny různé předměty, které sloužily astronomům – mapy oblohy i hvězd či glóby a mapy obecně. Kromě toho je zde velká sbírka hodin a různých zrcadel.

Praktické informace

Na nádvoří je vstup zdarmaNa nádvoří je vstup zdarma

Zwinger se nachází prakticky v centru Drážďan na náměstí Theaterplatz, kam jezdí mnoho linek MHD. A samozřejmě se téměř po celém městě setkáte s ukazateli, tak ani ti, kteří neumí německy, nemusí mít strach, že muzeum nenajdou. Areál se otevírá ráno v 6 hodin a zavírá podle ročního období mezi 20. a 22. hodinou.

Vlastní muzea se otvírají v 10 hod. a zavírají v 18 hod. Zavřeno je vždy v pondělí a o některých státních svátcích. Na nádvoří je vstup zdarma, vstupné na jednotlivé výstavy se pohybuje kolem 6 – 8 eur na osobu. Záleží především na věku návštěvníka, je možné získat různé slevy.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zwinger/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024