Hofkirche: největší chrám v celém Sasku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 7. 2018 • Přečteno 4278x

Pojem Hofkirche, který se také používá pro označení této katedrály, znamená v překladu dvorní kostel.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Katedrála Nejsvětější Trojice, známa též pod názvem Hofkirche, je barokní katolický kostel. Německo je nádherným příkladem náboženské tolerance v průběhu staletí.

Největší chrám v celém Sasku

Katedrála Nejsvětější Trojice v Drážďanech je největším chrámem v celém Sasku. Pojem Hofkirche, který se také používá pro označení této katedrály, znamená v překladu dvorní kostel. Chrám je samozřejmě velmi bohatě vyzdoben a stojí za návštěvu.

Jestliže se jedná o katedrálu, znamená to, že zde sídlí diecéze. Hofkirche je katedrálou drážďansko-míšeňské diecéze od roku 1980. Svatostánek byl vybudován jako rodinná hrobka katolických kurfiřtů.

Měli zde být pohřbeni i katoličtí králové z rodu Wettinů. Nicméně saský kurfiřt a polský král August II. Silný má svoji hrobku v Krakově, v kryptě v Hofkirche nalezneme pouze jeho srdce. To je uloženo ve speciální cínové kapsli.

Historie stavby

Stavba chrámu trvala 16 letStavba chrámu trvala 16 let

Stavba chrámu započala v roce 1739 a trvala 16 let. Postavení reprezentativního kostela pro katolíky nařídil saský kurfiřt a polský král Friedrich August II. Pokud chtěl být saský kurfiřt i polským králem, musel přijmout katolickou víru, což znamenalo i rozvoj katolické církve v Sasku. Proto je většina chrámů v Sasku postavena v 18. století v barokním stylu.

Hlavním architektem se stal italský stavitel Gaetano Chiaveri. Celá dvě staletí nebylo třeba provádět žádné větší stavební úpravy, až do roku 1945, kdy byla katedrála při bombardování města velmi zásadně poničena. Propadl se celý strop a ani stěny nevydržely.

Vzhledem k tomu, že Drážďany připadly socialistickému východnímu Německu, nebyla příliš velká politická vůle kostely opravovat. Nakonec k tomu ale v 60. letech, v době uvolnění nejpřísnějších komunistických pravidel, došlo a kompletní rekonstrukce byla zakončena roku 1965.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Chrám, který neměl působit velkolepě

Jedná se o typickou barokní stavbu s několika zvláštnostmi. Baroko vždy ukazovalo velikost a význam církve a památky z tohoto období bývají mohutné a velmi reprezentativní. Na rozdíl od protestantů si na tom katolická církev velmi zakládala.

Tato stavba ale neměla působit zvlášť velkolepě, proto má věž s oválným půdorysem. Běžné barokní věže mají kulatý tvar, aby naopak zvýraznily mohutnost budovy. Zajímavá je i oválná chodba pro procesí, která vede kolem hlavní lodi. Velkolepý je hlavně obrovský oltářní obraz představující Svatou Trojici, které je kostel zasvěcen. A významné jsou i původní varhany, které jsou dílem známého Gottfrieda Silbermanna.

Pokud budete kostel obcházet, uvidíte celkem 78 soch od italského sochaře Lorenza Mattielliho. Většinou představují různé církevní osobnosti a světce, ale je zde také několik alegorií. Naleznete zde tedy sedící Víru, Lásku, Naději a Spravedlnost.

Praktické informace

Chrám se nachází v centru městaChrám se nachází v centru města

Katedrála se nachází v ulici Schloßstraße v centru města. Drážďany jsou typickým příkladem toho, že v Sasku, resp. v celém Německu, mohly stát kostely různých církví jen pár metrů od sebe.

Katedrálu si můžete prohlédnout každý den, ale otevírací doba pro turisty závisí na termínech bohoslužeb, které se zde pravidelně konají. Proto sem nechoďte např. o víkendu v dopoledních hodinách. Je možné se i domluvit a zajistit si komentovanou prohlídku chrámu s průvodcem.

Kostel je přístupný i pro vozíčkáře, bezbariérovost je zajištěna prostřednictvím výtahu ze strany od náměstí Theaterplatz. Tak jako v jiných katolických kostelech ani zde při vstupu a během prohlídky neplatíte žádné vstupné.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hofkirche/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024