Terasy Brühlsche: odpočinkové a relaxační místo v centru Drážďan

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 7. 2018 • Přečteno 3001x

Terasy Brühlsche se nacházejí v samém centru města na levém břehu Labe.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Terasy Brühlsche se nacházejí v Drážďanech, které jsou hlavním městem německé spolkové země Sasko. Milovníci muzeí jistě ocení slavný Zwinger s Galerií starých mistrů a s dalšími uměleckými skvosty. Kdo očekává spíše posezení na klidném místě s krásným výhledem než prohlídku pamětihodností, může se zastavit na terasách.

Odpočinkové místo v centru města

Socha u terasSocha u teras

Brühlsche Terrasse, jak zní oficiální název tohoto místa, jsou jakýmsi odpočinkovým místem v samém centru saské metropole. Po prohlídce historické části města je velmi příjemné se zde posadit a vychutnávat klid a pohodu.

Terasám se také někdy říká Balkon Evropy, neboť se nacházejí nad levým nábřežím řeky Labe a skutečně připomínají balkon s překrásným výhledem na velkou část města i na majestátní Labe. Promenáda začíná u mostu Augustusbrücke a pokračuje cca půl kilometru k dalšímu mostu nazvanému Carolabrücke. Samozřejmě ji ale můžete projít i v opačném směru.

Místo teras městské opevnění

V těchto místech původně stávalo městské opevnění, které na počátku 18. století začalo ztrácet svůj význam. Jako ve všech městech byly hradby postupně odstraňovány s tím, že roku 1739 ministerský předseda saského kurfiřta, hrabě Heinrich von Brühl, koupil pozemek, na němž nyní stojí terasy pojmenované na jeho počest.

Tento kurfiřtův důvěrník celý areál postupně zastavěl a vybudoval na něm zelené zahrady. Tímto krokem se zásadně změnil vzhled celého města. Změny v architektonickém stylu hrabě prováděl velmi citlivě, proto je dosud možné podívat se na starou cihlovou bránu s dvěma hláskami. Ta byla součástí opevnění již před 400 lety.

Sloužila totiž jako vstupní brána do rezidence saských kurfiřtů, resp. králů. Zajímavé je, že zde byl roku 1707 vyroben první evropský porcelán. Jeho tvůrcem byl saský umělec Friedrich Böttger. Toto místo si později zamiloval i sám Johann Wolfgang Goethe, který o něm hovořil jako o Balkonu Evropy.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Nádherné okolí

Terasy se nacházejí v samém centru městaTerasy se nacházejí v samém centru města

Jedná se sice především o místo určené k odpočinku a k obdivování nádherného výhledu, ale jsou zde k vidění i různé architektonické zajímavosti. Vzhledem k tomu, že terasy stojí relativně vysoko nad hladinou Labe, bylo nutné k nim vybudovat schodiště. Většina lidí přijde od náměstí Schlossplatz v západní části komplexu.

Projdou kolem budovy soudu a po stranách schodiště si mohou prohlédnout čtyři sochy, které představují čtyři části dne. Dále se zde nachází budova Umělecké akademie nebo muzeum moderního umění nazvané Albertinum.

Tato krásná renesanční budova je pojmenována po králi Albertovi. Drážďany mají celkově velmi zajímavou architekturu, i když byly na konci 2. světové války prakticky srovnány se zemí.

Umístění teras

Terasy Brühlsche se nacházejí v samém centru města na levém břehu Labe. Zdejší část se nazývá Altstadt, což v překladu znamená Staré město. Jen pár kroků odsud stojí obrovská katedrála Hofkirche, jež je jednou z dominant Drážďan. Ani Semperova opera nebo Zwinger nejsou daleko.

Na nábřeží samozřejmě nejezdí tramvaje ani jiné dopravní prostředky. Nejbližší stanicí tramvaje je Theaterplatz, která je nedaleko mostu Augustusbrücke. Z druhé strany, tj. ve směru od zahrad či od mostu Carolabrücke, můžete dojít na tramvajovou zastávku Dresden Synagoge.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/terasy-bruhlsche/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024