Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari: Příklad benátské gotiky

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10237x

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari je slavnou benátskou bazilikou, kde jsou pochovány slavné osobnosti Benátek, například malíř Tizian i sochař Canova.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do BenátekZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Po pravé straně kostela se nachází bývalá klášterní budova, dnes státní archiv, ve kterém jsou uchovávány vzácné dokumenty včetně papežských bul. Miliony dokumentů mapují historii Benátek, benátských rodin, dóžat i výstavby významných budov. Součástí archivu jsou historické smlouvy, listiny, rozsudky i tzv. relazioni, zprávy posílané do Benátek velvyslanci z různých evropských měst.

Každý, kdo cestuje do Benátek, jistě očekává, že uvidí spoustu krásných a historicky významných staveb. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari, kterou naleznete na náměstí Campo dei Frari ve čtvrti San Polo, patří mezi nejkrásnější budovy Benátek a její návštěva rozhodně nezklame žádného milovníka architektury a umění.

Trocha historie

Stavbu baziliky, která je typickým příkladem tzv. benátské gotiky, mají na svědomí františkáni, kteří se ve 13. století usadili v Benátkách, aby zde pomáhali chudým a nemocným. Řád, jehož členové se řadí mezi přívržence sv. Františka z Assisi, potřeboval pro své působení klášter, a tak byla započata stavba, ze které později vznikla bazilika.

Místní obyvatele nazývali františkány jednoduše I Frari, tedy bratři. Původní budova františkánského kláštera byla ve 14. a 15. století rozšířena a přestavěna, přičemž stavba i výzdoba byly vytvořeny v duchu františkánského učení, tedy velmi skromně. 

Chrám byl až do roku 1810 majetkem řádu. Toto vlastnictví bylo přerušeno Napoleonem Bonapartem, který budovu františkánům zabavil, aby z ní učinil obyčejný farní kostel.

Titul bazilika, přesněji bazilika minor (menší bazilika), byl kostelu udělen roku 1926 tehdejším papežem Piem XI.

Kostel, skládající se ze tří lodí, má nádherný portál z 15.–16. století, který je zdoben sochami z istrijského mramoru. Venku si rovněž povšimněte krásné zvonice, která je druhou nejvyšší věží Benátek po Zvonici sv. Marka.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Zajímavosti

Většina návštěvníků míří do baziliky kvůli jejímu velkolepému interiéru s bohatou výzdobou i kvůli hrobkám slavných osobností. Uvnitř naleznete jedno plátno od Belliniho, a to triptych Madona s dítětem a svatými, a dvě plátna od Tiziana. Jeho dílo Assunta (Nanebevzetí panny Marie), nejvzácnější dílo celého chrámu, je umístěno na hlavním oltáři.

Mezi nejslavnější osobnosti, které jsou v bazilice pochovány, patří italský hudební skladatel Claudio Monteverdi, významný benátský dóže Francesco Foscari, renesanční malíř Tizian a sochař Antonio Canova, jehož mauzoleum ve tvaru pyramidy vytvořili Canovovi žáci. Uvnitř hrobky je v nádobě umístěno pouze srdce slavného klasicistního sochaře. Zbytek těla Canovy byl pohřben v jeho rodišti.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Benátek

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-santa-maria-gloriosa-dei-frari/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!