Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari: příklad benátské gotiky

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18124x

Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari je slavnou benátskou bazilikou, kde jsou pochovány slavné osobnosti Benátek, například malíř Tizian i sochař Canova.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Po pravé straně kostela se nachází bývalá klášterní budova, dnes státní archiv, ve kterém jsou uchovávány vzácné dokumenty včetně papežských bul. Miliony dokumentů mapují historii Benátek, benátských rodin, dóžat i výstavby významných budov. Součástí archivu jsou historické smlouvy, listiny, rozsudky i tzv. relazioni, zprávy posílané do Benátek velvyslanci z různých evropských měst.

Každý, kdo cestuje do Benátek, jistě očekává, že uvidí spoustu krásných a historicky významných staveb. Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari, kterou naleznete na náměstí Campo dei Frari ve čtvrti San Polo, patří mezi nejkrásnější budovy Benátek a její návštěva rozhodně nezklame žádného milovníka architektury a umění.

Trocha historie

Stavbu baziliky, která je typickým příkladem tzv. benátské gotiky, mají na svědomí františkáni, kteří se ve 13. století usadili v Benátkách, aby zde pomáhali chudým a nemocným. Řád, jehož členové se řadí mezi přívržence sv. Františka z Assisi, potřeboval pro své působení klášter, a tak byla započata stavba, ze které později vznikla bazilika.

Místní obyvatele nazývali františkány jednoduše I Frari, tedy bratři. Původní budova františkánského kláštera byla ve 14. a 15. století rozšířena a přestavěna, přičemž stavba i výzdoba byly vytvořeny v duchu františkánského učení, tedy velmi skromně. 

Chrám byl až do roku 1810 majetkem řádu. Toto vlastnictví bylo přerušeno Napoleonem Bonapartem, který budovu františkánům zabavil, aby z ní učinil obyčejný farní kostel.

Titul bazilika, přesněji bazilika minor (menší bazilika), byl kostelu udělen roku 1926 tehdejším papežem Piem XI.

Kostel, skládající se ze tří lodí, má nádherný portál z 15.–16. století, který je zdoben sochami z istrijského mramoru. Venku si rovněž povšimněte krásné zvonice, která je druhou nejvyšší věží Benátek po Zvonici sv. Marka.

Zajímavosti

Většina návštěvníků míří do baziliky kvůli jejímu velkolepému interiéru s bohatou výzdobou i kvůli hrobkám slavných osobností. Uvnitř naleznete jedno plátno od Belliniho, a to triptych Madona s dítětem a svatými, a dvě plátna od Tiziana. Jeho dílo Assunta (Nanebevzetí panny Marie), nejvzácnější dílo celého chrámu, je umístěno na hlavním oltáři.

Mezi nejslavnější osobnosti, které jsou v bazilice pochovány, patří italský hudební skladatel Claudio Monteverdi, významný benátský dóže Francesco Foscari, renesanční malíř Tizian a sochař Antonio Canova, jehož mauzoleum ve tvaru pyramidy vytvořili Canovovi žáci. Uvnitř hrobky je v nádobě umístěno pouze srdce slavného klasicistního sochaře. Zbytek těla Canovy byl pohřben v jeho rodišti.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-santa-maria-gloriosa-dei-frari/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024