Kostel Santa Maria della Salute: místo víry

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11987x

Kostel Santa Maria della Salute s bílou kopulí patří k nejvýraznějším stavbám Benátek.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Každoročně 21. listopadu se v kostele Santa Maria della Salute konají oslavy Festa della Salute. V tento den přicházejí věřící do kostela, aby zapálili svíčku jako připomenutí konce morové epidemie z roku 1630. Jedině v tento sváteční den si lze prohlédnout celý interiér chrámu, včetně hlavního portálu i hlavního oltáře, který zdobí sousoší nazvané Panna Marie vyhání mor.

Až se budete blížit lodí po Velkém kanálu (Canal Grande) k centru Benátek, jedna z prvních věcí, které si všimnete, bude bílá kopule renesančního kostela Santa Maria della Salute. Bez této dominanty by panorama „města na vodě“ nebylo jistě tak malebné a rozmanité.

Ochrana před morem

Kostel, jehož výstavba byla zahájena v roce 1631, stojí u ústí Velkého kanálu. Je podpírán více než milionem dřevěných pilotů, které brání jeho zřícení. Jak nasvědčuje jméno chrámu, jeho stavba byla spojena s Pannou Marií, na jejíž počest nechal senát kostel postavit. Panna Marie prý zachránila obyvatele Benátek před morem, který do té doby zlikvidoval více než třetinu tehdejší benátské populace.

O originální podobu chrámu se zasloužil architekt Baldassare Longhena, který postavil v Benátkách i celou řadu dalších staveb. Přestože zvenku budova působí monumentálním až pompézním dojmem, interiér je spíše střídmý. I zde ovšem návštěvníka čekají poklady nesmírné ceny. Uvnitř kostela můžete obdivovat šest kaplí, kněžiště s kopulí, vzácné obrazy, fresky i plastiky.

Tizianovy stropy

K nejvíce ceněným malbám chrámu Santa Maria della Salute patří stropní dekorace se starozákonními výjevy, jejichž autorem je slavný Tizian. V interiéru jsou vystaveny i jeho další díla, například Seslání ducha svatého z roku 1550. Kromě Tizianových obrazů je možné vidět i několik děl dalšího význačného renesančního umělce Jacopa Tintoretta, jehož styl malby předznamenával baroko. Jeho malba Svatba v Káni Galilejské z roku 1561 visí na zdi přímo naproti vchodu.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-santa-maria-della-salute/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024