Galerie Punta della Dogana: na střeše si hřeje Štěstěnu

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7669x

Punta della Dogana je slavné muzeum moderního umění v Benátkách, které vzniklo místo bývalé celnice.

Vyberte si z našich zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Pokud budete stát na samé špičce trojúhelníku areálu Punta della Dogana, uvidíte samostatně stojící lampu. Ta v nedávné době nahradila bílou sochu, Chlapce s žábou, sochaře Charlese Ray, která na místě stála více než čtyři roky. Dvoumetrová bílá socha vzbuzovala v lidech velmi protichůdné reakce. Někteří ji považovali za krásnou ukázku současného umění, většina Benátčanů ji ale ve městě nechtěla, protože se domnívali, že narušuje starobylý ráz města. Nakonec byla odstraněna a nahrazena neutrální a vcelku nudnou replikou původní lampy, která v těchto místech stávala v minulosti.

Punta della Dogana je slavná galerie umění, která leží na soutoku Velkého kanálu (Canal Grande) a kanálu Giudecca v Benátkách. Galerie, která se nachází na trojúhelníkovém výběžku v blízkosti baziliky Santa Maria della Salute, vznikla z bývalého areálu celnice, italsky Dogana da Mar.

Od 15. století se v místech, kde nyní stojí muzeum umění, nacházely doky a celní úřad, které provizorně sloužily pro potřeby obchodníků a celníků. Ty nahradila budova celnice Punta della Dogana, postavená koncem 17. století. Během své existence byla několikrát přestavována. 

Mezi lety 2008 a 2009 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce, kterou financoval francouzský miliardář a sběratel umění Francois Pinault. Po několik desetiletí nikdo budovu celnice nevyužíval a z prázdných prostor měl vzniknout hotel nebo luxusní byty. K tomu nakonec nedošlo a celnice se stala muzeem umění, jehož novou vizáž má na svědomí architekt Tadao Ando. Autor přestavby vkusně zkombinoval moderní architektonické prvky s původním vzhledem budovy a vdechl tak místu nezaměnitelný ráz.

Socha Atlase ze 17. století, která je umístěna na střeše muzea, byla i po rekonstrukci zachována. Představuje dvojici otroků, kteří na svých zádech nesou zlatou zeměkouli, na jejímž vrcholku stojí Štěstěna. Socha měla představovat nadřazenost Benátské republiky.

Uvnitř muzea naleznete bohatou Pinaultovu sbírku současného moderního umění. Kromě úterý je galerie otevřená denně, a to od 10:00 do 19:00. Vstupné je 15 euro.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-punta-della-dogana/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024