Rafaelovy síně: výzdoba pro papeže

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12385x

Rafaelovy síně ve Vatikáně jsou čtyři pokoje, které jsou zdobeny jeho překrásnými renesančními freskami.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud si nechcete nechat velkolepé Rafaelovy fresky ujít, nezapomeňte si rezervovat vstupenky dopředu. Tyto nádherné komnaty jsou součástí Vatikánských muzeí, proto na ně nepotřebujete zvláštní vstupenku, ale můžete si je prohlédnout v rámci návštěvy muzejního komplexu. Dejte na nás a vyčleňte si na prohlídku muzeí včetně Sixtinské kaple a Rafaelových stanzí dostatek času. Odbývat takové skvosty pouze několikavteřinovou návštěvou by byla věčná škoda.

Vydá-li se turista do Říma, automaticky se u něj předpokládá, že je fascinován uměním všeho druhu. Obzvlášť milovníci starého umění se v Římě musí cítit ve svém živlu, neboť právě Řím nabízí neskutečné umělecké bohatství z dob antiky, středověku, renesance i baroka. Mezi nejpozoruhodnější a nejmonumentálnější skvosty, na které v hlavním městě Itálie můžete narazit, jsou Rafaelovy síně

Italsky je v průvodcích najdete jako Stanze di Raffaello. Tyto čtyři pokoje jsou součástí expozice Vatikánských muzeí. Pokud si zaplatíte vstup, v ceně máte i prohlídku Rafaelova vrcholného díla, tedy fresek, které zdobí stěny stanzí. Pakliže se chystáte na návštěvu Sixtinské kaple, kterou zdobí slavné Michelangelovy fresky, pro ještě lepší představu, jak vypadají dokonalá nástěnná díla, musíte stanze také navštívit.

Rafaelovy síně sloužily jako byt pro papeže Julia II., který si na počátku 16. století pozval slavného umělce Rafaela Santiho. Papež chtěl pokoje svého bytu přemalovat, neboť s původní výzdobou nebyl spokojen. Naneštěstí roku 1513 zemřel a dožil se tak výzdoby pouhých dvou místností. Jeho následovník, papež Lev X., ale projekt nezastavil a nechal Rafaela a jeho žáky dekorace dokončit. Rafael zemřel roku 1520, tudíž poměrně velkou část výzdoby museli zvládnout jeho učedníci. Postavy vyobrazené v jednotlivých freskách jsou v životní velikosti a věřte, že stojíte-li přímo před nimi, působí opravdu pompézním dojmem. Pokud budete místnosti procházet směrem od východu k západu, budou po sobě následovat v tomto pořadí:

Sala di Constantino

Největší ze všech stanzí (síní) Sala di Constantino, česky Konsantinův sál, je zdobena freskami, které oslavují vítězství křesťanství nad pohany a rovněž výjevy ze života císaře Konstantina I. Velikého. Tuto místnost vymalovali Rafaelovi žáci bez zásahu mistra. V době, kdy byl tento sál dekorován, byl totiž Rafael již po smrti.

Stanza di Eliodoro

Stanza di Eliodoro, česky Heliodorův pokoj, bývala audienční místností, o jejíž výzdobu se postaral sám Rafael. Tématem fresek v této místnosti je církev pod nebeskou ochranou Ježíše Krista. Mezi postavami se objevuje jak papež Julius II., který Rafaelovi práci zadal, tak jeho nástupce Lev X.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Stanza della Segnatura

Stanza della Segnatura, česky Síň signatury, byla Rafaelem vymalována ze všech fresek jako první. Původní funkcí místnosti byla studovna a knihovna. Pozdějí zde sídlila Apoštolská signatura čili vrchní soud a podepisovaly se tu významné dokumenty. Typickými tématy pro období renesance a humanismu byla harmonie, moudrost, krása a pravda, která se rovněž objevují na výjevech na stěnách. Starořeckou moudrost reprezentuje freska Athénská škola, která vyobrazuje diskutující filozofy Pythagora, Platóna či Aristotela. Křesťanskou moudrost pak zastupuje například freska Disputace o Nejsvětější svátosti. Dekoracemi se prolínají rovněž témata lidských ctností.

Stanza dell’ Incendio di Borgo

Poslední síní je Stanza dell'Incendio di Borgo, která je pojmenována podle jedné z fresek. Ta zobrazuje oheň, který vypukl v 9. století v Borgo. Tehdejší papež Lev III. prý požár uhasil pouhým požehnáním. Na freskách v této místnosti se objevuje i významný panovník Karel Veliký. Pokoj sloužil jako jídelna a také jako sídlo nejvyššího soudu Svatého stolce.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rafaelovy-sine/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024