Michelangelovy fresky: Stvoření světa a Poslední soud

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37932x

Slavný renesanční sochař a architekt, Michelangelo Buonarroti, vyzdobil strop a stěny Sixtinské kaple ve Vatikáně monumentálními výjevy Stvoření světa a Poslední soud.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Sixtinská kaple s Michelangelovými freskami je součástí Vatikánských muzeí. Nesmí se v ní fotografovat a pohyb turistů v kapli regulují hlídači.

Pokud se řadíte mezi obdivovatele výtvarného umění a obzvláště malířství, přijdete si v Římě na své. Mezi nejvýraznější a nejhodnotnější díla, která kdy stvořila lidská ruka, rozhodně patří výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikáně. O její převážnou část se postaral slavný italský renesanční umělec Michelangelo Buonarroti, jehož doménou bylo sice sochařství, ale jeho malířský um za tím sochařským nezaostává ani náhodou. 

V Sixtinské kapli, jež je součástí Vatikánských muzeí, naleznete dvě Michelangelova veledíla, a to monumentální stropní fresku Stvoření světa a také fresku Poslední soud, která je umístěna na stěně za oltářem. Freska je unikátní styl malby, kdy malíř maluje přímo na čerstvě omítnutou zeď. Ta musí být ještě mokrá, aby vrstvy nanesené barvy usychaly společně s omítkou.

Stvoření světa

První zmiňovaná malba, Stvoření světa, byla započata, když bylo umělci 33 let. On sám nebyl ze zakázky nijak nadšený, protože se považoval spíše za sochaře. Výzva, ale nakonec zvítězila nad přesvědčením a Michelangelo se zhostil úkolu opravdu znamenitě. Budete-li mít příležitost se do Sixtinské kaple podívat, posoudíte velkolepost i krásu díla sami. Michelangelo pracoval na fresce celé čtyři roky a svou rukou vyzdobil 1 000 metrů čtverečních plochy, což byla velmi namáhavá a vyčerpávající práce. Strop kaple zdobí výjevy ze Starého zákona, konkrétně z knihy Genesis. Bezmála 400 postav je vyobrazeno v příbězích zachycujících události od počátku vesmíru až po potopu světa.

Poslední soud

Michelangelo se do Sixtinské kaple vrátil, a to po téměř 30 letech, aby namaloval Poslední soud. Zeď za oltářem, na které je výjev z bibleckého zúčtování, měří „pouhých“ 226 metrů čtverečních. Malováním strávil dalších pět let usilovné práce. V Posledním soudu kromě vznášejících se světců a andělů zanechal Michelangelo dokonce svůj autoportrét. Navštívíte-li kapli, zaměřte se na staženou lidskou kůži v rukou sv. Bartoloměje, uvidíte tak tvář tvůrce, jehož význam pro malířství a sochařství je obrovský.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/michelangelovy-fresky/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024