Danteho dům: Florencie jako líheň talentů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13840x

Danteho dům v centru Florencie dnes slouží jako muzeum, které představuje život a dílo Dante Alighieriho, autora Božské komedie.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Chcete-li si udělat obrázek, jak vypadala Florencie ve středověku, případně se něco dozvědět o básnickém velikánovi, neváhejte Danteho dům navštívit. Cena vstupenky je příznivá, kolem 4 EUR. Otevírací doba muzea je od 10:00 do 18:00 v letních měsících a od 10:00 do 17:00 v zimních měsících.

Florencie je nejen místem, kde naleznete spoustu zajímavých, historicky cenných památek, ale významná je i tím, že byla také rodištěm a působištěm mnoha slavných umělců. Florencie je ryze umělecké město, líheň talentů, které po staletí ovlivňovaly svět umění nebo literatury.

Casa di Dante – Muzeum Dante Alighieriho

Jednou z nejdůležitějších postav Florencie je jistě středověký spisovatel Dante Alighieri. V centru města naleznete dům, který je považován za jeho rodiště. Dům dnes slouží jako muzeum, Museo Casa di Dante, a jeho sbírky se zaměřují na život a dílo básníka. Expozice je rozdělena do tří pater, která mapují tři nejpodstatnější fáze Dantova života. Exponáty v prvním patře muzea se soustřeďují na životní poměry a styl života ve Florencii 13. století, tedy doby, kdy se narodil i samotný básník. Kolekce sestává z dokumentů, které návštěvníkům přibližují Dantovo pokřtění, jeho mládí, veřejný, vojenský i politický život. Vystavena je například sbírka dobových zbraní. Druhé patro muzea se vrací do historie směrem k Dantovu nucenému exilu v roce 1301 a připomíná tak tragickou etapu basníkova života. Třetí patro se zaměřuje na dílo velkého autora a vystavuje rukopisy i ilustrace k jeho dílům, jejichž autory byli mnohdy slavní výtvarníci, např. Giotto, Raphael nebo Michelangelo.

Dante Alighieri

Dante Alighieri je považován za jednoho z největších básníků historie. Florenstký rodák poprvé spatřil světlo světa roku 1265. Významně se zasloužil o vývoj italského jazyka i jazykovědy a jeho dílo, které předznamenává nástup renesance, je považováno za vrchol středověké poezie i filozofie.

Dante žil ve Florencii, studoval v Bologni, kde ale nezískal žádný titul. Ve svém rodném městě se aktivně zapojoval do veřejného i politického života. Jako voják dokonce bojoval v bitvě u Campaldina. Se svou ženou Gemmou měl sice několik potomků, ale celoživotní láskou mu byla Beatrice, jeho inspirace a múza. Básníkovy verše častokrát mluví o jeho lásce k Beatrici. V roce 1300, deset let po smrti Beatrice, se Dante stal priorem městského státu Florencie, tedy členem městské rady. Za svého působení v radě se, bohužel, dostal do konfliktu s papežem. Následkem bylo Dantovo odsouzení a vyhoštění z Florencie. Až do své smrti v roce 1321 Dante putoval po italských městech (Bologna, Verona, Padova aj.) a byl doživotním vyhnancem. V Ravenně, kde nakonec zemřel v důsledku malárie, napsal stěžejní část svého nejslavnějšího díla, Božské komedie. La Divina Commedia, jak se dílo nazývá italsky, je rozdělena na tři díly: Peklo, Očistec a Ráj. V Ráji se básník setkává se svou milovanou Beatricí.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/danteho-dum/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024