Danteho dům: Florencie jako líheň talentů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7025x

Danteho dům v centru Florencie dnes slouží jako muzeum, které představuje život a dílo Dante Alighieriho, autora Božské komedie.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do FlorencieZobraz zájezdy

Doporučujeme

Chcete-li si udělat obrázek, jak vypadala Florencie ve středověku, případně se něco dozvědět o básnickém velikánovi, neváhejte Danteho dům navštívit. Cena vstupenky je příznivá, kolem 4 EUR. Otevírací doba muzea je od 10:00 do 18:00 v letních měsících a od 10:00 do 17:00 v zimních měsících.

Florencie je nejen místem, kde naleznete spoustu zajímavých, historicky cenných památek, ale významná je i tím, že byla také rodištěm a působištěm mnoha slavných umělců. Florencie je ryze umělecké město, líheň talentů, které po staletí ovlivňovaly svět umění nebo literatury.

Casa di Dante – Muzeum Dante Alighieriho

Jednou z nejdůležitějších postav Florencie je jistě středověký spisovatel Dante Alighieri. V centru města naleznete dům, který je považován za jeho rodiště. Dům dnes slouží jako muzeum, Museo Casa di Dante, a jeho sbírky se zaměřují na život a dílo básníka. Expozice je rozdělena do tří pater, která mapují tři nejpodstatnější fáze Dantova života. Exponáty v prvním patře muzea se soustřeďují na životní poměry a styl života ve Florencii 13. století, tedy doby, kdy se narodil i samotný básník. Kolekce sestává z dokumentů, které návštěvníkům přibližují Dantovo pokřtění, jeho mládí, veřejný, vojenský i politický život. Vystavena je například sbírka dobových zbraní. Druhé patro muzea se vrací do historie směrem k Dantovu nucenému exilu v roce 1301 a připomíná tak tragickou etapu basníkova života. Třetí patro se zaměřuje na dílo velkého autora a vystavuje rukopisy i ilustrace k jeho dílům, jejichž autory byli mnohdy slavní výtvarníci, např. Giotto, Raphael nebo Michelangelo.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Dante Alighieri

Dante Alighieri je považován za jednoho z největších básníků historie. Florenstký rodák poprvé spatřil světlo světa roku 1265. Významně se zasloužil o vývoj italského jazyka i jazykovědy a jeho dílo, které předznamenává nástup renesance, je považováno za vrchol středověké poezie i filozofie.

Dante žil ve Florencii, studoval v Bologni, kde ale nezískal žádný titul. Ve svém rodném městě se aktivně zapojoval do veřejného i politického života. Jako voják dokonce bojoval v bitvě u Campaldina. Se svou ženou Gemmou měl sice několik potomků, ale celoživotní láskou mu byla Beatrice, jeho inspirace a múza. Básníkovy verše častokrát mluví o jeho lásce k Beatrici. V roce 1300, deset let po smrti Beatrice, se Dante stal priorem městského státu Florencie, tedy členem městské rady. Za svého působení v radě se, bohužel, dostal do konfliktu s papežem. Následkem bylo Dantovo odsouzení a vyhoštění z Florencie. Až do své smrti v roce 1321 Dante putoval po italských městech (Bologna, Verona, Padova aj.) a byl doživotním vyhnancem. V Ravenně, kde nakonec zemřel v důsledku malárie, napsal stěžejní část svého nejslavnějšího díla, Božské komedie. La Divina Commedia, jak se dílo nazývá italsky, je rozdělena na tři díly: Peklo, Očistec a Ráj. V Ráji se básník setkává se svou milovanou Beatricí.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/danteho-dum/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!