Náměstí Piazza della Signoria: Centrum politického života Florencie

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7061x

Náměstí Piazza della Signoria je nejvýznamnějším náměstím ve Florencii, kde se nachází i radnice Palazzo Vecchio.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do FlorencieZobraz zájezdy

Doporučujeme

Jste-li na náměstí Piazza della Signoria, využijte situace a sedněte si do jedné z místních kaváren, odkud můžete pozorovat čilý ruch nejnavštěvovanějšího náměstí v srdci Florencie. Až budete mít dost, vydejte se do jen kousíček vzdálené galerie Uffizi nebo na most Ponte Vecchio.

Navštíviit Florencii a nevidět nejdůležitější náměstí, Piazza della Signoria, by byla škoda. Náměstí, které je známé vysokou koncentrací slavných soch a památek, je nejčastějším místem schůzek jak místních obyvatel, tak turistů. Nachází se v centru města, má tvau písmene L a je centrem politického života Florencie.

Historie

Archeologické průzkumy ukázaly, že oblast kolem Piazza della Signoria byla osídlena již v době neolitu neboli v mladší době kamenné. Odhaleny byly i četné důkazy o přítomnosti Římanů. V 80. letech 20. století, kdy probíhalo předláždění náměstí, byly pod zemí nalezeny ruiny starořímských staveb včetně lázní, divadla, dílen na barvení textilu či baziliky z 5. století. Od 13. století začalo být místo formováno do tvaru náměstí a ve 14. století prvně vydlážděno. 15. století se ve Florencii neslo v duchu politicko-náboženských bojů. Ty se projevily i na náměstí, kde byl upálen radikální církevní reformátor Girolamo Savonarola. Na místě, kde přišel v roce 1498 o život, je dnes pamětní deska.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Památky

Náměstí je pojmenováno po paláci Palazzo Vecchio (česky Starý palác), jehož původní název byl Palazzo della Signoria (Palác městské rady). Budova s netradiční věží, která dominuje náměstí, pochází ze 14. století a do současnosti slouží jako radnice Florencie. S palácem, který je obklopen sochami, sousedí pozoruhodná venkovní galerie s podloubím, Loggia dei Lanzi, ve které naleznete také celou řadu renesančních soch. Nenechejte si ujít ani Tribunale della Mercanzia, budovu, ve které probíhaly soudní spory mezi obchodníky. Za vidění jistě stojí i Palazzo Ugoccioni z 16. století, na jehož výzdobě se podíleli významní umělci, například Michelangelo, Raphael nebo Ammannati.

Sochy

Až budete procházet náměstí Piazza della Signoria, nezapomeňte se na chvíli zastavit u soch, které ho zdobí. Naleznete jich tu spousty. Kvůli lepším podmínkám v interiérech byla většina originálů soch z náměstí přesunuta do galerií a na náměstí byly umístěny repliky. Před palácem Vecchio stojí replika snad nejslavnější Michelangelovy sochy Davida. Originál se nachází v Galleria dell' Accademia. Na náměstí můžete také obdivovat Neptunovu fontánu od Ammannatiho nebo bronzovou jezdeckou sochu Cosima I. od Giambologny. V otevřeném prostoru náměstí nebo v podloubí Loggia dei Lanzi stojí další překrásné sochy, jako Judita s hlavou Holoferna od Donatella, Herkules a Kakus od Bandinelliho, Únos Sabinek od Giambologny, Perseus s hlavou Medúzy od Celliniho a mnoho dalších.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-piazza-della-signoria/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!