Náměstí Piazza della Signoria: centrum politického života Florencie

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 15280x

Náměstí Piazza della Signoria je nejvýznamnějším náměstím ve Florencii, kde se nachází i radnice Palazzo Vecchio.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Jste-li na náměstí Piazza della Signoria, využijte situace a sedněte si do jedné z místních kaváren, odkud můžete pozorovat čilý ruch nejnavštěvovanějšího náměstí v srdci Florencie. Až budete mít dost, vydejte se do jen kousíček vzdálené galerie Uffizi nebo na most Ponte Vecchio.

Navštíviit Florencii a nevidět nejdůležitější náměstí, Piazza della Signoria, by byla škoda. Náměstí, které je známé vysokou koncentrací slavných soch a památek, je nejčastějším místem schůzek jak místních obyvatel, tak turistů. Nachází se v centru města, má tvau písmene L a je centrem politického života Florencie.

Historie

Archeologické průzkumy ukázaly, že oblast kolem Piazza della Signoria byla osídlena již v době neolitu neboli v mladší době kamenné. Odhaleny byly i četné důkazy o přítomnosti Římanů. V 80. letech 20. století, kdy probíhalo předláždění náměstí, byly pod zemí nalezeny ruiny starořímských staveb včetně lázní, divadla, dílen na barvení textilu či baziliky z 5. století. Od 13. století začalo být místo formováno do tvaru náměstí a ve 14. století prvně vydlážděno. 15. století se ve Florencii neslo v duchu politicko-náboženských bojů. Ty se projevily i na náměstí, kde byl upálen radikální církevní reformátor Girolamo Savonarola. Na místě, kde přišel v roce 1498 o život, je dnes pamětní deska.

Památky

Náměstí je pojmenováno po paláci Palazzo Vecchio (česky Starý palác), jehož původní název byl Palazzo della Signoria (Palác městské rady). Budova s netradiční věží, která dominuje náměstí, pochází ze 14. století a do současnosti slouží jako radnice Florencie. S palácem, který je obklopen sochami, sousedí pozoruhodná venkovní galerie s podloubím, Loggia dei Lanzi, ve které naleznete také celou řadu renesančních soch. Nenechejte si ujít ani Tribunale della Mercanzia, budovu, ve které probíhaly soudní spory mezi obchodníky. Za vidění jistě stojí i Palazzo Ugoccioni z 16. století, na jehož výzdobě se podíleli významní umělci, například Michelangelo, Raphael nebo Ammannati.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Sochy

Až budete procházet náměstí Piazza della Signoria, nezapomeňte se na chvíli zastavit u soch, které ho zdobí. Naleznete jich tu spousty. Kvůli lepším podmínkám v interiérech byla většina originálů soch z náměstí přesunuta do galerií a na náměstí byly umístěny repliky. Před palácem Vecchio stojí replika snad nejslavnější Michelangelovy sochy Davida. Originál se nachází v Galleria dell' Accademia. Na náměstí můžete také obdivovat Neptunovu fontánu od Ammannatiho nebo bronzovou jezdeckou sochu Cosima I. od Giambologny. V otevřeném prostoru náměstí nebo v podloubí Loggia dei Lanzi stojí další překrásné sochy, jako Judita s hlavou Holoferna od Donatella, Herkules a Kakus od Bandinelliho, Únos Sabinek od Giambologny, Perseus s hlavou Medúzy od Celliniho a mnoho dalších.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-piazza-della-signoria/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024