Most Santa Trinita: nejstarší most svého druhu na světě

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7243x

Ponte Santa Trinita v centru Florencie je renesanční most, který se klene nad řekou Arno.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud si chcete vyfotit slavnější most Ponte Vecchio, nejlepším místem, odkud ho vyfotíte bude jistě Ponte Santa Trinita. A platí to i naopak!

Také se vám líbí romantické starobylé mosty, které zdobí významná evropská města a přispívají tak k jejich výjimečné snové náladě? Ve Florencii takový most najdete. Jmenuje se Most Sv. Trojice, italsky Ponte Santa Trinita, a klene se nad řekou Arno bezmála 450 let.

Elegantní most, který je dílem florentského architekta Bartolomea Ammannatiho, byl zkonstruován mezi lety 1567–1569. S designem mostu pomáhal Ammannatimu mnohem slavnější umělec – Michelangelo Buonarroti. Ponte Santa Trinita je ukázkový renesanční most, jenž je prvním mostem svého druhu na světě. Tvoří jej tři eliptické oblouky a mohutné pilíře, prvky, které se do té doby v mostním stavitelství nepoužívaly.

Zajímavá rekonstrukce

Ponte Santa Trinita se nachází poblíž ulice Via dè Tornabuoni a rovněž mezi mosty Ponte Vecchio na východě a Ponte alla Carraia na západě. Manýristická výzdoba mostu z roku 1608 je skromná, tvoří ji sochy představující čtvero ročních období. Socha Jara je dílem Pietra Francavilly, Léto a Podzim vytvořil Giovanni Caccini a autorem Zimy je Taddeo Landini. Most bohužel nezůstal ušetřen běsnění 2. světové války a v roce 1944 byl německými jednotkami vyhozen do povětří a zcela zničen. Rekonstrukce vzácné památky, která byla dokončena roku 1958, se zdařila zejména díky použití původních stavebních kamenů, které byly vyloveny z řeky Arno a znovu použity. Sochu Jara se podařilo vylovit až v roce 1961. 

Při vaší procházce po Florencii si určitě nenechte most ujít. Jeho nelehký osud je symbolem znovuobnovení státu po období temna, které představovala fašistická éra 2. světové války.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-santa-trinita/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024