Kostel Santa Maria Novella: pokladnice umění ve Florencii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11223x

Víte, kde na vlastní oči spatřit první trojrozměrný obraz na světě, zažít klášterní poklid a nechat se unést řadou uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty?

Vyberte si z našich 15 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Do kostela Santa Maria Novella je umístěn děj Boccacciova Dekameronu? Právě zde se postavy scházejí, aby si vyprávěly příběhy.

Cestující přijíždějící do Florencie vlakem nejčastěji vystupují na florentském hlavním nádraží Santa Maria Novella. Ihned po výstupu z nádražní budovy se název objasní: přímo naproti stojí kostel Santa Maria Novella - hlavní dominikánský kostel ve Florencii. Je pokladnicí významných uměleckých děl a na jeho výzdobě se podíleli mistři jako Vasari, Filippo Lippi, Domenico Ghirlandaio, Sandro Botticelli či Masaccio, který pro kostel vytvořil obraz Nejsvětější trojice - první trojrozměrný obraz na světě. A to je teprve začátek… 

Na místě současného goticko-renesančního florentského kostela Santa Maria Novella stával dřívější kostel, doložený již od roku 983. Ten byl posléze přidělen dominikánům, kteří do města přišli v roce 1219. Tenkrát šlo o kostel Santa Maria inter vineas, tedy mezi vinicemi, a stával v tehdy takřka neobydlené oblasti za městskými hradbami. 

Rozšiřování pro potřeby dominikánů 

Mramorová čelní fasáda kostela Santa Maria NovellaMramorová čelní fasáda kostela Santa Maria Novella

Dominikánům kostel brzy přestal stačit, a tak se několikrát angažovali při přestavbě. Jejich plány zhmotňoval mimo jiné architekt a dominikánský mnich Jacopo Talenti. Místo pro dominikány nebylo zvoleno náhodně - dle zvyklostí měli sídlit na opačné straně města než františkáni, sídlící v kostele Santa Croce

Typická toskánská zeleno-bílá mramorová čelní fasáda nebyla dlouho po vysvěcení kostela dokončená, a to ani v roce 1439, kdy se zde sešel florentský církevní koncil a z vnitřní kazatelny dominikáni veřejně odsoudili Galilea Galilei za to, že se přihlásil ke Koperníkovu učení. 

Projekt na novou fasádu Leona Battisty Albertiho později zafinancoval Giovanni di Paolo Rucellai a mohla vzniknout unikátní fasáda, která nemá obdoby. Jsou do ní zakomponovány i emblémy mecenášského rodu Rucellai - znak nafouklé lodní plachty, a nad vlysem nad hlavním portálem také symbol tří pštrosích per v prstenu, patřící rodu medicejských. To proto, že Bernardo Rucellai se do rodu Medici přiženil. 

Vše v timpanonu korunuje zářící slunce, symbol dominikánů. Úžasným počinem je výzdoba té části obložení, kde bylo potřeba vyrovnat se s patrným přechodem střechy. Zde vznikly dva úžasné prstence, přezdívané orecchioni - ušiska. 

Mistrovská díla v interiéru, poklidný klášterní dvůr 

Fresková výzdoba interiéruFresková výzdoba interiéru

Velmi zdobný interiér je u velkých florentských kostelů takřka samozřejmostí, v Santa Maria Novella tomu není jinak. Mnohé z kaplí v trojlodním kostele půdorysu římského kříže byly financovány z darů těch, kteří přežili mor roku 1348. Právě zde se nacházejí kaple významných florentských rodin jako Rucellaiů, Bardiů či rodů Strozzi a Tornabuoni - jejich kapli vymaloval Domenico Ghirlandaio.  

Mezi mnoha hodnotnými díly v interiéru hledejte například Nejsvětější trojici od Masaccia. Jde o první obraz vůbec, na kterém byla použita perspektiva. Některé z fresek s biblickými výjevy sahají až do 13. století. Na freskách mladšího data jsou zobrazeny mimo jiné příběhy Jana Evangelisty od Filippa Lippiho. Z díla Santiho di Tita pochází obraz Zvěstování Panny Marie, od Vasariho Růžencová Madona, mladému Botticellimu je zase připisováno autorství obrazu Narození Páně. Pod bronzovým krucifixem na hlavním oltáři je podepsán Giambologna. 

Ke kostelu náleží rozlehlý, ovšem útulný klášterní dvůr, zvaný Zelený (Chiostro Verde). Za pojmenováním stojí dominantní odstíny tamních fresek. Snad se brzy dočkají restaurování a své původní krásy. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Za vůní dominikánské lékárny a parfumerie… 

Klášterní dvůr Chiostro verdeKlášterní dvůr Chiostro verde

Ke komplexu Santa Maria Novella kdysi náležela i lékárna, která využívala léčivých bylinek pěstovaných místními dominikány. Vyráběly se v ní i parfémy, a to pomocí vybavení, které je uvnitř dodnes k vidění. Takzvaná Officina Profumo - Farmaceutica di Santa Maria Novella je v provozu od roku 1612. Sídlí stále ve stejné budově, jen je od roku 1866 v soukromých rukou. Navštívit ji rozhodně stojí za to - už jen kvůli nádherné vůni a místní atmosféře. 

Na náměstí před současným hlavním portálem kostela zaujmou dva obelisky. Zdobí je želvy - jeden ze symbolů Cosima I. Medicejského. Mezi lety 1580 a 1850 sloužily jako mety při závodech povozů tažených koňmi, tzv. Palio dei Cocchi. 

Na protější straně náměstí stojí někdejší nemocnice Ospedale San Paolo, známá později i jako Spedale di San Paolo dei Convalescenti - tedy nemocnice, kde se zotavovali nemocní po pobytech v jiných florentských nemocnicích. Po uzavření nemocnice sídlila v komplexu škola, za druhé světové války zde nacisté shromažďovali oběti před převozem do německých koncentračních táborů. Dnes je komplex využíván jako muzeum a jeho fasádu stále zdobí původní kachle z dílny místního sochaře Andrey della Robbia. 

Sousední ulice Via degli Avelli, vedoucí od Santa Maria Novella k florentské hlavní vlakové stanic, je pojmenovaná podle náhrobních nik na boku kostela. Z bočních a zadních stran kostela je zároveň vidět jev, pro Florencii nikterak netypický: mramorové obložení se nikdy nepoužívalo na výzdobu celého kostela, ale mnohdy jen na jeho čelní fasádu či pár dalších ploch. 

Dominikánský kostel Santa Maria Novella je malý velký klenot, jehož návštěvu rozhodně není radno při návštěvě Florencie vynechat.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-santa-maria-novella/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024