Palác Strozzi: dokonale symetrický kus

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9236x

Palác Strozzi leží v centru města Florencie. V budově se konají nejrůznější kulturní akce, přehlídky a výstavy.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud budete chtít navštívit interiéry paláce a prohlédnout si nějakou zajímavou výstavu, podívejte se na oficiální stránky paláce: www.palazzostrozzi.org, kde naleznete aktuální program. Otevřeno mají každý den od 9:00 do 20:00. Ve čtvrtek se zavírá až ve 23:00.

Palác Strozzi je renesančním palácem z 15. století, který se nachází v centru Florencie na konci slavné ulice Via dè Tornabuoni. Budete-li chtít obdivovat zajímavou renesanční fasádu nebo navštívit interiér, ve kterém se konají obdivuhodné výstavy, určitě se k paláci vydejte. 

Z historie

Stavba této budovy započala v roce 1489 na objednávku Filipa Strozzi staršího, který byl členem bohatého rodinného klanu Strozzi. Tato rodina byla, co se týká významu, velkým konkurentem známé florentské rodiny Medici. Palác Strozzi (italsky Palazzo Strozzi) byl inspirován slavnějším palácem Medici (Palazzo Medici). Odborníci na architekturu se ale shodují, že palác Strozzi, v porovnání s palácem Medici, působí mnohem harmoničtěji, má propracovanější fasádu a vyniká i tím, že stojí jako samostatná budova, nikoli jako součást dalších budov jako palác Medici.

Renesanční architekti velmi dbali na dokonalou symetrii budov, o čemž se můžete přesvědčit na vlastní oči, pakliže palác navštívíte. Až budete u paláce, kromě fasády se zaměřte i na oblouková okna, která jsou typickými prvky období italské renesance.

Současnost

Do roku 1937 palác Strozzi sloužil jako sídlo rodiny. Poté byl využíván jako sídlo organizace Istituto Nazionale delle Assicurazioni (Národní pojišťovací institut), než byla jeho funkce změněna na sídlo Institutu humanitních studií. Od roku 1999 jej spravuje město Florencie. V současnosti je palác využíván převážně ke kulturním akcím všeho druhu. Každoročně se tu koná Biennale dell' Antiquariato, výstava starožitností, pořádají se tu módní přehlídky či dočasné výstavy velkých mistrů (Cézanne aj.), které jsou hojně navštěvované. Palác Strozzi je největším výstavním prostorem ve Florencii.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-strozzi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024