Kostel San Lorenzo: zde jsou pohřbeni Medicejští

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12578x

Kostel San Lorenzo je jedním z nejvýznamnějších kostelů ve Florencii, hrobky tu mají členové rodiny Medici.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Do středu kostela bylo zamýšleno umístit sám Svatý hrob? Pokusy koupit ho či případně ukrást z Jeruzaléma ovšem selhaly.

Kostel San Lorenzo (svatého Vavřince) je jedním z nejvýznamnějších kostelů ve Florencii. Je místem posledního odpočinku všech vůdčích členů rodiny Medici, uchovává hodnotná umělecká díla a je jedním z kostelů, které o sobě tvrdí, že jsou nejstaršími ve městě.

Kostel San Lorenzo byl totiž postaven na základech jednoho z nejstarších kostelů ve Florencii – kostela vysvěceného roku 393 a zasvěceného sv. Ambroži z Milána. Raně křesťanský původ dodnes připomíná fakt, že kněžiště chrámu je obráceno na západ.

Přestavba kostela

K rozhodnutí o zásadní přestavbě a rozšíření kostela došlo v roce 1419. Finanční prostředky na přestavbu poskytl Giovanni di Bicci z rodu Medici, otec legendárního Cosima Medici. Rodinu Medici tak uvedl do obecného povědomí jakožto rodinu velkých mecenášů umění.

Návrhem nové stavby byl pověřen renesanční architekt Filippo Brunelleschi, který se však dostavění kostela nedožil a výsledná stavba se od jeho návrhů v mnohém odlišuje. Hlavní část kostela byla dokončena roku 1459, kdy Florencii navštívil papež Pius II. Kaple podél levé boční lodi byly ovšem dostavěny teprve v 80. letech 15. století.

Kostel San Lorenzo je součástí rozsáhlého klášterního komplexu, kam se dále řadí Stará zákristie, Nová zákristie, postavená podle Michelangelova návrhu, knihovna Laurentanii rovněž od Michelangela a Kaple Medici od Nigettiho.

Stará zákristie je jedním z prvních stavitelských počinů Brunelleschiho. Ten se k úkolu postavil v duchu své záliby v jednoduchých matematických zákonitostech: celá zákristie tak je ódou na krychli, kouli a matematické násobení.

Výzdoba interiéru: Donatello a další 

Interiér kostela se chlubí mimo jiné dvěma kazatelnami od Donatella (který je v kostele jakožto přítel Cosima Staršího Medicejského rovněž pohřben), oltářní obraz Zvěstování od Filippa Lippiho, freska Utrpení sv. Vavřince a další výzdoba od Donatella, Verocchia a dalších umělců.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Nikdy nedokončená fasáda

Fasáda kostela nebyla nikdy dokončena, protože papež chtěl údajně na obložení kostela použít mramor, který se měl těžit v nejbližším lomu. Stavitel Michelangelo ovšem chtěl nechat vydělat svému příteli, majiteli lomu nacházejícímu se o několik kilometrů dál. Když nakonec došlo k dohodě i postavení silnice, po které se měl mramor přivážet, vzbouřili se dělníci kamenolomu. Omítka kostela tak zůstala navždy nedokončená.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-san-lorenzo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024