TOP 4 zážitky z Liparských ostrovů: arancini, vulkanické Volcano i křišťálové moře

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 4. 2021 • Přečteno 11715x

Vypravte se na Liparské ostrovy za skvělými zážitky! Vulkanické ostrovy slibují koupání v modravé vodě i gastronomické zajímavosti.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Co se vám vybaví, když se řekne Sicílie? Zrádná mafie, křišťálové moře, pestrá historie, činné sopky, výborná kuchyně, víno a mnohem víc... To nabízí Sicílie. A co přilehlé ostrovy? Stojí za to? Pojďme se seznámit se souostrovím, které bylo v roce 2000 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a leží pouze několik kilometrů od pobřeží pevninské Sicílie. 

Sopečné ostrovy ležící v Tyrhénském moři u severního pobřeží Sicílie se nazývají Liparské. Italové však používají výhradně označení Eolské ostrovy (Isole Eolie). Liparské se jim přezdívá podle názvu největšího z šesti ostrovů Lipari. Všechny ostrovy: Vulcano, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli, Alicudi a Filicudi jsou většinou zcela nebo skoro vyhaslé sopky a lákají k navštívení turisty z celého světa. 

Lipari, hlavní ostrov proslulý čerstvými rybami

Místní pochoutka aranciniMístní pochoutka arancini

Při průzkumu hlavního ostrova Lipari nevynechejte návštěvu restaurací servírujících denně čerstvé ryby, a především pak tuňáka, kterého si jistě zamilujete. Sicilská kuchyně vykazuje stopy několika kultur, ale zachovává si své regionální pokrmy a suroviny.

Z těch nejznámějších je pak arancini – plněné rýžové kuličky smažené ve strouhance a ikonický sicilský pomeranč. Vydejte se na procházku historickým městem, které v 6. století osídlovali dokonce i Řekové. Atmosféra celého ostrova je typická k středozemnímu stylu života – pohoda, klid a téměř nezapadající slunce. 

Horké prameny a výstup ke kráteru na ostrově Vulcano

Doutnající kráter Fossa di VulcanoDoutnající kráter Fossa di Vulcano

Ostrov Vulcano, posazený nejblíže sicilské pevnině, byl v 16. století proudem lávy spojen se sousední sopkou Vulcanello. Na ostrově lze absolvovat výstup k dostupným kráterům, například Fossa di Vulcano a obdivovat přírodní úkazy této spící sopky, která na sebe ráda upozorňuje výrony plynů nebo mírným zemětřesením.

Poznávacím znamením ostrova je zápach sirných plynů, který ucítíte ještě několik hodin po navštívení ostrova. Milovníci lázeňských procedur jistě ocení koupání v horkých pramenech, které vyvěrají přímo v moři.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Život v luxusu a křišťálové moře na ostrově Panarea

Průzračná voda na ostrově PanareaPrůzračná voda na ostrově Panarea

Nejmenší ostrov Liparského souostroví – Panarea, který se podobá řeckému ostrovu Santorini, má co nabídnout, především v létě, kdy doslova praská ve švech.

Povětšinou bohatá smetánka zde tráví slunečné dny v luxusních vilách nebo okázalých jachtách zakotvených okolo celého ostrova. Není se čemu divit, tyrkysově modrá zátoka Cala Junco vybízí ke koupání a relaxu. 

Lávová show na ostrově Stromboli, zážitek, který opravdu stojí za to

Stromboli chrlící lávuStromboli chrlící lávu

Největším lákadlem a zážitkem na celý život je návštěva ostrova Stromboli s činnou sopkou. Nejmladší a nejaktivnější sopka chrlící lávu vzhůru, která obvykle padá zpět do kráteru, pojmenovaná také jako tzv. strombolský typ erupce.

Tento typ erupce obvykle nezpůsobuje velké škody stejně jako na ostrově Stromboli, kde nebyla zničena žádná osada po dobu její činnosti. Nejkrásnější pohled na žhavou sopku je pak ve večerních hodinách v dostatečné vzdálenosti, nejlépe z lodi.

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/liparske-ostrovy/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024