Cefalù: vábivé město s úzkými uličkami i kouzelnou pláží v objetí skal

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 12. 2017 • Přečteno 21477x

Cefalù je působivé městečko na severním pobřeží Sicílie, které si získá nejednu romantickou duši svým starým městem s normanskou katedrálou, úzkými uličkami, kouzelnou pláží i mohutnou skálou, která ho dobrosrdečně obepíná.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na typický sicilský streetfood si zajděte do Fritto & Divino nedaleko náměstí. Nabízejí i tradiční panina se slezinou (milza), s „panelle“ – smaženými placičkami z cizrny, a arancini.

Oblíbené letovisko s parádní pláží a z dálky viditelným symbolem města – katedrálou, která patří k nejkrásnějším normanským stavbám na Sicílii: to je Cefalù. Díky své poloze i přístavu toto městečko po staletí lákalo cizí osadníky, jejichž přítomnost mu vtiskla jedinečný ráz. Návštěvníci ve městě pocítí příjemné objetí okolních hor. Bude se vám zde líbit, ať už v Cefalù strávíte celou letní dovolenou, nebo sem zavítáte pouze na několikahodinovou návštěvu.

Podle legendy údajně normanského krále Rogera II. zasáhla na moři bouře a on přísahal, že pokud se zachrání, postaví katedrálu v prvním městě, do kterého dopluje. A tak se začalo se stavbou katedrály se dvěma věžemi, které jsou dodnes symbolem i chloubou Cefalù.

Normanská katedrála jako symbol města

Normanská katedrála v Cefalù je symbolem města Normanská katedrála v Cefalù je symbolem města

Křesťanská katedrála se hrdě tyčí přímo v srdci města – na náměstí Piazza Duomo. Patří k nejkrásnějším normanským stavbám na Sicílii. Roger II., který její stavbu objednal jakožto hrobku normanské dynastie, se ovšem jejího dostavění nedočkal, a proto je sám pochován v Palermu. Z hlavního města Sicílie je to ostatně do Cefalù dnes jen něco přes hodinu jízdy.

Stavba ze 12. století byla v průběhu doby několikrát upravována. Během poslední rekonstrukce došlo k odstranění pozdější barokní výzdoby, a díky tomu jsou v katedrále dodnes vidět okouzlující byzantské mozaiky. Vysoko nad centrální apsidou je na jedné z nich vyobrazen Kristus Pantokrator, jehož pronikavý pohled jako by sledoval návštěvníkův pohyb po celém kostele. Po jeho boku stojí Panna Marie a dvanáct apoštolů. Mozaiky v interiéru katedrály jsou dílem byzantských umělců převážně z poloviny 12. století.

Oblíbeným místem k návštěvě je v Cefalù muzeum Mandralisca, pojmenované podle osvíceného muže, který městu věnoval nejen vlastní sbírky, které dnes tvoří základ veškerých exponátů, ale i samotný palác, ve kterém je muzeum umístěno. Sbírky dokládají mimo jiné přítomnost Katraginců, Řeků, Byzantinců i Arabů v tomto italském městě.

Romantické uličky starého města, pláž i hory – co víc si přát?

Písečná pláž je chloubou CefalùPísečná pláž je chloubou Cefalù

Z náměstí vedou do všech stran romantické úzké dlážděné uličky. Když se jimi budete procházet, dýchne na vás ta pravá „nostalgická“ Itálie. Hlavní třídou starého města je úzká, ovšem elegantní ulice Corso Ruggero. Je lemovaná bary, obchody se suvenýry i luxusními butiky. Nad upravenými vitrínami obchodů vyčnívají malé typické balkony.

Až se budete jen tak procházet úzkými uličkami starého města, můžete narazit i na tzv. Lavatoio – prádelnu z časů, kdy ve městě vládli Arabové. Ta je naprostým unikátem – napájí ji přírodní pramen a v provozu byla až do 50. let minulého století. Památkou na řecké osídlení jsou zbytky hradeb, které kolem města vybudovali. Je z nich působivý výhled.

Mnohé z uliček vás dovedou ke schodům, po kterých lze sestoupit ke starému přístavu. A také na vábivou písečnou pláž, která se v délce 1 km táhne pod celým starým městem a je velkým magnetem celého Cefalù.

Pláž je sevřena starým městem, a to zase mohutným skaliskem se strmými stěnami (Rocca di Cefalù). Na dohled od města dále oku lahodí pohoří Madonie, jehož nejvyšší vrcholky dosahují i výšky 2 000 m n.m.

Stačí jedna jediná návštěva a ihned pochopíte, čím Cefalù po staletí tolik inspirovalo literáty, filmaře i nejednoho romantického snílka.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cefalu/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024