Segesta: nejpůsobivější starověké památky na Sicílii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9906x

Segesta bylo antické město, z něhož si lze dodnes prohlédnout zachovalý chrám s dórskými sloupy a antické divadlo.

Vyberte si z našich zájezdů na SicíliiZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nedaleko Segesty se nacházejí lázně Terme Segestane. Zdejší tři bazény s velmi horkou sirnou vodou jsou jako stvořené pro relaxaci po náročném dni. 

Město Segesta bylo politickým centrem elymského národa, který žil na Sicílii a převzal tu řeckou kulturu a tradice. Kromě zbytků antického chrámu a divadla nebylo nic dalšího z města odkryto. Ačkoliv chrám nikdy nebyl dokončen, jeho zbytky patří spolu s divadlem mezi nejpůsobivější starověké památky na Sicílii.

Působivý dojem místa umocňuje úžasná poloha v odlehlém místě nad hlubokým údolím uprostřed hor. Nad chrámem se do výšky 415 m. n. m. zdvihá hora Monte Barbaro. Ve výšce 300 m. n. m., v přirozené skalnaté prohlubni ve svahu kopce, bylo na přelomu 3. a 2. století př. n. l. postaveno divadlo, které bylo následně kolem roku 100 př. n. l. upraveno Římany a až do dnešních dnů se velmi dobře dochovalo.

Okouzlující výhled z divadla

Půlkruhové hlediště má průměr 63 metrů. Vešlo se do něj přes 3 000 diváků, kteří nejenže mohli sledovat představení, ale měli také překrásný výhled do okolí. Z míst určených pro diváky se nabízí okouzlující pohled do údolí i do hor, které se za ním v dálce zdvihají, na horu Monte Erice i na přístav Castellammare del Golfo

Milovníci divadelních ztvárnění klasických děl si toto divadlo zvlášť užijí během srpna, kdy se tu každoročně pořádá divadelní festival s velmi působivou atmosférou.

Jeden z nejlépe dochovaných chrámů 

Se stavbou chrámu se začalo již v 5. století př. n. l., nikdy přitom nebyl dokončen – sloupy zůstaly hladké bez typického žlábkování, scházela vnitřní cela i zastřešení. Dnes je tu k vidění 36 dórských chrámových sloupů, které obepínají prostor o velikosti přibližně 26 × 60 metrů. Chrám v Segestě je jedním z nejlépe dochovaných chrámů na Sicílii.

Podle jedné z teorií byla Segesta jakousi Potěmkinovou vesnicí. Město založil národ Elymů, který na Sicílii neustále soupeřil mj. s řeckou kolonií Selínús, která se spojila se Syrakusami, jedním z nejsilnějších městských států Velkého Řecka. Segesta se s prosbou o pomoc obrátila na samotné Atény. Aténští na Sicílii vyslali diplomatickou delegaci, jež měla posoudit bohatství Segesty. Začalo se tedy se stavbou chrámu, kterým místní obyvatelé hodlali své budoucí spojence oslnit. Jakmile ovšem delegace z Atén odcestovala, stavba byla zastavena.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma + FLORENCIE
16. – 20. 11. 2023

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Itálie (Sicílie)

Antická královna Itálie

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Sicílii

Zájezdy na Sicílii

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/segesta/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023