Gela: přímořské město v srdci úrodné nížiny

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 1. 2017 • Přečteno 7733x

Sicilské přímořské město Gela leží v srdci úrodné nížiny.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Město Gela v minulosti vystřídalo několik názvů? Nejzažitější i v dnešních dobách je Terranova – Nová Země.

Gela je sicilské město na pobřeží Středozemního moře, které dalo název i okolní úrodné nížině a potažmo i celé zátoce Golfo di Gela. Už staří Římané tuto oblast označovali jako „sýpku Říma“. Není to ovšem pouze důležitá zemědělská oblast, ale také průmyslové centrum a zároveň jedno z nejstarších měst na Sicílii, které ukrývá spoustu historických památek.

Ve městě a v jeho okolí se dochovaly bohaté doklady o tom, že právě tady byla jedna z nejvlivnějších polis řeckého světa. Město bylo založeno v 7. století př. n. l. na místě s velmi dobrou pověstí mezi tehdejšími obchodníky. Ne vždy se mu ovšem v jeho historii říkalo Gela. Fridrich II. Švábský ho například poté, co město nechal po úpadku znovu vystavět, nazval Heraclea.

Kolem roku 1550 město získalo název Terranova (Nová Země). Název Terranova, přesněji Terranova di Sicilia, město získalo i po sjednocení Itálie v roce 1870 a v sicilštině je Gela jakožto Terranova známá dodnes. A to zdaleka nejsou jediné názvy, kterými se město v historii označovalo.

Historické centrum města 

I když je historické centrum značně poznamenané chaotickou expanzí zejména v období posledních padesáti let, je plné historických památek. Srdcem města je náměstí Piazza Umberto I s fontánou a s neoklasicistním kostelem Chiesa Madre a přilehlým klášterem. Při stavbě byl patrně použit i materiál z antických řeckých chrámů. Dalších kostelů jsou ve městě desítky.

Nejelegantnější ulicí je Corso Vittorio Emanuele. O kulturní zážitek se zase postará divadlo Teatro Eschilo, nejstarší ve městě, ovšem pro veřejnost od roku 1981 uzavřené. Své brány divákům znovu otevřelo v roce 2013.

Na své si ve městě přijdou i milovníci secese. Právě tento styl byl totiž použit při renovaci města především v 19. století, a to zejména při stavbě a zdobení zdejších vznešených paláců.

Úrodné okolí

Krajině okolo města Gela nedominuje pouze komplex nadnárodní ropné společnosti Eni, ale v první řadě pestrobarevná pole plná obilí a artyčoků, rajčat, luštěnin, fenyklu, paprik a mnoho dalšího. O úrodnosti zdejší nížiny (Piana di Gela) neměli nejmenší pochybnosti již první osadníci této oblasti v 5. století př. n. l. a právě tento fakt byl jedním z nejdůležitějších faktorů pro založení města.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Z města na pláž

Pláže v okolí města jsou písčité, s pozvolným vstupem do moře a – jak jinak na Sicílii – s průzračně čistou vodou. Navíc místní pláž se řadí k těm nejdelším na celém ostrově.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gela-primorske-mesto-v-srdci-urodne-niziny/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024