Syrakusy: sicilský řecký klenot a rodiště největšího vědce všech dob

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 10. 2020 • Přečteno 29181x

Vydejte se po stopách památek UNESCO na Sicílii do města s nejstarším antickým řeckým chrámem, největším řeckým divadlem a volně rostoucím papyrem. Třeba tu potkáte i Archiméda…

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vydejte se na tržiště Mercato di Ortigia a dejte si panino od stánku Borderi. Tak dobré jste ještě nejedli, navíc sledovat jeho přípravu je tak trochu malé divadlo.

Syrakusy jsou sicilským městem, ve kterém je možné vidět monumenty snad ze všech epoch – od vyhledávaných řeckých památek po ty současné. Místní dóm se pyšní dobou překračující 23 století, která musela uplynout od chvíle, než byly vztyčeny místní sloupy, do doby, kdy byl do kostela umístěn barokní oltář. Jedním ze symbolů města je papyrus, který nikde jinde v Evropě volně neroste. Dodnes se z něj v Syrakusách vyrábějí třeba upomínkové předměty.

Syrakusy (Siracusa) byly založeny řeckými kolonisty z Korintu a chlubí se historií starší více než 2500 let. První doložená zmínka pochází z roku 734 př. n. l. Srdcem historického města je ostrůvek Ortigia, který si Řekové pro svou osadu vybrali. Už 250 let je mosty propojen s pevninou.

Právě na ostrově Ortigia je k vidění Apollonův chrám jakožto nezaměnitelný symbol rozmachu antického města. Je považován za nejstarší antický chrám Velkého Řecka, datovaný do počátku 6. stol. př. n. l. Charakterizují ho monolytické sloupy, přičemž neobvyklá vzdálenost mezi nimi poukazuje na jeho stáří.

Kontrasty dómu a památka na Caravaggia

Impozantní fasáda dómu v Syrakusách Impozantní fasáda dómu v Syrakusách

Dlouhé dějiny města, poznamenané mimo jiné Řeky, Římany, Byzantinci a Normany, se podepsaly i na místním dómu, jehož počátky sahají do 7. stol. př. n. l., kdy vyrostl na zbytcích chrámu zasvěceného bohyni Athéně. Sloupy původního chrámu jsou ve stávající budově dodnes k vidění.

O neuvěřitelných 23 století mladší je barokní oltář, zdobící interiér kostela. Barokní je rovněž impozantní čelní fasáda chrámu ze 17. století, opravená po ničivém zemětřesení roku 1693. Okolní uličky mohou být tím nejpříhodnějším místem, kam se ve městě vydat na poklidné procházky a načerpat pravou jihoitalskou atmosféru.

V nedalekém kostele zasvěceném sv. Lucii (Santa Lucia alla Badia) je vystaveno Caravaggiovo dílo Pohřeb svaté Lucie. Významný malíř se v Syrakusách krátce zastavil v roce 1608, kdy také jako Dionýsovo ucho (Orecchio di Dionisio) označil jednu ze zdejších jeskyní. Název jí zůstal dodnes. Přírodní jeskyně je dlouhá 65 m, vysoká 23 m a široká 11 m. Vchod dovnitř skutečně jedno velké ucho připomíná. V minulosti v ní fungovalo údajně i vězení.

Teatro Greco: největší divadlo řeckého světa

Teatro Greco - největší divadlo řeckého světaTeatro Greco - největší divadlo řeckého světa

Skvostem celého města a památkou poukazující na jeho odvěký význam je Řecké divadlo (Teatro Greco). Pochází z 5. století a řadí se k největším stavbám svého druhu v celém tehdejším řeckém světě. Vešlo se do něj až 17 000 lidí, sloužilo i jako parlament, a dokonce i jako místo, ve kterém se odehrávaly veřejné soudy.

V Syrakusách nechybí římský amfiteátr, ve kterém se konaly gladiátorské zápasy, katakomby či kapucínské hrobky. Město se pyšní elegantními paláci i muzei a také středověkou pevností Castello Maniace, kterou tu nechal postavit panovník Fridrich II., na jehož popud vznikl mimo jiné i tajuplný „osmičkový“ hrad Castel del Monte v italské Apulii. Do terasy mohutné pevnosti vybíhající do moře se v horkých letních měsících ostře opírá slunce a je z ní působivý výhled do dáli.

Teatro Greco v Syrakusách není jediným řeckým divadlem na Sicílii. Jeho mladším „bratrem“ je řecké divadlo v Taormině. Obě divadla se dodnes příležitostně využívají a konají se v nich divadelní představení.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Papyrus volně v Evropě? Jedině tady!

Papyrus v Arethusině prameni Papyrus v Arethusině prameni

Jedním ze symbolů Syrakus je papyrus. Roste tu totiž spontánně, čímž je v Evropě unikátní, a to ve vodní ploše známé jako Arethusin pramen (Fonte Arethusa). Arethusa byla společnicí bohyně lovu Artemis. Když se nahá koupala v řece Alfeios, očarovala svojí krásou boha řeky Alfeia, který se jí začal dvořit. Utekla před ním na syrakuský ostrov Ortigia a tam požádala Artemis, aby ji přeměnila v pramen, jak se také stalo. Legenda dále praví, že Alfeiova láska neznala hranic, a tak se mořem dostal až do nového pramene a vody své i své vyvolené tak propojil.

Z papyru se v Syrakusách dodnes vyrábí papír, ze kterého místní umělečtí řemeslníci vytvářejí jedinečné hodnotné suvenýry.

Arethusin pramen pravděpodobně stojí za faktem, že se Řekové usadili právě v Syrakusách. Silné plusové body totiž nově vyhlédnutému místu dodával jednak přístav, jednak sladkovodní pramen, bez kterého by tu byl život velmi komplikovaný.

Madona, Archimédés a zápis UNESCO

Špička svatyně Plačící Madony převyšuje městské budovy Špička svatyně Plačící Madony převyšuje městské budovy

Jednou z dominant města je svatyně Plačící Madony (Santuario della Madonna delle Lacrime). V interiéru moderní budovy je k vidění soška Panny Marie, která údajně již několikrát plakala a činila zázraky. Projekt „Železobetonového monstra“ (Mostro di cemento armato), jak je svatyně někdy označovaná, pochází z dílny francouzských architektů Michela Andraulta a Pierra Parata, se stavbou se začalo v roce 1996, přičemž dokončení a posléze slavnostního vysvěcení Janem Pavlem II. se jí dostalo až v roce 1994.

Syrakusy byly v minulosti nejen ekonomickým a politickým, ale také kulturním a vědeckým centrem celé Sicílie. V roce 287 př. n. l. se tu narodil i Archimédés ze Syrakus, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Matematik, fyzik, filosof, vynálezce a astronom zavedl pojmy jako těžiště a těžnice, vzorce pro výpočet objemů těles, objevil kladku, nakloněnou rovinu a desítky dalších, na jeho dobu zcela převratných objevů.

O tom, že Syrakusy patří na seznam UNESCO, by snad nikdo ani nezapochyboval. Zápisem se na Sicílii pyšní rovněž nedaleké Noto, sicilské hlavní město Palermo, Villa Romana del Casale se zobrazenými prvními bikinami v historii, chrámy v Agrigentu a řada dalších významných míst. Syrakusy se zápisem chlubí od roku 2005.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/syracusy/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024