Scala dei Turchi: kus Antarktidy na jihu Evropy

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 12. 2017 • Přečteno 9560x

Nezvyklá barva útesu je dána jeho nerostným složením. Směs jílu a karbonátu, která je nazývaná slín, dala kameni jasný čistě bílý odstín.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

K útesu je poměrně složitá cesta a problém s parkováním? Nic z toho nemusíte řešit, když se vydáte s námi na objevnou cestu po Sicílii, kde Scalu dei Turchi, krom dalších velkolepých míst, zcela jistě navštívíme.

Na mapě ostrov Sicílie vypadá jako nepravidelný trojúhelník, kterého od břehů italské pevniny dělí pouhých pár kilometrů moře. Rozloha 26 000 km2 ukrývá nezměrné historické bohatství jako památku na různé kultury obyvatel, již tudy v minulosti prošli, mnohá pohoří včetně světoznámého stále soptícího vulkánu Etny, barokní architektonické klenoty v podobě výstavby mnohých měst i kilometry krásných pláží.

O tom všem už toho byly napsány stohy. My bychom vám však dnes rádi představili málo známý přírodní fenomén, jenž se nachází na jihozápadním břehu ostrova v blízkosti světoznámé archeologické lokality Agrigento. Sami Italové tento magický kout pobřeží nazývají Scala dei Turchi neboli Schodiště Turků. Říkají, že se jedná o zázrak vznášející se mezi nebem a zemí a jsou pyšní na tuto ojedinělost. Pojďte ji s námi objevit i vy!

Skalnatý masív, který vybíhá do moře podél pobřeží Realmonte nedaleko Porto Empedocle, už z dálky vypadá jako kus pobřeží příznačnější spíše pro severní pól než pro jih Evropy. Bílá skalní stěna připomíná ledovcovou kru zasypanou sněhem. Zářivý útes, po staletí bičovaný větrem a deštěm, se přetvořil do jedinečného útvaru připomínajícího obrovské schodiště, které se zvedá z moře do výšin.

Opalování na ledovém příkrovu?

Můžete se tady i opalovatMůžete se tady i opalovat

Na první pohled se možná otřepete zimou. Uvidíte spoustu lidí, kteří si zdánlivě na chladném povrchu lebedí, prochází se, piknikují, nebo se dokonce opalují. To vše vypadá dost paradoxně, vzhledem k tomu, že sněhový odstín evokuje chlad. Když však přistoupíte blíže, ovane vás natemperované horko.

Pocit doteku je příjemný, navíc přírodně vytvořená sedátka podobající se pohodlně tvarovaným křesílkům vás zlákají sednout si a vychutnávat neocenitelný pohled na vlny moře. Zvláštní však je, že jakmile natěšeně okusíte vodu, bude se vám zdát ledová. To je však jen první dojem, brzy zjistíte, že i v letních nadprůměrných sicilských teplotách je voda osvěžující a nalije vám do žil nový příval energie.

Uvidíte také mnoho místních znalců, kteří si na svá těla nanáší přírodní bahno. Nechávají jej zaschnout a poté ho smývají v průzračných vodách. Sicilané tvrdí, že neznají nic lepšího na hebkou, jemnou a mladistvou kůži! Nezapomeňte tento elixír mládí také vyzkoušet!

Kde se vzala bílá skála na písčitém jihu?

Nezvyklá barva útesu je dána jeho nerostným složením. Směs jílu a karbonátu, která je nazývaná slín, dala kameni jasný čistě bílý odstín. Sedimenty, jež se pak po staletí pravidelně usazovaly na jednom místě, vytvořily neobvyklý tvar připomínající ohromné nepravidelné schodiště.

Oblast je natolik ojedinělá a zvláštní, že městečko Realmonte, pod které Scala dei Turchi územně spadá, podalo v srpnu roku 2007 oficiální žádost na organizaci UNESCO, aby byla tato jedinečná geologická lokalita zařazena na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví a zajistila tak její ochranu a respekt turistů.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč se vydat na Sicílii: fascinující kontrasty, Etna a zmrzlina v briošcePřečíst

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Čím si čistě italská lokalita zasloužila své turecké přízvisko?

Jak se do názvu dostali Turkové?Jak se do názvu dostali Turkové?

Jak nezvykle bílý útvar, obklopující krásné písečné pláže, přišel ke svému jménu Scala (v češtině schody) jsme si už objasnili, jak se ale do názvu dostali Turkové? I to má své logické vysvětlení. V minulosti celá oblast čelila nájezdům Saracénů (původní název pro turecké nájezdníky). Své útočiště zde pravidelně nalézali turečtí piráti.

Podle legendy své lodě kotvili v blízkých vodách a skalní útvar pro ně skýtal jakýsi přirozený úkryt před poryvy nepříjemného větru. Z této skrýše také mohli lehce vyšplhat mezi zátoky srázu a po překlenutí vrcholu masivu mohli v překvapujícím útoku plenit přilehlé vesnice a obydlí. Říká se, že Turci ukončili své nájezdy až v městečku Scala poté, co se střetli s obyvatelstvem současné obce Porto Empedocle, která jediná se ubránila.

Místo vhodné pro Bohy, spisovatele i vrchního italského komisaře

Už pro starověké obyvatele Sicílie toto místo vyvolávalo mnoho otázek. Pro své nepochopení a rozpaky lokalitu spojili s Bohy. Neznali tehdy nehostinné polární oblasti, ale nepřirozeně sněhobílý útvar v nich vyvolával úctu a nedotknutelnost. Neměli reálné vysvětlení pro tak zajímavý útvar umístěný v obklopujících žlutohnědých písečných plážích, a tak Scalu považovali za místo, které z rozmaru stvořili Bohové.

O dost staletí později si tuto destinaci zvolil slavný italský spisovatel Andrea Camillieri. Chodil zde odpočívat a čerpat inspiraci pro svá díla. Oblast jej natolik nadchla, že ji také několikrát zmínil ve svém nejslavnějším díle o komisaři Montalbanovi.

Jeho domov umístil jen kousek odtud, v městečku se smyšleným názvem Vigata, a proto se Scala dei Turchi objevuje také ve sledovaném filmovém zpracování jeho příběhů. Když bylo tohle místo tolik obdivováno a navštěvováno slavnými, proč byste příštími návštěvníky nemohli být také vy?

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/scala-dei-turchi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024