Villa Romana del Casale: První bikiny v historii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 2593x

Římská vila Villa Romana del Casale nedaleko města Piazza Armerina se pyšní nejbohatší a nejrozsáhlejší mozaikovou výzdobou na světě.

Vyberte si z našich 80 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Víte, že... 

Římské ženy nosily „bikiny“ výhradně pro sportovní účely? Jejich současnou obdobu představili ve Francii Louis Reárd a Jacques Heim až v polovině 20. století. 

Bývalá císařská vila Villa Romana del Casale je jedním z nejkrásnějších příkladů římských venkovských sídel. V jejím interiéru je k vidění jedna z nejrozsáhlejších a nejbohatších mozaikových ploch, která nemá ve světě obdoby. Některé z místních mozaik dokonce „revolučně“ zobrazují historicky patrně první dívky oblečené v bikinách. Komplex byl v roce 1997 zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Villa Romana del Casale byla postavena na přelomu 3. a 4. století a obývána byla až do století 5., později začala upadat. Pravděpodobně se jednalo o venkovské sídlo římských císařů. Dodnes je patrný půdorys této rozvalité stavby – byly tu jak reprezentační místnosti, tak také další salony, lázně, luxusně vybavené toalety, ložnice, kuchyně, místnosti pro sloužící a rovněž nezbytné vnitřní obdélníkové nádvoří s bazénky, obklopené krytým sloupořadím.

Dodnes nebylo objasněno, proč si Římané právě zde, daleko od centra své tehdejší říše, honosnou vilu postavili.

Nejvelkolepější soubor římských mozaik

Mnohobarevné mozaiky použité na podlahách v římské vile Villa Romana del Casale patří k nejkrásnějším a nejlépe dochovaným mozaikám vůbec. Jak použité techniky, tak zobrazené motivy naznačují, že se pravděpodobně jedná o práci severoafrických umělců. Ti při práci použili dva druhy kamínků – miniaturní pro zobrazení lidských postav a zvířat, větší na pozadí. Mozaiky zabírají plochu více než 3 500 m2.

Velkolepý soubor mozaik z pozdní římské doby nabízí unikátní pohled do každodenního i dvorského života místních obyvatel. Zobrazeni jsou například maséři s konvicemi s olejem i jiný lázeňský personál, různí řemeslníci a rybáři, zachyceni při práci, nechybí ani nejrůznější mytologické motivy.

Nejproslulejší místní mozaikou je ta zobrazující mladé ženy při sportovních činnostech – cvičí s činkami, s míčem nebo běhají. Oblečené jsou přitom velmi spoře, mají na sobě jen oděv připomínající dnešní bikiny.

Velmi ceněné jsou i místní mozaiky, detailně zobrazující lovecké scény. Jednotlivé mozaiky zachycují kromě lidských postav v pohybu zejména exotická zvířata jako lvy, velbloudy, slony, nosorožce a další. Mozaiky zobrazují nejen jejich lov, ale i následné naložení a přepravu do Říma, kde se tato zvířata často stávala součástí gladiátorských her nebo štvanic. 

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Piazza Armerina

Villa Romana del Casale se nachází přibližně 6 km od centra města Piazza Armerina. To je obklopeno voňavou přírodou, ve které rostou eukalypty, lísky a různé ovocné stromy. Městu s terasovitě uspořádanými domy dominuje impozantní katedrála zasvěcená Panně Marii Vítězné, jejíž kupole je viditelná z celého města i ze širokého okolí.

Každoročně v srpnu se ve městě koná akce s názvem Palio dei Normanni – evokace středověkých slavností s rytířskými bitvami.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Florencie
27. – 30. 4. 2019

Vyberte si z mých 25 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 80 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 22. únoraURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/villa-romana-del-casale/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!