MAXXI: římská oáza prestižní architektury, moderního umění a kreativních myšlenek

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 10. 2018 • Přečteno 10377x

V římském MAXXI se budete cítit dobře. Zveme vás do přívětivé zóny zasvěcené nejmodernější architektuře, oceněné řadou prestižních cen.

Vyberte si z našich 24 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vždy jeden den v týdnu je v MAXXI otevřeno až do 22 hodin – využijte toho!

„Věčné město” Řím dokazuje, že není jen městem antických kamenů a barokní okázalosti, ale i metropolí, která vkusně koketuje s tou nejmodernější světovou architekturou. Ve čtvrti Flaminio stojí MAXXI – muzeum umění 21. století a místo setkávání (nejen) kreativních duší, navržené legendární architektkou Zahou Hadid. Pyšní se řadou ocenění a přívětivou atmosférou plnou pozitivní energie. Vítejte v moderním Římě.

Budova MAXXI vznikla jako víceúčelové kulturní centrum na místě, kde v minulosti stála vojenská kasárna. Lehce industriální charakter si zachovává i současná stavba z pohledového betonu, skla a oceli.

Nezapomnělo se ani na historickou návaznost a propojení s městem: propletené tvary budovy jako by evokovaly propletené ulice města a monstrózní převis nad hlavním vchodem má zase odkazovat na architrávy monumentálních antických římských staveb.

Podpis světoznámé architektky

V interiéru se vznášejí schodiště V interiéru se vznášejí schodiště

Exteriéru, který plynule přechází do interiéru, dominuje bílá barva s šedými a černými kontrastními detaily. Tlumené barvy nechávají vyniknout vystavovaným dílům.

Jednotlivé vnitřní části, využívané zejména pro dočasné výstavy, jsou propojeny rafinovaně podsvětlenými schodišti a můstky, které jako by se vznášely ve vzduchu. Tím perfektně umocňují dynamiku celého prostoru a zároveň umožňují více či méně uspořádané propojení jednotlivých expozic.

Pro výstavní prostory nezbytné světlo do budovy proniká zejména skrz prosklenou střechu, až na pár výjimek tu nenajdete žádná svislá okna.

Stavba dokončená roku 2010 si vysloužila řadu prestižních ocenění, stejně tak jako její autorka: britská architektka iráckého původu Zaha Hadid (1950–2016), držitelka Pritzkerovy ceny - nejvýznamnějšího ocenění pro žijícího architekta.

K jejím významným architektonickým počinům patří například stanice lanovky Nordpark a skokanský můstek v rakouském Innsbrucku, budova ředitelství BMW v Lipsku, vlaková stanice Afragola u Neapole, rezidenční komplex Zaha Hadid Haus ve Vídni či mrakodrap Generali v Miláně, označovaný jako Torre Hadid.

Prostor i pro české umělce

Výstava modelů stanic neapolského metra Výstava modelů stanic neapolského metra

Prostory byly navrženy jako víceúčelové kulturní centrum, kde bude dostatek zázemí i pro pořádání nejrůznějších akcí a workshopů. Jde o muzeum 21. století (na což odkazuje XXI v názvu komplexu) věnované zejména umění a architektuře.

Místo tu našla třeba výstava zaměřená na modely uměleckých stanic“ moderního neapolského metra, Zeviho architekturu a v roce 2015 i výstava osmnácti českých umělců do 40 let „et cetera“, na které svou práci představili mimo jiné Jan Kaláb, Jakub Matuška a Roman Týc.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Kavárna jako stvořená pro kreativní práci…

Vzájemně propojený interiér a exteriér Vzájemně propojený interiér a exteriér

Kreativní myšlenky lze rozvíjet na lavičkách ve venkovním prostranství mezi jednotlivými budovami, v místní kavárně TYPO, kde hraje příjemná hudba a ke čtení se nabízí i zajímavá literatura z místního obchodu, nebo ve „studijní“ sekci v přízemí budovy těsně vedle stálé expozice. O stylové občerstvení se postará i místní bistro LINEA.

Rozhodně nelze popřít, že celý komplex dodal římské čtvrti Flaminio novou vitalitu. Lidé se sem do „fluidního“ inspirativního prostředí s oblibou chodí setkávat, tvořit, studovat, relaxovat… Kreativitě a nápadům se meze nekladou. MAXXI vás nabije energií a budete se tu cítit dobře.

Na průzkum okolí

Římský stadion Římský stadion

Kdo by se chtěl vydat za poznáním bezprostředního okolí komplexu MAXXI, může zavítat třeba k nedalekému římskému stadionu, který už od roku 1953 patří římským fotbalovým klubům Roma a Lazio.

V jeho sousedství se pak rozprostírá rozlehlý sportovní areál Foro Italico, inaugurovaný v roce 1932 jako Foro Mussolini.

Řeku Tiber v této oblasti přemosťuje od roku 2011 moderní most Ponte della Musica – Armando Trovajoli, pojmenovaný podle nedalekého koncertního sálu a na počest italského klavíristy Trovajoliho. Je určen výhradně pro pěší.

Podobně je na tom historický Ponte Milvio – Milvijský most, u něhož v legendární bitvě ve 4. století bojovali císař Konstantin s Maxentiem. Vítěz Konstantin poté vládl Římu dalších 25 let. Jedna ze dvou soch zdobících vchod na most představuje Jana Nepomuckého. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maxxi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024