Newyorské ústředí OSN: prohlídka organizace usilující o světový mír

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4380x

OSN byla založena v San Francisku roku 1945 po skončení druhé světové války.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Organizace spojených národů je jednou z nejdůležitějších světových organizací sdružující téměř všechny státy světa. Její hlavní sídlo se nachází v New Yorku a zájemci se do něj můžou vydat na poutavou prohlídku a nakouknout tak pod pokličku celosvětově významné instituce, jejímž hlavním cílem je udržovat světový mír.

OSN byla založena v San Francisku roce 1945 po skončení druhé světové války. Vytyčila si ušlechtilé cíle: dohlížet na dodržování mezinárodní bezpečnosti a mezinárodních práv, chránit lidská práva a zajišťovat celosvětový mír. Mezi 51 zakládajících států patřilo i tehdejší Československo a od té doby se počet zemí téměř zčtyřnásobil. V současnosti organizace sdružuje 193 členských států, zatím poslední stát (Jižní Súdán) přistoupil v roce 2011.

Komplex budov OSN, za nímž stojí architekti zvučných jmen

Newyorská centrála je souborem několika budov u řeky East River mezi 42. a 48. ulicí. Kdysi tu stávala jatka a tovární budovy. V době založení OSN nebylo jasné, že se jejím hlavním sídlem stane právě New York a diskutovalo se o několika různých městech. Pro New York nakonec definitivně rozhodl dar miliardáře Rockefellera, který organizaci věnoval 8,5 milionů dolarů na koupi pozemku ve městě.

Na konci 40. a počátkem 50. let tak u Východní řeky vyrostl areál, za kterým stojí mezinárodní tým architektů, v čele s tak zvučnými jmény jako Le Corbusier, Wallace K. Harrison nebo Oscar Niemeyer. Sedmihektarový pozemek, na němž OSN sídlí, přitom oficiálně není součástí územního teritoria USA, jedná se totiž o mezinárodní zónu.

Celý komplex je tvořen třemi budovami. V srdci areálu se do výšky 150 metrů tyčí Le Corbusierova budova, tzv. Secretariat Building, sídlo Sekretariátu OSN, v jehož čele stojí generální tajemník. Budova Sekretariátu je propojena s nižší Conference Building s jednacími sály, v nichž zasedá Rada bezpečnosti, Poroučenská rada a Hospodářská a sociální rada.

Rada bezpečnosti je nejmocnějším orgánem OSN, který intervenuje v různých krizích, pokouší se sjednávat mírové dohody a vypravuje mírové jednotky. Poroučenská rada si klade za cíl podporovat nezávislost kolonií nebo nesamosprávných teritorií a od doby jeho založení dosáhlo nezávislosti více než 80 kolonií a závislých území. Hospodářská a sociální rada se pak snaží o zlepšení životních podmínek v členských státech.

V poslední z trojice budov, General Assembly, zasedá každoročně na podzim Valné shromáždění, jediný orgán OSN, v němž jsou zastoupeny všechny členské státy.

Prohlídka ústředí OSN: Do jednacích sálů, za uměleckými díly i na poštu

Zúčastníte-li se hodinové prohlídky s místním průvodcem, budete mít možnost prohlédnout si všechny budovy areálu včetně jednacích a zasedacích sálů, a to kromě budovy Secretariat Building, do níž veřejnost nemá přístup. Nadto v celém komplexu narazíte na množství uměleckých děl s tématy světového míru či mezinárodního přátelství, které OSN darovali umělci nejrůznějších národností a členské země z celého světa.

Jedním z těch nejcennějších děl je obrovská barevná vitráž Marca Chagalla umístěná ve vzpomínkové kapli pojmenované po Dagu Hammarskjöldovi, generálnímu tajemníkovi OSN, který zemřel nešťastnou náhodou při letecké havárii v Kongu během mírové mise v roce 1961.

Darem japonské vlády pak byl tzv. Zvon míru, který byl odlit z mincí, věnovaných dětmi z šedesáti různých zemí. Zvon visí na pagodě napodobující šintoistickou svatyni a rozeznívá se dvakrát do roka – na první jarní den a 21. září, Světový den míru.

Kuriozitami jsou pak umělecká díla věnovaná zeměmi, které už dávno neexistují. V parku přímo u řeky například stojí socha svalovce měnícího meče na pluhy, kterou organizaci daroval v padesátých letech Sovětský svaz a hned opodál socha bojovníka za svobodu, dar bývalé NDR.

Po prohlídce nezapomeňte ani na návštěvu místního obchůdku, v němž se prodávají suvenýry z celého světa. OSN má také svoji vlastní poštu, která vydává originální poštovní známky. Můžete tak odtud poslat pohlednici svým blízkým. Ale pozor – zásilky se speciálními známkami s obrázkem snítky olivy, symbolem OSN, je možné odeslat pouze odtud.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do New Yorku

Zobrazit aktuální zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/newyorske-ustredi-osn/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021