Newyorské ústředí OSN: prohlídka organizace usilující o světový mír

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7526x

OSN byla založena v San Francisku roku 1945 po skončení druhé světové války.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Organizace spojených národů je jednou z nejdůležitějších světových organizací sdružující téměř všechny státy světa. Její hlavní sídlo se nachází v New Yorku a zájemci se do něj můžou vydat na poutavou prohlídku a nakouknout tak pod pokličku celosvětově významné instituce, jejímž hlavním cílem je udržovat světový mír.

OSN byla založena v San Francisku roce 1945 po skončení druhé světové války. Vytyčila si ušlechtilé cíle: dohlížet na dodržování mezinárodní bezpečnosti a mezinárodních práv, chránit lidská práva a zajišťovat celosvětový mír. Mezi 51 zakládajících států patřilo i tehdejší Československo a od té doby se počet zemí téměř zčtyřnásobil. V současnosti organizace sdružuje 193 členských států, zatím poslední stát (Jižní Súdán) přistoupil v roce 2011.

Komplex budov OSN, za nímž stojí architekti zvučných jmen

Newyorská centrála je souborem několika budov u řeky East River mezi 42. a 48. ulicí. Kdysi tu stávala jatka a tovární budovy. V době založení OSN nebylo jasné, že se jejím hlavním sídlem stane právě New York a diskutovalo se o několika různých městech. Pro New York nakonec definitivně rozhodl dar miliardáře Rockefellera, který organizaci věnoval 8,5 milionů dolarů na koupi pozemku ve městě.

Na konci 40. a počátkem 50. let tak u Východní řeky vyrostl areál, za kterým stojí mezinárodní tým architektů, v čele s tak zvučnými jmény jako Le Corbusier, Wallace K. Harrison nebo Oscar Niemeyer. Sedmihektarový pozemek, na němž OSN sídlí, přitom oficiálně není součástí územního teritoria USA, jedná se totiž o mezinárodní zónu.

Celý komplex je tvořen třemi budovami. V srdci areálu se do výšky 150 metrů tyčí Le Corbusierova budova, tzv. Secretariat Building, sídlo Sekretariátu OSN, v jehož čele stojí generální tajemník. Budova Sekretariátu je propojena s nižší Conference Building s jednacími sály, v nichž zasedá Rada bezpečnosti, Poroučenská rada a Hospodářská a sociální rada.

Rada bezpečnosti je nejmocnějším orgánem OSN, který intervenuje v různých krizích, pokouší se sjednávat mírové dohody a vypravuje mírové jednotky. Poroučenská rada si klade za cíl podporovat nezávislost kolonií nebo nesamosprávných teritorií a od doby jeho založení dosáhlo nezávislosti více než 80 kolonií a závislých území. Hospodářská a sociální rada se pak snaží o zlepšení životních podmínek v členských státech.

V poslední z trojice budov, General Assembly, zasedá každoročně na podzim Valné shromáždění, jediný orgán OSN, v němž jsou zastoupeny všechny členské státy.

Prohlídka ústředí OSN: Do jednacích sálů, za uměleckými díly i na poštu

Zúčastníte-li se hodinové prohlídky s místním průvodcem, budete mít možnost prohlédnout si všechny budovy areálu včetně jednacích a zasedacích sálů, a to kromě budovy Secretariat Building, do níž veřejnost nemá přístup. Nadto v celém komplexu narazíte na množství uměleckých děl s tématy světového míru či mezinárodního přátelství, které OSN darovali umělci nejrůznějších národností a členské země z celého světa.

Jedním z těch nejcennějších děl je obrovská barevná vitráž Marca Chagalla umístěná ve vzpomínkové kapli pojmenované po Dagu Hammarskjöldovi, generálnímu tajemníkovi OSN, který zemřel nešťastnou náhodou při letecké havárii v Kongu během mírové mise v roce 1961.

Darem japonské vlády pak byl tzv. Zvon míru, který byl odlit z mincí, věnovaných dětmi z šedesáti různých zemí. Zvon visí na pagodě napodobující šintoistickou svatyni a rozeznívá se dvakrát do roka – na první jarní den a 21. září, Světový den míru.

Kuriozitami jsou pak umělecká díla věnovaná zeměmi, které už dávno neexistují. V parku přímo u řeky například stojí socha svalovce měnícího meče na pluhy, kterou organizaci daroval v padesátých letech Sovětský svaz a hned opodál socha bojovníka za svobodu, dar bývalé NDR.

Po prohlídce nezapomeňte ani na návštěvu místního obchůdku, v němž se prodávají suvenýry z celého světa. OSN má také svoji vlastní poštu, která vydává originální poštovní známky. Můžete tak odtud poslat pohlednici svým blízkým. Ale pozor – zásilky se speciálními známkami s obrázkem snítky olivy, symbolem OSN, je možné odeslat pouze odtud.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/newyorske-ustredi-osn/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024