Divadlo Apollo: slavné večery amatérů, burleska a skvost Harlemu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2018 • Přečteno 5926x

Divadlo Apollo bylo postaveno mezi léty 1913–1914 a architektem této neoklasicistní budovy se stal George Keister.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Nejproslulejší černošskou čtvrtí světa je bezesporu Harlem v New Yorku. Plno klubů, ve kterých hrály hudební legendy, místo jazzu či blues, nezapomenutelné gospelové bohoslužby a divadlo Apollo, bez kterého by nebyl Harlem tím, čím je dnes. Divadlo Apollo láká nejenom všechny amatérské začátečníky, hledače talentů či diváky, ale také turisty, kteří touží vidět na vlastní oči ikonu čtvrti. Čím tedy tato budova tak proslula?

Vstup povolen pouze bělochům!

První vlastník byl Sidney CohenPrvní vlastník byl Sidney Cohen

Divadlo Apollo bylo postaveno mezi léty 1913–1914 a architektem této neoklasicistní budovy se stal George Keister. Prvním vlastníkem divadla byl Sidney Cohen. Ten pronajal budovu na třicet let Benjaminu Hurtigovi a Harrymu Seamonovi, kteří udělali z divadla slavnou scénu burlesky a řídili se trendy tehdejší doby.

Divadlo pojmenovali Hurtig and Seamonʼs New Burlesque Theater a podobně jako v jiných amerických divadlech byl zde vstup černochům a jiným rasám přísně zakázán. Divadlo tak fungovalo až do roku 1933, kdy nový newyorský starosta Fiorello La Guardia zahájil kampaň proti burlesce. Divadlo bylo na krátkou chvíli zavřeno.

Divadlo Apollo otevírá s novou show!

Vlastník budovy Sidney Cohen otevírá znovu divadlo už pod novým názvem – divadlo Apollo. S pomocí nového manažera Morrise Sussmana změnil scénu divadla na různorodé revue. Ve 30. letech se tvář Harlemu změnila, skoro všichni obyvatelé byli černé pleti. Harlem se stal městem hudby, zpívali a hráli zde hudební legendy jako Louis Armstrong či Duke Ellington.

Divadlo se dostalo pod vedení Franka Schiffmana a Lea Brechera a ti otevřeli divadlo všem rasám. V lednu roku 1934 otevřelo divadlo zbrusu novou show a již o pár let později se stalo největším zaměstnavatelem černošských divadelních pracujících.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Síla potlesku je v tomto divadle víc než důležitá

Interiér divadlaInteriér divadla

Jedny z hlavních nových show byly Amatérské večery, kdy síla diváckého potlesku rozhodla o tom, jak dobří zpěváci na pódiu vystupovali. Tyto večery začaly ve velkém lákat všechny amatérské umělce i hledače talentů, kteří zde prožívali žně. Ten, kdo vyhrál, mohl vystupovat v oficiálním programu, ovšem čekací listina byla pekelně dlouhá.

V divadle začínali svoji kariéru umělci jako Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Billie Holiday, James Brown, Bill Cosby či Gladys Knight. V 80. letech proběhla rekonstrukce divadla, které na své oblíbené večery amatérů láká diváky i uchazeče o slávu dodnes.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 16 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/divadlo-apollo/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024