Little Italy: zažijte italskou atmosféru s vůní oregana a mafiánskými příběhy v srdci New Yorku

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9329x

Věděli jste, že Italové byli třetí nejpočetnější přistěhovalci v Americe, hned po Irech a Němcích? I proto mají v New Yorku své město ve městě.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

I když má newyorská „Malá Itálie“ svůj zlatý věk i mafiánskou éru ve stylu Kmotra už dávno za sebou, zůstává místem, kde na vás dýchne atmosféra starého kontinentu a kde si můžete dát nikoliv silnou americkou, ale tenoučkou neapolskou pizzu nebo si dopřát šálek skvělého italského espresa.

Když koncem 19. století připlouvali Italové do Ameriky, byla jejich vlast jednou z nejpřelidněnějších zemí v Evropě, kde nebylo snadné najít živobytí a zabezpečit početnou rodinu. Italové tehdy hromadně odplouvali hledat štěstí do Nového světa a ve své době tvořili třetí nejpočetnější imigrační vlnu, která dorazila do newyorského přístavu – hned po Irech a Němcích.

Italští přistěhovalci se začali usazovat na dolním Manhattanu a vytvořili italskou čtvrť, které se zanedlouho začalo říkat Malá Itálie. V ní a jejím bezprostředním okolí žilo na sklonku 1. světové války téměř 400 000 lidí, většinou původem z Itálie.

Jednotlivé ulice navíc nezřídka obývali Italové z různých regionů – okolí Mulberry Street bylo domovem Italů z Neapole, zatímco Elizabeth Street patřila Sicilanům. Celá Little Italy byla v té době chudou a přelidněnou čtvrtí plnou zchátralých budov s nevyhovujícími hygienickými podmínkami, kde se snadno šířily nejrůznější nemoci, včetně tuberkulózy.

Little Italy: Historie útočiště mafiánských bossů

Hlavní ulice Mulberry StreetHlavní ulice Mulberry Street

Little Italy začala být později spojována s organizovaným zločinem a mafií, o níž Mario Puzo tak přesvědčivě psal ve svém románu Kmotr, který skvěle zfilmoval Francis Ford Coppola. Právě bossové mafiánských rodin, kteří se scházeli v klubech na Manhattanu v Little Italy, byli vzorem pro románové a filmové kmotry.

Dnes už je Malá Itálie od mafiánů vyčištěna. Zásluhu na tom nese především někdejší newyorský starosta Rudy Giuliani, sám potomek italských přistěhovalců. I tak je možné vydat se Malou Itálií po stopách newyorské mafie.

Jednou z hlavních zastávek je ulice Mulberry Street č. 247, dřívější sídlo Ravenite Social Clubu, kde se mafiáni scházeli a nad nímž měl svůj byt slavný John Gotti, boss rodiny Gombino. Ve stejné ulici v čísle 129 zase sídlila restaurace Umberto’s Clam House, v níž byl během oslavy svých narozenin v roce 1972 zastřelen gangster Joey Gallo. Vrahové se samopaly nebyli nikdy dopadeni.

Kam jít na něco sladkého a pravou italskou pizzu?

Zastavte se v místních pizzeriíchZastavte se v místních pizzeriích

Dnes už Little Italy dávno není tím, čím bývala. Časy vlivných mafiánů jsou pryč a rozloha čtvrti se rapidně zmenšila v důsledku neutuchajícího rozmachu vedlejší Čínské čtvrti. Dnes v Malé Itálii žije pouhých pět tisíc obyvatel italského původu a to, co ze čtvrti zbylo do dnešních dní, je vlastně jen hlavní tepna, Mulberry Street, a její bezprostřední okolí. I přesto však stojí za to, se sem vydat.

Na Mullberry Street najdete italské pizzerie, kavárny a lahůdkářství a můžete si zde spravit žaludek rozdrážděný americkým fast foodem. Pro milovníky kávy je pak Little Italy místem, kde se konečně můžou pořádně nadopovat silnou kávou, po vší té americké „černě obarvené vodě“.

Při svých toulkách byste rozhodně měli zavítat také do pekárny Ferraro, která byla otevřena v roce 1892 a honosí se označením „nejstarší italsko-americká pekárna v USA“. Zdejší specialitou jsou sladké italské trubičky, zvané cannoli, které tu připravují v mnoha variantách a s různými příchutěmi.

Pokud máte chuť na pravou italskou pizzu, zavítejte do nejstarší pizzerie v USA, na ulici Spring Street. V Pizzeria Lombardi’s tu připravují tradiční italskou pochoutku již od roku 1905.

Oslavy svátku San Gennaro: Nejlepší doba k návštěvě

Oslavy svátku San GennaroOslavy svátku San Gennaro

Říká se, že abyste si dosyta užili všechny barvy newyorské Čínské čtvrti, měli byste do ní vyrazit během oslav čínského nového roku. Také Malá Itálie má svůj ústřední svátek, během kterého se zdejší ulice zahalí do italského červeno-zeleno-bílého hávu a dlouho do noci se tu popíjí, jí, tančí a zpívá.

Slavnost plná barevných průvodů s karnevalovou atmosférou se odehrává každý rok v druhé polovině září a trvá jedenáct dní. Je to svátek svatého Januária (Festa di San Gennaro), během kterého je uctíván patron Neapole.

Centrem oslav je kostel Nejsvětější krve (Church of the Most Precious Blood) na ulici Mulberry Street, který je replikou chrámu Duomo di San Gennaro v Neapoli. K tomuto italskému svatostánku se váže legenda o svatém Januáriovi, který byl neapolským biskupem v době římské nadvlády, a protože se nechtěl vzdát křesťanské víry, byl císařem Diokleciánem odsouzen k smrti.

Poté, co byl popraven, mu byla údajně odebrána krev a během každoročního zářijového svátku pak věřící v Neapoli čekali, zda se zaschlá krev změní opět na kapalinu. Pokud by se tak stalo, měl podle legendy v daném roce vybuchnout Vesuv

Během oslav můžete ochutnat italské specialityBěhem oslav můžete ochutnat italské speciality

Dnešní newyorská Malá Itálie byla svědkem mnoha příběhů. O některých se návštěvníci mohou dozvědět více v místním muzeu. Na hlavní ulici, na Mulberry Street č. 155, kdysi sídlila banka, která pomáhala prvním italským přistěhovalcům řešit jejich finanční záležitosti.

Dnes má v budově svůj domov malé Italsko-americké muzeum (Italian American Museum), v němž najdete nejrůznější exponáty a dokumenty, třeba staré italské komiksy nebo loutky ze Sicílie, které si do New Yorku přivezli první italští přistěhovalci.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/little-italy/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024