Pátá Avenue: newyorská ikona všech ulic

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2018 • Přečteno 9496x

Pátou Avenue najdete v centru Manhattanu v New Yorku. Její délka je zhruba 10 km, a tak ji určitě nemůžete minout.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Pátá Avenue, jedna z nejznámějších a nejelegantnějších ulic světa, je neoficiální dělicí čárou mezi západní a východní části Manhattanu. Nachází se na ní spousta obchodů a newyorských atraktivit, které nesmíte rozhodně minout. V historii měla ulice vysoký status, kdy byla oblíbeným místem pro život všech důležitých newyorských bohatých rodin. Z rezidenční čtvrti se stala postupem času ulice komerční, jejímu půvabu to ale rozhodně neubírá!

Symbol luxusu a přepychu

Táhne se už od HarlemuTáhne se už od Harlemu

Pátou Avenue najdete v centru Manhattanu v New Yorku. Její délka je zhruba 10 km, a tak ji určitě nemůžete minout. Táhne se od Harlemu až po Washington Square, a právě zde nasajete tu pravou newyorskou atmosféru ulic. Ulice byla postavena s vizí, že se jednou stane velkolepým newyorským bulvárem.

V dnešní době najdete na ulici vše od muzeí až po ty nejluxusnější obchody. Díky své historii, krásným domům a vysokému statusu je ulice právem považována za symbol luxusu a přepychu.

Rezidenční ulice bohatých obyvatel New Yorku

Poté, co si bohatý milionář William Henry Vanderbilt postavil v roce 1883 na rohu Páté Avenue svoji rezidenci, přilákalo to jako magnet další významná jména newyorských zbohatlíků. Během několika let začala růst jako houby po dešti na ulici další rozsáhlá sídla, která se postupně stavěla až k Central Parku. Domy patřily významným rodinám, které daly ulici významný luxusní status.

Tehdy Pátou Avenue nazývali obyvatelé města, které nikdy nespí, jednoduše – Millionaireʼs Row. Protože zde bydlely významné rodiny (Vanderbilt, Astor atd.), rozhodlo se tehdy, pro klid ulice, že na ní nebude postavena linka metra.

V roce 1885 byla založena společnost Fifth Avenue Transportation Company, která poskytovala omnibusový servis pro cestující. Na konci 19. století odkoupil Benjamin Altman jeden z domů, který přeměnil na obchodní dům. Tím začala slavná éra komerční ulice plné obchodů.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Slavné obchody i butiky lákají turisty z celého světa

Ulice je ráj na nakupováníUlice je ráj na nakupování

Když se luxusní rezidenční čtvrť začala přetvářet na místo plné obchodů, bylo jasné, že svá sídla budou mít na Páté Avenue ty nejluxusnější značky světa. S příchodem různých značek se vrstvy vyšší společnosti přesunuli do lepších čtvrtí. Najdete zde obchody takových značek jako Apple, Louis Vuitton, Tiffany & Co., Cartier, Michael Kors či Gucci.

Nakupovat můžete i ve slavném obchodě Victoria Secret či Topshop. Praví se, že například Cartier koupil dům, kde má dneska sídlo, za šňůru perel. Vzpomínáte si na scénu ze slavného filmu Snídaně u Tiffanyho? Audrey Hepburn stála před slavným obchodem Tiffany a dívala se do výlohy na šperky. Některé výlohy obchodů jsou zážitkem a stojí za to je vidět.

Muzejní míle

Kousek ulice je známá jako Muzejní míle, a to díky dvěma nejvýznamnějším muzeím New Yorku. Metropolitní muzeum nabízí prohlídku historií lidstva ze všech kontinentů. Můžete zde obdivovat historii Afriky, Ameriky, Oceánie, nechybí ani sbírka zbraní a brnění, asijského umění a nejstarší historie starověkého Řecka, Egypta či Říma.

Muzeum stále rozšiřuje své sbírky, už teď mají na kontě několik miliónů cenných artefaktů. Dalším světově známým muzeem je Guggenheimovo muzeum, které poznáte na ulici díky netradičnímu vzhledu budovy ve tvaru šnečí ulity. Toto muzeum pečuje o jednu z nejlepších sbírek umění na světě, obdivovat zde můžete především díla předních malířů 19. a 20. století. Tuto budovu navrhl americký architekt Frank Lloyd Wright, vidět alespoň její exteriér stojí za to.

Nejznámější atraktivity Páté Avenue

Nacházejí se zde památky, obchody i kostelyNacházejí se zde památky, obchody i kostely

Když si uděláte procházku přes Central Park směrem k hotelu Plaza, budete na Páté Avenue v tom nejlepším. Za vámi bude Muzejní míle a před vámi spousta těch nejznámějších atraktivit města. Rockefellerovo centrum je jedna z newyorských dominant. Jedná se o komplex budov, které jsou světovým unikátem.

Říká se, že zde tluče srdce New Yorku. Pozemek odkoupil syn bohatého magnáta Johna Davidsona Rockefellera, který zde postavil obrovský obchodní a zábavní komplex. Před budovou stojí v zimě největší vánoční stromek města, u kterého se natáčel film Sám doma 2. Naproti se nachází bělostná katedrála sv. Patrika, která je sídlem arcibiskupa a je jednou z největších katedrál ve Spojených státech amerických.

Pohled na New York z ptačí perspektivy si nemůžete nechat ujít ze světoznámého mrakodrapu Empire State Building, který byl stavěn v době hospodářské krize. Byl postaven za neuvěřitelných 14 měsíců a býval nejvyšší budovou světa až do doby, než byla postavena první věž Světového obchodního centra.

Na ulici se nachází taktéž ikonická newyorská knihovna či budova, která svým tvarem připomíná žehličku (Flatiron Building). To vše a ještě více na ikonické Páté Avenue v New Yorku!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pata-avenue/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024