Newyorská Federal Hall: místo, kde se psaly dějiny USA

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5665x

Impozantní budova v novořeckém stylu stojí na adrese 28 Wall Street.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Žádný návštěvník New Yorku nemůže minout ulici Wall Street, centrum světového finančnictví. Na této ulici stojí majestátní budova, která s financemi mnoho společného nemá, a přesto je právem řazena k hlavním newyorským památkám. Jmenuje se Federal Hall a je jedním z nejdůležitějších symbolů amerického vlastenectví. Kdysi tu totiž zasedala vůbec první americká vláda a George Washington se právě na tomto místě stal prvním americkým prezidentem…

Impozantní budova v novořeckém stylu stojí na adrese 28 Wall Street, hned naproti newyorské burze (NYSE – New York Stock Exchange), tedy v samém srdci finančního světa. Její historie je dlouhá a spletitá a sahá až do nejranějších dějin města, které nikdy nespí…

Co se dělo v newyorské radnici…

Původně na místě dnešní Federal Hall totiž stávala v pořadí již druhá newyorská radnice (ta první z dob holandské koloniální éry sídlila v někdejší taverně na ulici Pearl Street). V radnici na dnešní 28 Wall Street se konaly mimo jiné také soudní procesy a fungovalo zde dokonce vězení.

Jedním z jeho nejslavnějších vězňů byl německý imigrant John Peter Zenger, vydavatel plátku New York Weekly Journal. Ve vězení si pobyl dlouhých deset měsíců kvůli tomu, že se ve svých novinách nelichotivě vyjadřoval o tehdejším guvernérovi.

Za svoje články byl obviněn z nactiutrhačství a během pobytu ve vězení se dokonce nebál diktovat skulinou ve dveřích cely svojí manželce další posměšné texty. K velkému překvapení americké veřejnosti byl nakonec prohlášen nevinným a jeho verdikt se tak stal prvním velkým vítězstvím v boji o svobodu tisku.

Budova radnice se připravuje na velké události

Slavná éra této budovy však měla teprve přijít. Ještě v době, kdy fungovala jako radnice, se v ní scházeli zástupci amerických kolonií, kteří nesouhlasili s britskými represemi. V roce 1776 tu pak byla čtena Deklarace nezávislosti a během britské okupace byla budova sídlem britského velitelství.

Po vítězné americké revoluci se New York stal prvním hlavním městem Spojených států amerických a zůstal jím až do roku 1790, kdy jej nahradila Filadelfie a později Washington D. C. A právě v New Yorku, tehdejším hlavním městě, se sešla vůbec první americká vláda, tzv. Kontinentální kongres.

Stalo se tak roku 1785 v budově dnešní Federal Hall. Tři roky nato bylo nasnadě, aby se budova přizpůsobila potřebám federální vlády a nabyla na reprezentativnosti. Následovala tedy velkolepá rekonstrukce, kterou vedl architekt Pierre Charles L´Enfant, člověk zodpovědný za pozdější vybudování města Washington D. C.

Rekonstrukce tehdy stála neuvěřitelných 26 000 amerických dolarů a někdejší newyorská radnice byla přeměněna na největší budovu amerického kontinentu s mramorovými podlahami, malovanými stropy a damaškovými závěsy. Tehdy také dostala jméno Federal Hall, které jí zůstalo dodnes. Proběhla zkrátka dokonalá příprava na největší událost, která se tu zanedlouho měla odehrát.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Legenda přichází na scénu aneb Amerika oslavuje prvního prezidenta

Byl poslední dubnový den roku 1789. Roh ulic Wall Street a Broad Street zaplňuje dav. Všichni mají upřené pohledy na vysokého muže v dokonale padnoucím tmavohnědém obleku s kovovými knoflíky s motivem amerických orlů, bílými hedvábnými punčochami a nezbytným mečem.

Tento muž stojí vysoko nad davy na balkóně ve druhém patře dnešní Federal Hall, obklopen představiteli nové vlády USA a státu New York. Jmenuje se George Washington a zanedlouho se má stát prvním prezidentem Spojených států amerických. Již v té době je živoucí legendou…

Několik dní předtím Washington dorazil do New Yorku, do svého tehdejšího sídla na Cherry Street. Cesta z Mount Vernon ve Virginii mu trvala osm dní a byla jedním velkým slavnostním průvodem od města k městu doprovázeným hudebníky. Lidé nastávajícího prezidenta zdravili, salutovali mu a provolávali slávu.

Průvod byl naplánován s obrovskou precizností, domy podél cest byly ozdobeny vlajkami, hedvábnými transparenty, květinami a věnci. Do města New York se pak budoucí prezident doplavil po řece East River, doprovázen svojí ohromující flotilou.

Den D: Ať žije prezident Spojených států amerických!

Týden nato brzy ráno vypálily kanony v dnešním Battery parku salvu, aby probudily Newyorčany k oslavě toho památného dne. Organizace prezidentovy inaugurace byla první velkou akcí mladého státu. Chybičky se však přesto vloudily – ještě před tím, než se přísaha odehrála, si prý někdo vzpomněl na to, že není k dispozici žádná Bible, na kterou by nový prezident mohl přísahat.

Tato nesrovnalost však byla rychle napravena a zakrátko již senátní sekretář Samuel Otis držel Bibli, na kterou prezident položil pravou ruku a vyřkl svoji přísahu. Když kancléř státu New York zakřičel: „Ať žije George Washington, prezident Spojených států amerických“, strhl se hlasitý potlesk.

Washington poté Bibli políbil a na kupoli Federal Hall byla vyvěšena vlajka coby znamení pro všechny kostely k tomu, aby daly rozeznít zvony. Dělostřelectvo vypálilo palby, Washington se odebral na bohoslužbu do nedaleké Kaple svatého Pavla a ten večer nebe nad New Yorkem rozzářily ohňostroje.

Bibli, na kterou Washington přísahal, si můžete dodnes prohlédnout v interiérech Federal Hall. Majestátní Washingtonova socha stojící před budovou je umístěna přesně v takové výšce, ve které tehdy první prezident USA skládal svoji přísahu. Socha zobrazuje Washingtona přímo při přísaze, s rukou nad Biblí.

Kde se točí nejvíc peněz? V celnici!

O pár dní později, sedmého května, se George Washington objevuje na plese pořádaném na jeho počest, na kterém se sešli nejvýznamnější političtí a diplomatičtí lídři. Tak byla zavedena tradice tzv. Inauguračního bálu, který je dodnes pořádán na počest všech nových prezidentů USA. Není třeba dodávat, že dámy, se kterými Washington na vůbec prvním prezidentském inauguračním bále tančil, se záhy staly v New Yorku celebritami.

V roce 1790 americká vláda opustila budovu Federal Hall a přesídlila do Filadelfie. Budova začala fungovat jako celnice a čekala ji další velkolepá přestavba, tentokrát v novořeckém stylu, dokončená v roce 1842. Ani tehdy se nešetřilo, vždyť celnice tehdy přispívala největší měrou do státního rozpočtu!

V roce 1852 představovaly celkové vládní příjmy 61 milionů amerických dolarů, z nichž 58 milionů pocházelo právě z příjmů celnic. Osmdesát procent všech celních příjmů měl pak na svědomí právě New York, největší americký přístav 19. století.

V budově Federal Hall se vybíralo clo z veškerého zboží dovezeného do New Yorku – hedvábí, vlna, klobouky, ručně tkané koberce, víno, koření, čínský porcelán, obrazy, knihy… Plat vedoucího úředníka newyorské celnice byl v té době dokonce vyšší než plat samotného prezidenta Spojených států!

Okázalost nové přestavby tedy byla opět na místě. Ostatně můžeme ji ve veškeré její eleganci obdivovat dodnes, současná budova je totiž výsledkem právě přestavby z poloviny devatenáctého století.

Přeneste se do amerických dějin v centru New Yorku!

Ne všichni návštěvníci New Yorku vědí, že budovu Federal Hall lze obdivovat také zevnitř. Uvnitř budovy najdete jednak informační centrum a toalety, jednak také stálou expozici, do které je vstup zdarma. Zde se dozvíte něco o historii tohoto důležitého místa, prohlédnete si nádherné interiéry a uvidíte mimo jiné také kámen z původního balkonu, na němž přísahal George Washington…

A až se vyfotíte s jeho sochou a pořádně prozkoumáte slavnou stavbu, kupte si kávu a sladký americký donut v nedalekém Starbuck´s a posaďte se na chvíli na schody před budovou. Jednak tu budete mít skvělý výhled na mumraj v samém srdci Wall Street s makléři spěchajícími do burzy a ostatních finančních institucí, jednak se tu můžete plně přenést do historie toho místa, kde se psaly dějiny Spojených států amerických…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/federal-hall-new-york/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024