Čínská čtvrť v New Yorku: kde uličky dýchají Asií

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13838x

Čínská čtvrť je doslova městem ve městě – na ploše dvou čtverečních mílí tu žije 150 tisíc obyvatel.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

V New Yorku existuje celá řada přistěhovaleckých čtvrtí s jedinečným koloritem, Chinatown je však tou největší a rozhodně nejpestřejší z nich. V této části Manhattanu se dvěma stovkami restaurací, obchody s asijskými produkty, nákupními areály, modlitebnami, chrámy a všudypřítomnými pagodami je vůbec největší koncentrace Číňanů na západní polokouli.

Čínská čtvrť je doslova městem ve městě – na ploše dvou čtverečních mílí tu žije 150 tisíc obyvatel, z nichž někteří mluví anglicky jen málo nebo vůbec ne. Řada Číňanů neměla potřebu se angličtinu naučit, protože si bez problémů vystačila se svým rodným jazykem. Vycházejí tu pro ně noviny v čínštině, v kinech hrají čínské filmy (jen výjimečně s anglickými titulky), je tu čínské divadlo i opera.

Povídá se, že Chinatown žije zcela podle svých vlastních pravidel a newyorská policie sem zavítá jen málokdy. Veškerá místní pravidla a zákony udávají zdejší rodinné klany, kterým se říká tongy a je jich tu na čtyřicet. Občas mezi nimi sice dojde k nějaké té přestřelce, nicméně jsou prý obyvateli čtvrti všeobecně respektovány a pomáhají svým ovečkám v nouzi.

Jak Číňané do Chinatownu přišli…

První obyvatelé Číny a okolních zemí začali do Ameriky připlouvat v polovině 19. století, v době tzv. zlaté horečky, v naději, že najdou zlato a zbohatnou. Asi o čtvrt století později připlula další velká vlna čínských mužů, kteří do USA mířili za prací a uplatnili se coby kuliové na stavbě železnice přetínající celý kontinent.

Když pak zlatá horečka pominula a stavba transkontinentální železnice byla dokončena, začali se Číňané stěhovat do velkých měst, kde ve většině případů začínali rozjíždět svoje vlastní podnikání (často se uplatnili zejména jako majitelé prádelen). Aby se vyhnuli okolnímu rasismu, drželi pospolu, a tak začaly v amerických městech vznikat čínské čtvrtě.

Již od počátku 19. století byla oblast dnešní Čínské čtvrti v New Yorku domovem největšího počtu přistěhovalců ve městě. První čínští obyvatelé se usadili podél ulice Mott Street v polovině 70. let 19. století.

Kde bije srdce Čínské čtvrti

A ulici Mott Street najdete v newyorském Chinatownu dodnes. Společně s ulicí Pell Street tvoří centrum historické Čínské čtvrti, tedy oblast, kde nejlépe ucítíte její atmosféru a tep. Tyto dvě ulice jsou pojmenované podle Johna Motta a Jushuy Pella, vlastníků pozemků, na nichž se kdysi usadili první čínští kuliové.

Na Mott Street naleznete mimo jiné Centrum čínské komunity nebo jeden z buddhistických chrámů. Atmosféru jí dodávají všudypřítomné nápisy v čínštině a řada vynikajících restaurací s autentickou kuchyní. Ulice Pell Street je zase vyhlášená množstvím čínských holičů, salonů krásy a obchody s čínskou kosmetikou.

Hlavní tepnou Čínské čtvrti je pak ulice Canal Street, která je v první řadě známá prodejem padělaného zboží. Místní vás tu často oslovují přímo na ulici a pokoušejí se vám prodat hodinky Rolex, brýle Ray Ban nebo kabelky Michael Kors. Mějte však na paměti, že s podobným zbožím můžete mít problémy při celních kontrolách. Kromě toho najdete na Canal Street množství obchodů s levnými suvenýry.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Dopřejte si asijské gurmánské zážitky

Každému je určitě navýsost jasné, že není lepšího místa v New Yorku, kde ochutnat autentickou asijskou kuchyni než právě v Čínské čtvrti. A druhů asijských kuchyní je tu na výběr několik desítek – kantonská, šanghajská, sečuánská, thajská, singapurská, japonská, indonéská… Zkrátka gastronomický sen pro všechny milovníky asijských chutí.

Malým mínusem místních restaurací je pouze fakt, že většina z nich nemá licenci na prodej alkoholu – funguje tu však často kouzelná zkratka, kterou můžete vidět napsanou na dveřích daného podniku, a sice BYOB – „bring your own beer“. Znamená to, že si do restaurace můžete donést vlastní pivo či víno a za malý poplatek (tzv. korkovné – „corkage fee“) si ho k jídlu vypít.

Máte-li málo času, zastavte se alespoň na Dim Sum, „malou svačinku“, nebo zavítejte do typické čínské pekárny, jejíž vůně k vám dolehne už zdálky. Že nevíte, který podnik si z té záplavy dvou stovek restaurací vybrat? Rada je jednoduchá, jezte tam, kde uvidíte nejvíce místních.

Vyhlášenou restaurací pro milovníky nudlí je např. Wo Hop na Mott Street nebo restaurace Joe´s Shangai na Pell Street, která je známá vynikajícími „soup dumplings“ (knedlíky plněné polévkou a vepřovým nebo krabím masem).

Co vidět v Čínské čtvrti?

Při vaší procházce rozhodně nesmíte minout dva buddhistické chrámy – Mahayana Buddhist Temple hned u vjezdu na Manhattanský most a Eastern States Buddhist Temple na Mott Street plný svící a obětí pro více než stovku zlatých Buddhů.

Zajít musíte také do Columbus Parku, a to hlavně o víkendu. Tento park je totiž místem, kde se Číňané scházejí, hrají šachy či dámu, cvičí tai-či, zpívají a vyhrávají tradiční melodie nebo krmí ptáčky. Budete-li mít štěstí, narazíte tu také na věštkyně a vědmy.

Na Konfuciově náměstí (Confucius Plaza) najdete velkou bronzovou sochu známého čínského filozofa, náměstí Chatham Square je pak místem, kde každoročně začíná slavnostní průvod na oslavu Čínského nového roku, toho nejdůležitějšího svátku pro čínskou komunitu.

Pokud zavítáte do New Yorku v době oslav, uvidíte velkolepý průvod s akrobaty, muzikanty, kouzelníky, čínskými kapelami a samozřejmě také obrovskými barevnými draky Nian nahánějícími strach. Na Chatham Square kromě toho najdete pamětní oblouk připomínající vojáky čínského původu, kteří padli ve druhé světové válce, a také sochu Lin Zexu, bojovníka proti obchodu s opiem.

Chcete-li se o Číňanech v New Yorku dozvědět ještě více, navštivte Museum of Chinese in America, které dokumentuje život a kulturu čínských přistěhovalců a pořádá také zajímavé krátkodobé výstavy. A až čínskou čtvrť na Manhattanu celou projdete a budete mít chuť ještě na trochu Asie, vězte, že tato Čínská čtvrť není v New Yorku jediná.

Vydejte se třeba do brooklynské čtvrti Sunset Park, do Queensu za přistěhovalci z Tchaj-wanu nebo do Willowbrooku na Staten Islandu.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cinska-ctvrt-v-new-yorku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024