Coney Island: pouťová atmosféra zašlých časů, šumění Atlantiku a první newyorský hot dog

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8211x

Nezapomeňte také navštívit místní muzeum (Coney Island Museum), které vám přiblíží nejen slavné časy zábavních parků.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Vydáte-li se na newyorský Coney Island, bude vám pravděpodobně připadat, že jste se ocitli v úplně jiném městě a možná také ve zcela jiné době. Najdete tu totiž starodávný lunapark s legendární dřevěnou horskou dráhou Cyclone a kromě něj také stánek s občerstvením Nathan’s Famous, ve kterém se snad začaly prodávat jedny z prvních newyorských hot dogů. Svoji porci si můžete vychutnat třeba na zdejší pláži a pozorovat přitom vlny Atlantského oceánu… A to zdaleka není všechno, co vám Coney Island může nabídnout.

Poloostrov Coney Island v nejjižnější části Brooklynu u pobřeží Atlantiku je vskutku tím místem, které byste během vaší návštěvy New Yorku neměli minout. Samotní Newyorčané sem rádi zavítají, zejména pak během slunečných víkendů, aby si užili atrakcí v zábavním parku, dali si na pobřežní promenádě něco dobrého k snědku, zapili to vychlazeným pivem nebo se sešli s přáteli na pikniku na pláži.

Zkrátka: Na Coney Island se chodí proto, aby se člověk ponořil se do úplně odlišného světa, než jaký představuje věčně uspěchaný Manhattan. Během roku se tu navíc koná řada zajímavých akcí, kterých stojí za to se zúčastnit. Ať je to přehlídka mořských panen každoročně v červnu nebo známá soutěž v pojídání hot dogů v červenci na Den nezávislosti. Na Coney Islandu to zkrátka žije, i když ty nejslavnější časy už má dávno za sebou…

Rozkvět Coney Islandu a hotel ve tvaru obrovského slona

Zejména na přelomu 19. a 20. století byl Coney Island proslulou rekreační oblastí, které se později začalo říkat „největší hřiště světa“. Tuto přezdívku si vysloužil zejména díky třem zábavním parkům, které tu kdysi návštěvníky zvaly nejen na adrenalinové jízdy.

V roce 1897 byl otevřen Steeplechase Park, ve kterém člověk mohl třeba závodit s „koňmi“ na železných tyčích, o pět let později otevřen své brány Luna Park a nakonec pak Dreamland s replikami evropských staveb.

Kromě zábavních parků stávaly v minulosti na Coney Islandu také četné elegantní hotely. Jeho dřívější ikonou byl zejména hotel ve tvaru obrovského slona, kterému se říkalo Elephantine Colossus.

Ještě dva roky předtím, než Socha Svobody pozvedla na Liberty Island svoji pochodeň, viděli pasažéři na lodích připlouvajících do newyorského přístavu tento prapodivný hotel, v němž se hosté se do svých pokojů dostávali po schodišti umístěném ve sloních zadních nohách.

I přes velkou pozornost, kterou budil, byl však „sloní hotel“ finančně ztrátový, a tak později poskytoval své prostory prodejnám cigaret a suvenýrům. Skončil neslavně – v roce 1896 jej zničil požár.

Coney Island však dnes zůstává, stejně tak jako v minulosti, rájem pro milovníky kolotočů a nejrůznějších pouťových a adrenalinových atrakcí. Poznávacím znamením místního lunaparku je zejména ikonická horská dráha Cyclone z roku 1927, kterou dokonce město New York prohlásilo za historickou památku.

Vozíky této dřevěné atrakce se řítí místy téměř kolmo rychlostí až 110 km/h. Z ptačí perspektivy si pak celý lunapark můžete prohlédnout na růžovo-zeleném ruském kole Wonder Wheel z dvacátých let minulého století a dobrý orientační bod představuje vysoká ocelová věž, ze které se ještě před druhou světovou válkou skákalo padákem.

Nathanovo hotdogové šílenství…

Až se dostatečně vyžijete na místních atrakcích, určitě vám pořádně vyhládne. Ani tehdy vás Coney Island nezklame – zejména podél pobřežní promenády najdete množství stánků s občerstvením, restaurací a barů. Tím nejznámějším z nich je bezesporu Nathan’s Famous – podnik z roku 1916, v němž se podle legendy zrodil první newyorský hot dog. Není to však tak docela pravda…

Párky se díky evropským řezníkům dostaly do New York City někdy na začátku 19. století. Jedním z prvních podnikavců, který je začal prodávat právě na Coney Islandu, byl německý přistěhovalec Feltman. Později si takřka naproti jeho stánku otevřel svoji prodejnu párků v rohlíku také jeho bývalý zaměstnanec Nathan Handwerker, který začal hot dogy prodávat za poloviční cenu a pohádkově na nich zbohatnul.

Jeho původní podnik zde najdete dodnes a pobočky pak v celých USA i jinde ve světě, třeba v dalekém Tokiu nebo Kuvajtu. Hot dog tu opravdu stojí za to vyzkoušet a s párky z pouličních stánků na Manhattanu se nedá srovnat. Můžete ochutnat třeba vynikající chilli dog nebo hot dog se sýrem.

Chcete-li však vsadit na klasiku, dejte si „frank“ (frankfurtský párek) s hořčicí, okurkovou drtí (relish), osmaženou cibulkou a kyselým zelím. Pokud masu příliš neholdujete, mají tu také vynikající hranolky polité chilli omáčkou a roztékajícím se sýrem.

Jestliže do New Yorku zavítáte počátkem července, nesmíte si rozhodně nechat ujít tradiční soutěž v pojídání hot dogů pořádanou každoročně na Den nezávislosti právě u stánku Nathan’s Famous. Ti nejlepší soutěžící do sebe zvládnou za přihlížení stovek skandujících diváků nasoukat kolem šedesáti párků v rohlíků během deseti minut. Vše živě přenáší místní televize.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

V ruském světě a na návštěvu k podmořským živočichům

S plným břichem si pak vyrazte odpočinout na pláž a užívejte si pohledu na oceán. Procházkou po pobřeží dorazíte až do části Brighton Beach, které se díky asi třem stovkám tisíců ruských přistěhovalců říká „Malá Oděsa“.

Tato enkláva ruských a ukrajinských imigrantů je dalším samostatným světem na Coney Islandu, ve kterém vládne azbuka a vydatná ruská jídla zapíjená vodkou v místních restauracích. Pokud sem dorazíte na večer, jistě vás živou hudbou naláká také některý z nočních podniků.

Po cestě na Brighton Beach minete působivou budovu ve tvaru mušle, místní akvárium (New York Aqurium), ve kterém můžete obdivovat bezmála čtyři stovky mořských živočichů – delfíny, žraloky, lachtany, tuleně nebo třeba elektrické úhoře, kteří jsou schopni omráčit svou kořist ranou o síle 600 voltů.

Atmosféra zašlých časů a památka na nešťastnou slonici v Coney Island Museum

Na závěr vaší návštěvy tohoto pohádkového světa, který Coney Island představuje, nezapomeňte také navštívit místní muzeum (Coney Island Museum), které vám přiblíží nejen slavné časy zábavních parků. Budete-li mít štěstí, můžete se také zúčastnit show, během níž uvidíte polykače ohně nebo hadí ženu.

Součástí muzea je tzv. Topsy Memorial – starodávné kukátko, do kterého můžete vhodit minci a prohlédnout si snímky slonice Topsy, která kdysi vystupovala v cirkusových představeních souboru Forepaugh Circus. Chovatelé se k ní podle všeho nechovali nejlépe, krmili ji třeba zapálenými cigaretami, a když Topsy usmrtila třetího člověka, bylo rozhodnuto, že musí zemřít.

V lednu roku 1903 se na Coney Islandu sešlo na patnáct stovek diváků, aby sledovali zabití slonice elektrickým proudem, kterému nevelel nikdo menší než sám Thomas Alva Edison. Topsy byly napřed podány mrkve napuštěné kyanidem a poté byl do těla zvířete prostřednictvím dřevěných sandálů s měděnými elektrodami vpuštěn elektrický proud.

Tuto událost sám Edison natočil a dodnes se na jeho snímek s názvem „Electrocuting an Elephant“ můžete podívat na internetu. Topsy zemřela za necelou minutu a její krutá smrt nepřestává budit pozornost a byla zvěčněna také v literárních i filmových dílech. Během každoročního průvodu mořských panen Coney Islandem prochází smuteční průvod, který nese rakev ve tvaru slona pokrytou černou látkou…

Coney Island vypráví řadu zajímavých příběhů, které mu dávají ono zvláštní a těžce popsatelné kouzlo. Vypravte se na něj při vaší návštěvě New Yorku i vy a pokuste se poodhalit některá z jeho dávných tajemství…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/coney-island/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024