Ground Zero: Co stojí na místě newyorských Dvojčat?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34561x

Dnes již neexistující komplex Světového obchodního centra (World Trade Center, WTC) tvořilo celkem sedm budov.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Drtivá většina z nás má útok z 11. září 2001 stále v živé paměti. Tento den zůstane v učebnicích dějepisu coby počátek globálního boje s terorismem a jeho ohromné dopady dodnes pociťuje v běžném životě každý z nás. Kromě tisíců obětí, lidských tragédií a dalekosáhlých důsledků znamenal onen zářijový den pro New York také ztrátu jedné z jeho charakteristických dominant. Dvou věží Světového obchodního centra, kterým nikdo neřekl jinak než Dvojčata…

Dnes již neexistující komplex Světového obchodního centra (World Trade Center, WTC) tvořilo celkem sedm budov a podzemní nákupní pasáž. Dvojčata postavená v sedmdesátých letech byla jeho dominantami a v době jejich dostavění se jednalo o nejvyšší budovy New Yorku i světa.

Obě věže, Severní a Jižní, měly bezmála 420 metrů. Nacházely se v nich především kanceláře a sídla firem, ale také vyhlídková plošina či oblíbená restaurace Okna světa (Windows of the World) s fascinujícím výhledem na Manhattan.

Průběh teroristických útoků z 11. září jistě není třeba popisovat. Jižní výběžek Manhattanu a srdce newyorského finančního distriktu se tím dnem navždy změnilo a zbyla po něm hluboká jizva. Prostor byl dlouhou dobu jedním velkým staveništěm.

Celkem 1,6 milionů tun suti se odtud podařilo odvézt až koncem května roku 2002 a po odstranění trosek dostalo prázdné místo jméno Ground Zero. Jde o výraz, který byl původně užíván v souvislosti s testováním atomových bomb.

Pietní místo k uctění obětí: The National September 11 Memorial

Epicentrem Ground Zero je dnes památník The National September 11 Memorial (někdy také 9/11 Memorial) s pietní atmosférou, která nenechá nikoho chladným. Jedná se o dva obrovské bazény kopírující základy Dvojčat.

Na bronzovém okraji těchto bazénů jsou vyryta jména 2983 obětí, a to nejen těch, kteří zemřeli během teroristického útoku z roku 2001, ale také během útoku v roce 1993, kdy byla v garážích Světového obchodního centra odpálena nálož dynamitu.

Pod jmény padá do ohromující prázdnoty bazénů voda, což ještě umocňuje emotivní atmosféru. Památník byl odhalen u příležitosti desátého výročí teroristických útoků. Kolem něj jsou vysázeny desítky stromů – symbolů míru. Jedním z nich je i tzv. Survivor Tree („strom, který přežil“).

Během odklízení trosek jej dělníci našli, stále ještě zakořeněný v půdě. Strom se po ošetření jako zázrakem probudil k životu a jeho větve se na jaře zazelenaly novým listím a květy. Dnes tak symbolizuje příběh přežití a odolnosti, tak důležitých v historii 11. září.

Jen pár kroků od ústředního památníku stojí také působivý Památník newyorským hasičům, kteří během výkonu své služby v září roku 2001 přišli o život. Požárníci představovali pro Američany vždy národní hrdiny a toto vnímání se po zapojení mužů z řad hasičského sboru během 11. září a po něm ještě prohloubilo.

Nejvyšší budova v USA s výškou připomínající rok vyhlášení americké nezávislosti

Kromě památníku má Ground Zero od roku 2014 také svoji novou dominantu a důstojného nástupce Dvojčat. Věži s názvem One World Trade Center (Jedno Světové obchodní centrum) se přezdívá také Freedom Tower (Věž svobody). Mrakodrap je vysoký 541 metrů.

V našem měrném systému nejde o nijak zvláštní číslo, ovšem převedeme-li si jej do amerického systému, získáme výšku 1776 stop. A to je číslo pro Američany vskutku posvátné, neboť se jedná o rok vyhlášení nezávislosti USA, a tedy symbolický odkaz na historii země.

Nový mrakodrap chrání mnoho bezpečnostních opatření, která mají zabránit před případným teroristickým útokem – budova je mimo jiné odolná proti nárazu letadel. Náklady na výstavbu přesáhly astronomických 3,9 miliard amerických dolarů a v době dokončení se jednalo o nejdražší stavbu světa.

Podobně jako tomu bylo u Dvojčat, i v novém mrakodrapu je umístěna vyhlídka. Tzv. Main Observatory opět umožňuje návštěvníkům užít si dechberoucí panoramatický výhled na New York. Za zmínku stojí také výtahy, kterými se zájemci na vyhlídku dostanou. Do výšky 382 metrů je totiž dopraví za necelou minutu a pojedou přitom rychlostí až 37 km/h.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Muzeum 11. září: Zachování historického okamžiku pro budoucí generace

K památníku teroristických útoků patří také nedávno otevřené 9/11 Memorial Museum. Většina návštěvníků do něj vstupuje s určitými obavami – jak je vůbec možné udělat z teroristického útoku muzeum? Někteří automaticky zaujmou odmítavý postoj ve stylu: „Na něco takového se přece vůbec nemusím chodit dívat do muzea. To si dobře pamatuju.“

Všem však lze jen doporučit, aby odhodili podobné myšlenky a muzeum navštívili. Třeba už jen proto, že teroristické útoky z 11. září jsou sice nesmírně tragickou, avšak také jednou z nejdůležitějších událostí v dějinách New Yorku a pro plné pochopení duše a současnosti města bychom se vzpomínce na ně neměli vyhýbat.

Muzeum je navíc vybudováno s neskutečným citem a vkusem. Vypráví příběh 11. září pomocí exponátů od monumentálních až po intimní a uctívá jednak památku oběti a jednak těch, kdo riskovali své životy, aby zachránili druhé. Jedna z expozic je v něm věnovaná třeba požárníkům a policistům.

Nadto muzeum také ukazuje, co útoku předcházelo, a jaký byl jeho dopad jak na lokální, tak na globální úrovni. Vystavené exponáty a artefakty jsou skutečně různorodé: od rozdrceného hasičského auta, přes ocelové sloupy, které byly proraženy, když letadla narazila do Dvojčat, až po osobní majetek obětí vytažený z trosek.

Celá expozice začíná tím, co zažil takřka každý z nás. Většina lidí si totiž přesně pamatuje, co dělala 11. září v tu chvíli, kdy se o útocích dozvěděla nebo když pustila televizi a viděla strašlivé záběry narážejících letadel. Do muzea se tedy člověk doslova vnořuje díky nahrávkám lidí různých národností, kteří vzpomínají na to, co zrovna dělali a jak se cítili po tom, když zjistili, co se děje v New Yorku.

Jednou z nejemotivnějších částí celého muzea je pak pochopitelně tzv. Memorial Hall s fotografiemi a informacemi o bezmála třech tisících obětí. Během prohlídky procházíte kolem podzemních základů Dvojčat, tedy dnešního památníku s bazény.

Význam muzea je ohromný z mnoha hledisek. Především si však musíme uvědomit, že v současné době již dospívá generace, která si průběh útoků nepamatuje. I pro ni je jistě nutné zachovat odkaz jednoho z nejčernějších dnů americké historie.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ground-zero/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024