Newyorská burza cenných papírů: centrum světového finančnictví

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10167x

Newyorská burza cenných papírů je druhou nejstarší v USA.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Když se řekne „Wall Street“ většině z nás se vybaví finance, banky a obchodování. A je to samozřejmě zcela správná asociace. Tou vůbec nejdůležitější budovou na této známé newyorské ulici je New York Stock Exchange (NYSE), tedy Newyorská burza cenných papírů, největší burza akcií a derivátů na světě.

Jeden z nejznámějších symbolů amerického kapitalismu leží přímo v srdci newyorské finanční čtvrti, v níž narazíme na velké množství finančních institucí známých jmen. Nejdůležitější stavbou je tu však právě burza, jejíž výkyvy otřásají světem a která sídlí v působivé neoklasicistní budově z počátku 20. století, na jejímž frontonu je zvěčněno heslo: „Poctivost, jež chrání práci člověka“.

Newyorská burza cenných papírů je druhou nejstarší v USA, první americká burza byla zřízena v nedaleké Filadelfii již v roce 1790.

Co všechno může vzejít ze schůzek pod stromem…

Počátky NYSE je třeba hledat v tzv. Buttonwoodské dohodě. Po vyhlášení americké nezávislosti vypsal americký Kongres – který tehdy sídlil na Wall Street v budově Federal Hall, hned naproti budově dnešní burzy – státní půjčky ve výši 80 milionů amerických dolarů na umoření válečných dluhů.

Na Wall Street nato začali pracovat nejrůznější makléři a v roce 1792 se čtyřiadvacet z nich dohodlo na podmínkách a pravidlech obchodování s akciemi a státními půjčkami a také na tom, že budou uzavírat smlouvy mezi sebou. Údajně tehdy pod stromem podepsali Buttonwoodskou dohodu, a tím se vlastně stali zakládajícími členy newyorské burzy.

Asi si tehdy jen stěží dovedli představit budoucí důležitost a dopady svého počínání. Platan, pod kterým k tomuto památnému aktu došlo, na dnešní Wall Street však už bohužel nenajdete. Stával zhruba v místech, kde dnes stojí budova Wall Street č. 68, a v roce 1865 byl pokácen.

Býčí a medvědí období newyorské burzy

Od dob svého založení si newyorská burza zažila svá slavná i méně úspěšná období. Tradičně se v této souvislosti používají termíny „býčí období“ (pozitivní období, kdy ceny akcií rostou a investoři vesele nakupují) a „medvědí období“ (kdy cena akcií klesá a trh stagnuje).

Známou sochu býka najdete nedaleko burzy a patří k jednomu ze symbolů města, na sochu medvěda však ve Finančním distriktu logicky nikde nenarazíte. Leda byste se vypravili do Muzea amerických financí nedaleko burzy, jedině tam na něj totiž pamatovali.

K těm nejméně úspěšným obdobím této instituce patří Velký krach na burze roku 1929, největší burzovní krach v dějinách vůbec. Tehdy se burza v úterý 29. října zhroutila (tzv. Černé úterý – Black Tuesday), více než 16 milionů akcií změnilo své majitele a burzovní úředníci pracovali nepřetržitě 48 hodin.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Každodenní mumraj na burze: Staromódnost spojená s nejmodernějšími technologiemi

Od té doby se však burza přes větší či menší peripetie opět postavila na nohy a stihla se přeměnit na centrum globální ekonomiky. Dříve byla budova otevřená veřejnosti – v rámci prohlídky jste se mohli podívat na návštěvnickou galerii a pozorovat celý ten mumraj během obchodování s akciemi. Po teroristických útocích z 11. září však vstup veřejnosti z bezpečnostních důvodů již není povolen.

Jisté však je, že za elegantní fasádou si denně vymění majitele alespoň miliarda akcií. Burza má 1366 členů a chtěli-li byste se stát členem i vy, můžete si členství na burze odkoupit či pronajmout. Místem všeho dění je tzv. Burzovní parket, na kterém se každý den obchoduje s několika miliardami akcií pro tisíce společností.

Tato místnost je zvláštní kombinací staré okázalosti a moderní techniky, vyspělá elektronika je nad vším zmatkem vedena ve zlatém potrubí.

I přes to, že jsme uprostřed elektronicky vyspělého 21. století a od roku 2007 lze navíc s cennými papíry NYSE obchodovat také online, se každodenní dění na newyorské burze ve své podstatě od svých počátků příliš nezměnilo a makléři se stále vzájemně překřikují a zběsile pobíhají po místnosti.

Známou tradici zde představuje také zacinkání mosazným zvonem, jehož zvuk každý den ohlašuje začátek a konec obchodování a nezřídka se na něj vydává zazvonit některá populární osobnost, která v New Yorku zrovna pobývá…

A pokud představám o zběsilém obchodování přijdete na chuť, můžete si v New Yorku prohlédnout také nedalekou budovu Newyorské komoditní burzy (New York Mercantile Exchange, NYMEX) u Vesey Street, kde se pro změnu obchoduje s ropou, plynem nebo zlatem.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/newyorska-burza/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024