Newyorská burza cenných papírů: centrum světového finančnictví

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6469x

Newyorská burza cenných papírů je druhou nejstarší v USA.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Když se řekne „Wall Street“ většině z nás se vybaví finance, banky a obchodování. A je to samozřejmě zcela správná asociace. Tou vůbec nejdůležitější budovou na této známé newyorské ulici je New York Stock Exchange (NYSE), tedy Newyorská burza cenných papírů, největší burza akcií a derivátů na světě.

Jeden z nejznámějších symbolů amerického kapitalismu leží přímo v srdci newyorské finanční čtvrti, v níž narazíme na velké množství finančních institucí známých jmen. Nejdůležitější stavbou je tu však právě burza, jejíž výkyvy otřásají světem a která sídlí v působivé neoklasicistní budově z počátku 20. století, na jejímž frontonu je zvěčněno heslo: „Poctivost, jež chrání práci člověka“.

Newyorská burza cenných papírů je druhou nejstarší v USA, první americká burza byla zřízena v nedaleké Filadelfii již v roce 1790.

Co všechno může vzejít ze schůzek pod stromem…

Počátky NYSE je třeba hledat v tzv. Buttonwoodské dohodě. Po vyhlášení americké nezávislosti vypsal americký Kongres – který tehdy sídlil na Wall Street v budově Federal Hall, hned naproti budově dnešní burzy – státní půjčky ve výši 80 milionů amerických dolarů na umoření válečných dluhů.

Na Wall Street nato začali pracovat nejrůznější makléři a v roce 1792 se čtyřiadvacet z nich dohodlo na podmínkách a pravidlech obchodování s akciemi a státními půjčkami a také na tom, že budou uzavírat smlouvy mezi sebou. Údajně tehdy pod stromem podepsali Buttonwoodskou dohodu, a tím se vlastně stali zakládajícími členy newyorské burzy.

Asi si tehdy jen stěží dovedli představit budoucí důležitost a dopady svého počínání. Platan, pod kterým k tomuto památnému aktu došlo, na dnešní Wall Street však už bohužel nenajdete. Stával zhruba v místech, kde dnes stojí budova Wall Street č. 68, a v roce 1865 byl pokácen.

Býčí a medvědí období newyorské burzy

Od dob svého založení si newyorská burza zažila svá slavná i méně úspěšná období. Tradičně se v této souvislosti používají termíny „býčí období“ (pozitivní období, kdy ceny akcií rostou a investoři vesele nakupují) a „medvědí období“ (kdy cena akcií klesá a trh stagnuje).

Známou sochu býka najdete nedaleko burzy a patří k jednomu ze symbolů města, na sochu medvěda však ve Finančním distriktu logicky nikde nenarazíte. Leda byste se vypravili do Muzea amerických financí nedaleko burzy, jedině tam na něj totiž pamatovali.

K těm nejméně úspěšným obdobím této instituce patří Velký krach na burze roku 1929, největší burzovní krach v dějinách vůbec. Tehdy se burza v úterý 29. října zhroutila (tzv. Černé úterý – Black Tuesday), více než 16 milionů akcií změnilo své majitele a burzovní úředníci pracovali nepřetržitě 48 hodin.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Každodenní mumraj na burze: Staromódnost spojená s nejmodernějšími technologiemi

Od té doby se však burza přes větší či menší peripetie opět postavila na nohy a stihla se přeměnit na centrum globální ekonomiky. Dříve byla budova otevřená veřejnosti – v rámci prohlídky jste se mohli podívat na návštěvnickou galerii a pozorovat celý ten mumraj během obchodování s akciemi. Po teroristických útocích z 11. září však vstup veřejnosti z bezpečnostních důvodů již není povolen.

Jisté však je, že za elegantní fasádou si denně vymění majitele alespoň miliarda akcií. Burza má 1366 členů a chtěli-li byste se stát členem i vy, můžete si členství na burze odkoupit či pronajmout. Místem všeho dění je tzv. Burzovní parket, na kterém se každý den obchoduje s několika miliardami akcií pro tisíce společností.

Tato místnost je zvláštní kombinací staré okázalosti a moderní techniky, vyspělá elektronika je nad vším zmatkem vedena ve zlatém potrubí.

I přes to, že jsme uprostřed elektronicky vyspělého 21. století a od roku 2007 lze navíc s cennými papíry NYSE obchodovat také online, se každodenní dění na newyorské burze ve své podstatě od svých počátků příliš nezměnilo a makléři se stále vzájemně překřikují a zběsile pobíhají po místnosti.

Známou tradici zde představuje také zacinkání mosazným zvonem, jehož zvuk každý den ohlašuje začátek a konec obchodování a nezřídka se na něj vydává zazvonit některá populární osobnost, která v New Yorku zrovna pobývá…

A pokud představám o zběsilém obchodování přijdete na chuť, můžete si v New Yorku prohlédnout také nedalekou budovu Newyorské komoditní burzy (New York Mercantile Exchange, NYMEX) u Vesey Street, kde se pro změnu obchoduje s ropou, plynem nebo zlatem.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zobrazit aktuální zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/newyorska-burza/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021