Trinity Church: jeden z nejstarších kostelů na Manhattanu a místo odpočinku slavných Newyorčanů

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6149x

První kostel na tomto místě vznikl již v roce 1697.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Čtyřboká věž kostela Nejsvětější Trojice ční mezi mrakodrapy přímo v srdci newyorské finanční čtvrti, na samém začátku ulice Wall Street. Dnes svatostánek obklopují moderní výškové budovy, proto se může zdát neuvěřitelné, že ještě v 19. století býval kostel nejvyšší budovou ve městě a důležitým orientačním bodem pro lodě připlouvající do newyorského přístavu.

První kostel na tomto místě vznikl již v roce 1697, tedy v době pro Ameriku téměř prehistorické. Britský král Vilém III. tehdy vydal královskou listinu umožňující postavení anglikánského farního kostela (originál tohoto dokumentu je dodnes k vidění v malém kostelním muzeu).

Kostel se záhy po svém vzniku stal velmi bohatou farností, v roce 1705 mu totiž královna Anna věnovala grant na rozsáhlé pozemky na dolním Manhattanu. Ty zahrnovaly oblast západně od Broadwaye od ulice Fulton Street až ke Christopher Street, včetně zemědělské půdy a pastvin, které se táhly až k řece Hudson.

Příjmy z nájmů ruku v ruce s vývojem a expanzí města na sever astronomicky rostly, a tak se Trinity Church stal ztělesněním bohatství a moci a také ústřední církevní institucí newyorské aristokracie.

Třetí Trinity Church na stejném místě coby průkopník novogotiky v USA

Za britské okupace během války za nezávislost kostel roku 1776 vyhořel. Krátce nato byla vysvěcena nedaleká kaple sv. Pavla, která sloužila věřícím místo zničeného Trinity Church. Místo, na kterém kostel stával, bylo obehnáno plotem, byly zde instalovány lavičky, pravidelně tu vyhrávala armádní kapela a Newyorčané si sem chodívali odpočinout.

Později bylo rozhodnuto o opětovném vystavění kostela, jehož stavba však měla strukturální nedostatky a v roce 1839 se jí zřítil strop. Současná budova z roku 1846 je tedy už v pořadí třetím kostelem na stejném místě.

Coby architekt nového Trinity Church, který stojí až do dnešních dnů, byl vybrán Brit Richard Upjohn. Ten emigroval do USA v roce 1829, tedy v době, kdy jen málo rodilých amerických architektů někdy v životě na vlastní oči vidělo skutečnou gotickou budovu. Upjohn měl oproti nim velkou výhodu, protože byl ovlivněn anglikánskou gotikou a jeho Trinity Church z hnědého pískovce předznamenal nástup éry novogotiky v americké architektuře.

Role Trinity Church v newyorském školství a jací velikáni odpočívají na zdejším hřbitově?

Kostel Nejsvětější Trojice během své historie významně přispěl také k rozvoji newyorského vzdělávání. V roce 1709 byla farností kostela založena škola Trinity School (dnes sídlící na W 91 Street), která je nejstarší bez přestání fungující školou v New Yorku.

V polovině 18. století u kostela vznikla tzv. Královská kolej (King’s College), která byla po americké revoluci přejmenována na Kolumbijskou kolej. Ta pak dala základ dnešní slavné Kolumbijské univerzitě sídlící na severu města.

K Trinity Church náleží také hřbitov, na němž kromě řady obchodníků a námořníků odpočívají některé z důležitých osobností amerických dějin. Mezi ty nejvýznamnější patří především Robert Fulton, vynálezce parníku, nebo William Bradford, zakladatel prvních newyorských novin a velký propagátor svobody tisku na počátku 18. století.

Nejvýznamnějším pohřbeným je jeden z „Otců zakladatelů USA“, první americký ministr financí a spolutvůrce americké ústavy Alexander Hamilton. Hamilton zemřel v duelu se svým úhlavním rivalem Aaronem Burrem v roce 1804 a repliky zbraní, které proti sobě v souboji Hamilton s Burrem použili, si návštěvníci mohou prohlédnout v kostelním muzeu.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Trinity Root: Moderní umění a jedna z newyorských vzpomínek na 11. září

Lidé mířící do Trinity Church se zastavují u zvláštní červené skulptury připomínající pavouka, která je umístěna hned vedle vchodu do kostela. Bronzové umělecké dílo nesoucí název „Kořeny Nejsvětější Trojice“ (Trinity Root) má souvislost s teroristickými útoky z 11. září 2001.

U nedaleké Kaple sv. Pavla dříve rostl mohutný platan a když byly odklízeny trosky a sutiny z věží Světového obchodního centra, strom pod nimi sice našli poražený, avšak jako zázrakem svým pádem nic nepoškodil. O platanu se doslechnul umělec a filadelfský rodák Steve Tobin a rozhodl se, že kořeny stromu použije coby základ pro své dvoutunové dílo, které daroval městu.

Dnes tedy skulptura stojí v bezprostřední blízkosti Trinity Church a stala se symbolem a metaforou silných kořenů New Yorku, který se dokázal vypořádat s obrovskou zářijovou tragédií.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trinity-church/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024