Pivnice Hofbräuhaus: oblíbený cíl turistů, kde si ochutnají pravého tupláka

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 4. 2018 • Přečteno 15678x

Pivnice slouží veřejnosti od roku 1897. Jen v přízemní části je k dispozici cca 1 000 míst pro hosty.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

V Německu není místní kuchyně rozhodně jednotvárná či nezajímavá. I Bavorsko má své speciality a Mnichov jako největší bavorské město je proslavené hlavně pivem a Oktoberfestem. Přímo na slavnostech je pivo velmi drahé, ale pokud budete ve městě v době, kdy se festival nekoná, určitě stojí za to místní pivo ochutnat. A kde jinde než v proslavené pivnici Hofbräuhaus v samém srdci metropole.

Hofbräuhaus

Mnichovský pivovarMnichovský pivovar

Tak jako v Plzni prakticky každý návštěvník zajde do pivovarské restaurace Na Spilce, v Mnichově je jakousi povinností navštívit Hofbräuhaus. I mnoho Čechů zná logo místního pivovaru – bílá písmena HB na modrém pozadí s korunkou nad touto zkratkou.

Jedná se o mnichovský pivovar, který je jako jediný stále státní. Hofbräuhaus je jakýmsi symbolem všech bavorských hospod. Sídlí v krásné historické budově z 16. století, kdy byl zde založen pivovar.

Pivnice slouží veřejnosti od roku 1897. Jen v přízemní části je k dispozici cca 1 000 míst pro hosty, ale v žádném případě to neznamená, že vždy najdete volnou židli. Denně se sem objednává mnoho skupin.

Hofbräuhaus je totiž dvoupatrový, v patře je tzv. hodovní síň a uprostřed budovy je obrovská zahradní pivnice. Když sečteme místa ve všech těchto částech, dostaneme se k neuvěřitelnému číslu – najednou zde může popíjet pivo téměř 2 000 hostů.

Čepuje se zde pouze mnichovské pivo Hofbräu. Kdo sem zavítá, většinou netouží vyloženě po této značce, neboť toto pivo nabízí velké množství restaurací v okolí, ale jde o jakousi prestižní záležitost.

Historie pivovaru

Původní pivovar zde nechal postavit tehdejší bavorský vévoda Wilhelm V. v roce 1589. Na konci 19. století byla tato budova zbourána, pouze část areálu byla ponechána, aby sloužila veřejnosti jako pivnice Hofbräuhaus.

Velmi významný je pro toto místo rok 1920, neboť přímo v pivnici byla založena nacistická strana NSDAP. Sám Adolf Hitler zde oznámil program strany, který tehdy obsahoval 25 bodů. Na konci II. světové války byla budova při bombardování spojeneckými vojsky zcela zničena.

K opětovnému otevření došlo roku 1958 v rámci oslav 800 let od založení Mnichova. Poslední přestavba celého areálu proběhla na přelomu let 2004 a 2005 při změně vlastníka. Od té doby pivnice slouží nejen jako místo, kde se dá vypít dobré pivo, ale i jako obrovské lákadlo pro turisty.

Lákadlo a cíl turistů

Interiér pivniceInteriér pivnice

Možná si někdo položí otázku, jak se může pivnice stát oblíbeným místem pro turisty. Pokud půjdete po Mnichově, můžete si dát čepované pivo různých značek téměř na každém kroku. V čem je tedy toto místo jiné? Asi základním rozdílem mezi touto a „obyčejnou“ pivnicí je atmosféra.

Pokud vstoupíte do haly, kde sedí stovky štamgastů, kteří si pivo náležitě užívají, je to jiné, než když přijdete do hospody, kde sedí několik přiopilých pravidelných návštěvníků. Ono je tady pivo o něco dražší, tak sem nechodí příliš mnoho místních.

A když k tomu přidáme, že zde každý večer hraje živá dechová hudba, jejíž interpreti jsou oblečeni v bavorském kroji, pak je asi rozdíl mezi pivnicí Hofbräuhaus a jinými restauračními zařízeními jasný.

Praktické informace

Pivnici naleznete velmi jednoduše. Nachází se totiž přímo v centru města a každý v Mnichově pojem Hofbräuhaus velmi dobře zná a ukáže vám cestu.

Pokud pojedete veřejnou dopravou, nejlépe je využít metra linky U3 nebo U6, popř. můžete jet nadzemní dopravou, ale v každém případě vystupte ve stanici Marienplatz. Odtud je to na místo jen pár kroků. Pivnice je otevřena denně od 9.00 do půlnoci.

Co byste tady měli ochutnat?

Můžete zde potkat místní v bavorských krojíchMůžete zde potkat místní v bavorských krojích

Prakticky všichni návštěvníci sem chodí na pivo, kterého je tady na výběr velké množství. I když je možné zde ochutnat jen jednu značku, existuje mnoho druhů. Můžete si zde objednat slabší i silná světlá i tmavá piva vyrobená různými technologiemi.

Ale samozřejmě k pivu patří i jídlo. Jídelní lístek se mění podle ročního období nebo podle aktuálního data (naleznete zde např. velikonoční nebo vánoční menu), i když některá jídla se nabízejí celoročně. Polévka zde stojí kolem 6 eur, hlavní jídlo se pohybuje mezi 15 a 20 eury. Deserty jsou obvykle za 4,50 euro.

A co se týká ceny piva, tak ta je o něco vyšší než jinde ve městě, ale pokud není Oktoberfest, je přijatelná. V Bavorsku se často pivo pije z tupláků (litrová sklenice), přičemž takový tuplák stojí v Hofbräuhaus kolem 8 eur. Takže klasický půllitr za 4 eura je sice dost, ale není to rozhodně nejvyšší cena v Evropě.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pivnice-hofbrauhaus/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024