BMW Welt: místo pro všechny milovníky luxusních aut

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2018 • Přečteno 10025x

Areál BMW Welt (Svět BMW) se spolu s muzeem BMW nachází v bezprostřední blízkosti Olympijského parku v Mnichově.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Jedná se o zkratku německých slov Bayerische Motoren Werke, což je jeden z předních výrobců automobilů. Sídlo má v Mnichově, ve kterém sídlí i BMW Welt, v překladu Svět BMW, a v jeho blízkosti naleznete i muzeum BMW.

Firma je v současné době mateřskou společností skupin Mini a Rolls-Royce. Z toho tedy vyplývá, že vyrábí především luxusní, a tedy drahé vozy.

Počet zaměstnanců překračuje 100 000, jedná se o jakousi vlajkovou loď celého bavorského průmyslu. Nejen že slovo „bavorský“ obsahuje přímo název společnosti, ale i modrobílý vzor ve znaku stylizuje bavorskou vlajku.

Jak vznikali předchůdci dnešních aut

Unikátní modelyUnikátní modely

Počátky firmy sahají do roku 1916, kdy vznikl předchůdce dnešního BMW, tento název firma získala o rok později. Původně se specializovala na letecké motory, později vyráběla motocykly a první osobní automobil vyjel roku 1928 ještě ze závodu v Eisenachu pod názvem Dixi.

Tento model ale nebyl vlastním produktem BMW, jednalo se o licenci firmy Austin. Až počátkem 30. let minulého století začaly vyjíždět modely pod značkou BMW. Mezi první patřil např. Solex, který byl poháněn šestiválcem a měl tři karburátory.

Během II. světové války byla výroba automobilů přesunuta do Mnichova a krátce po válce se firma dostala na seznam výrobců luxusních automobilů. Poválečné období však bylo ovlivněno velkými ekonomickými problémy, což nepřálo prodeji žádného luxusního zboží.

K rozvoji firmy došlo až na konci 60. let, kdy byly postaveny další továrny a začaly se vyrábět vozy nové generace. Firma BMW také udává trendy ve vývoji technologií, jako první vznesla požadavek na používání bezolovnatého benzínu a také začala jako jedna z prvních automobilek vyrábět auta s katalyzátory.

Areál Světa BMW

Areál BMW Welt (Svět BMW) se spolu s muzeem BMW nachází v bezprostřední blízkosti Olympijského parku v Mnichově. Je to jedno z míst nejvíce navštěvovaných turisty v celém Bavorsku.

Svět BMW většinu návštěvníků uchvátí svoji specifickou architekturou ve futuristickém stylu. V této ohromné hale naleznete moderní automobily i motocykly značky BMW.

Někteří bohatší zákazníci, kteří si vůz objednají, si ho zde mohou slavnostně převzít. Zároveň se zde konají různé výstavy a akce. Kromě haly se zde nachází i Junior Campus a interaktivní prostor pro děti.

Ve stejném areálu, pouze o několik metrů dále, se nachází muzeum BMW, které představuje dějiny podniku. Na ploše cca 5 000 m² je vystaveno téměř 130 nejdražších a nejluxusnějších originálů, které byly vyrobeny za celou dobu existence firmy.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Odvažná stavba

Stavba to je odvážnáStavba to je odvážná

O myšlence vzniku nějakého reprezentativního areálu, který by měl propagovat značku BMW široké veřejnosti, se začalo mluvit téměř hned po opětovném sjednocení Německa v 90. letech 20. století.

Byla tedy vypsána architektonická soutěž, které se zúčastnili ti nejvýznamnější architekti, a vybrán byl návrh profesora Prixe, jenž na porotu působil velmi fascinujícím dojmem. Jedním z důvodů, proč byl vybrán právě tento projekt, je, že prof. Prix je žákem architekta Schwanzera, který navrhl BMW věž a muzeum BMW.

Porota měla zájem na tom, aby tento areál architektonicky zapadal do koncepce firmy. Přípravy vlastní stavby započaly roku 2003 a areál byl slavnostně otevřen 20. října 2007.

Praktické informace

Svět BMW je pro veřejnost otevřen každý den do půlnoci s tím, že po většinu týdne se otvírá v 7.30, pouze v neděli až v 9.00. V době mezi 9. a 18. hodinou také můžete využít průvodce a jít na komentovanou prohlídku.

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Do Světa BMW můžete jít bezplatně, základní vstupné do muzea činí 10 EUR. Existuje zde ale propracovaný systém slev.

Celý komplex BMW se nachází v blízkosti Olympijského parku v Mnichově, proto můžete buď využít linku U3 metra a vystoupit na stanici Olympiazentrum nebo Petuelring.

Jezdí sem i autobusy linky 173, 177 a 178 nebo tramvaj číslo 27. Před vchodem se také nachází velké parkoviště a areál je dobře značený, proto není problém přijet autem.

Další služby

Interiér Světu BMWInteriér Světu BMW

V areálu naleznete i speciální obchod, ve kterém můžete koupit různé malé modely nebo oblečení s uvedenou značkou. Obchod je otevřen do 18 hod.

V muzejním obchodě potom prodávají knihy a brožury o historii i současnosti značky. Můžete si zde koupit i pohledy či suvenýry. Otevírací doba obchodu je totožná s otevírací dobou muzea.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bmw-welt/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024