Olympiapark: vzpomínkové místo na nejsmutnější olympijské hry v Evropě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 4. 2018 • Přečteno 7402x

Jedná se o místo velmi oblíbené i u turistů, neboť se v něm nachází mnoho zajímavých staveb a sportovních zařízení.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

V Mnichově, tak jako v mnoha jiných městech, existuje olympijský areál, ve kterém se konaly skutečné letní olympijské hry. S těmito areály je vždy velký problém, neboť před hrami musí existovat velmi propracovaný systém různých sportovních komplexů včetně infrastruktury, pro které se po skončení her těžko hledá uplatnění.

Olympijské hry v Mnichově

Neslavné olympijské hry v roce 1972Neslavné olympijské hry v roce 1972

Letní olympijské hry roku 1972 jsou významnější než ostatní hry ze dvou důvodů. Jednalo se totiž na dlouhou dobu o poslední letní olympiádu, které se mohli zúčastnit sportovci ze všech zemí světa. Následující hry v Montrealu roku 1976 bojkotovala většina afrických států jako protest proti rasismu.

Oficiálním důvodem byla účast ragbistů z Nového Zélandu, kteří se zúčastnili akce v Jihoafrické republice. Olympiády v Moskvě roku 1980 se nezúčastnili sportovci ze západní Evropy a z USA, na což tehdejší socialistické státy odpověděly neúčastí svých sportovců na hrách v Los Angeles roku 1984.

Druhým důvodem, proč byla olympiáda v Mnichově specifická, je nechvalně proslulý únos a pozdější vražda 11 izraelských olympioniků, kterou měla na svědomí palestinská organizace Černé září. Tento teroristický čin vešel do povědomí veřejnosti pod názvem Mnichovský masakr.

Areál Olympijského parku

Místo pro výstavbu tohoto komplexu bylo vybráno v prostoru bývalého letiště Oberwiesenfeld, které bylo od roku 1938 zavřené. Od olympiády se zde stále konají sportovní a kulturní akce a několikrát zde proběhla i mistrovství světa v různých sportovních disciplínách.

Jedná se o místo velmi oblíbené i u turistů, neboť se v něm nachází mnoho zajímavých staveb a sportovních zařízení. Lze jmenovat např. Olympijský fotbalový stadion, Olympijskou věž, Olympijskou halu, Malou olympijskou halu a různé specializované stadiony – na hokej, na tenis, halu určenou pro disciplíny lehké atletiky…

Koná se zde velké množství koncertů, lze si prohlédnout různé výstavy, je zde bikepark pro horská kola, možnost jízdy na inlinech a mnoho dalšího.

Areál, který býval letištěm

Kdysi zde stávalo letištěKdysi zde stávalo letiště

Areál letiště, které bylo od roku 1938 uzavřeno, chátral až do roku 1966, kdy Mezinárodní olympijský výbor přidělil pořadatelství XX. olympijských her Mnichovu. Sice v průběhu II. světové války nacisté uvažovali o přestavbě tohoto místa, ale nepodařilo se jim ji zrealizovat. Mnichov byl na konci války terčem bombardování a po válce se stal součástí okupační zóny USA.

V 50. letech minulého století zde bylo centrum pro uprchlíky z Maďarska po nezdařené revoluci proti komunistickému režimu. Příprava na olympijské hry byla pro tehdejší západoněmeckou vládu velkou prioritou.

Němci měli zájem na tom, aby ukázali demokratický charakter země a v žádném případě nenavázali na olympiádu pod taktovkou Hitlera konanou roku 1936 v Berlíně. Kromě práce na vlastním areálu bylo prodlouženo i mnichovské metro, konkrétně linka U3, která vede až k Olympiaparku.

Olympijská věž

V areálu Olympiaparku se nachází velké množství staveb, převážně sportovního charakteru. To je běžné v každém olympijském městě, v Mnichově je ale zajímavá dominanta tohoto místa, viditelná z velké dálky – Olympijská věž.

Její výška dosahuje 291 metrů a váží 52,5 tun. Ve výšce 190 metrů se nachází vyhlídka a malé muzeum rock and rollu. O 8 níže potom můžete navštívit otáčející se restauraci pro 230 lidí.

Restaurace se celá otočí kolem své osy za 53 minut. Výtah jezdí rychlostí 7 m/s a je koncipován pro maximálně 30 lidí. Doba jízdy z přízemí k vyhlídce je tedy necelých 30 sekund.

Praktické informace

K areálu je nejlepší dojet linkou metra U3K areálu je nejlepší dojet linkou metra U3

K areálu je nejlepší dojet linkou U3 mnichovského metra, případně lze použít linku S1. Vystoupit můžete na stanici Oberwiesenfeld station v severní části olympijské vesnice nebo na stanici Olympiazentrum.

Olympijský areál je otevřen denně s výjimkou některých státních svátků a doba záleží na ročním období. V zimě je možné ho navštívit mezi 11. a 16. hodinou, v létě jsou pak hodiny pro veřejnost delší, v hlavní sezóně je otevřeno od 9.00 do 20.00 hod.

Základní vstupné do celého areálu činí 3,50 EUR. Tato cena platí pro prohlídku areálu bez průvodce. Vstupné na věž, do plaveckého bazénu, do tenisových kurtů… není v této ceně zahrnuto.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olympiapark/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024