Křižník HMS Belfast: válečné muzeum na vodě

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27662x

Křižník britského válečného námořnictva HMS Belfast trvale kotví v centru Londýna a slouží jako muzeum II. světové války.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Cena, za kterou válečné muzeum v roce 1971 loď Belfast zakoupilo, byla symbolická 1 libra?

Křižník HMS Belfast býval svého času nejtěžším lehkým bitevním křižníkem v Británii, který bojoval v bitvách 2. světové války. Používalo jej Britské válečné námořnictvo – The Royal Navy. Loď, která momentálně slouží jako válečné muzeum, trvale kotví na řece Temži poblíž slavného mostu Tower Bridge.

Největší bitevní loď

Silueta křižníku Belfast a slavného Tower BridgeSilueta křižníku Belfast a slavného Tower Bridge

V roce 1939 vstoupil HMS Belfast do bojů 2. světové války, ale zanedlouho byl poničen minou a znovu uveden do provozu až po třech letech oprav. Mezi nejzásadnější akce křižníku patřila dělostřelecká podpora vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Belfast ale sloužil i v dobách Korejské války, a to na straně OSN.

Bitevní křižník plnil svou funkci až do roku 1963, kdy byl vyřazen z provozu a o pár let později koupen zástupci Imperial War Museum. Toto válečné muzeum nechalo loď zakotvit na řece Temži a zpřístupnilo ji veřejnosti. Ze svého kotviště čas od času vyjížděla do jiných měst, aby se válečná expozice předvedla mimo Londýn.

Protože se jedná o opravdu velkou loď, která je dlouhá 187 metrů a široká více než 20 metrů, při plavbě po Temži musely být zvednuty mostovky Tower Bridge.

Loď v dobách své největší slávy mohla dosáhnout rychlosti až 32 lodních uzlů. Výzbroj křižníku tvořilo 12 hlavních děl, 12 děl menší ráže, 16 automatických kanónů a dva torpédomety. HMS Belfast mohl pojmout bezmála 900člennou posádku.

Prohlídka

Na křižníku navštívíte třeba i ordinaci lodního zubařeNa křižníku navštívíte třeba i ordinaci lodního zubaře

Křižník je pro veřejnost otevřen denně, mimo období Vánoc, a to od 10:00 dopoledne do 18:00 v letní sezóně a do 17:00 v sezóně zimní. Vstupné pro dospělou osobu činí 15,5 liber, přičemž studenti a senioři mají zvýhodněné vstupné. Děti do 16 let mohou tuto atrakci navštívit zcela zdarma.

Pokud patříte mezi válečné nadšence, rozhodně byste toto místo neměli minout a vyšetřit si alespoň dvě hodiny na prohlídku této unikátní bitevní lodi, která není pouhou replikou, ale skutečným válečným křižníkem.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kriznik-hms-belfast/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024