O2 Aréna: největší samostatně zastřešená stavba světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18443x

O2 Aréna neboli Millenium Dome je jednou z nejpozoruhodnějších staveb světa.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Střecha Dómu je vyrobená z teflonu potaženého tkaninou ze skleněných vláken? Váha střechy je menší než hmotnost vzduchu uzavřeného její konstrukcí.

Na území Greenwichského poloostrova v oblasti Docklands se nachází největší samostatně zastřešená stavba světa. Známá je jako Millenium Dome (Dóm tisíciletí) nebo jako O2 Aréna. Svou historii sice nezačala příliš slavně, co ale ztratila na začátku, dohání v posledních letech a že jí to jde!

Od poloviny 90. let 20. století se plánovalo postavit v Londýně dóm na oslavu milénia. 1. 1. 2000 byl dóm slavnostně otevřen, ale jeho fungování nemělo dlouhého trvání.

Stavba sloužila jako zábavní a výstavní centrum, od něhož se očekávalo, že jej navštíví minimálně 12 milionů návštěvníků ročně. Konečná čísla byla ale poloviční, proto se dóm, jakožto ztrátový projekt, musel na konci roku 2000 uzavřít pro veřejnost.

Koncertní O2 Aréna

Konají se zde i koncerty slavných zpěváků a skupinKonají se zde i koncerty slavných zpěváků a skupin

S několika výjimkami, kdy se tu ojediněle konaly různé akce, byl uzavřen až do roku 2007. V té době byla totiž dokončena rekonstrukce budovy, která dostala nové jméno: O2 Aréna. Aréna, která má multifunkční využití sice zabírá pouhých 40 % z celkové velikosti dómu, o návštěvníky ale nemá nouzi.

V roce 2008 dokonce vyhrála titul Nejnavštěvovanější aréna světa. V Aréně se od jejího otevření konají významné hudební akce. Koncertovaly tu největší hvězdy světové populární hudby jako Prince, Michael Jackson, Beyoncé, Led Zeppelin, Rihanna, Céline Dion, nebo umělecká skupina a nejznámější cirkus světa Cirque du Soleil

Sportovní O2 Aréna

K O2 areně se dá dojet i stylově, lanovkou, která byla postavena kvůli londýnské olympiádě K O2 areně se dá dojet i stylově, lanovkou, která byla postavena kvůli londýnské olympiádě

O2 Aréna je ale využívána především ke sportovním kláním. Hraje se tu lední hokej, tenis, basketbal a konají se tu světové soutěže v gymnastice nebo boxu. Během Letních olympijských her v roce 2012 se zde pořádaly finálové zápasy v basketbalu a sportovní gymnastice. 

Jak se k O2 Aréně dostanete?

Pokud by vás lákalo podívat se, jak dóm vypadá z blízka, jeďte metrem na stanici North Greenwich nebo lodí přímo k aréně. Jako bonus se můžete svézt lanovkou Emirates Air Line, která byla vybudována při příležitosti Letních olympijských her 2012.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/o-2-arena/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024