St. James's Park: místo pro zábavu i královský odpočinek po vzoru pravých Londýňanů

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2017 • Přečteno 9240x

St. James's Park je místem, které každoročně navštíví tisíce místních i turistů. Cíleně za odpočinkem i úplnou náhodou...

Vyberte si z našich 32 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Že jste byli v Londýně a ještě nikdy jste nenavštívili St. James’s Park? Je pravda, že se svými zhruba 23 hektary patří tento park k nejmenším královským parkům v Londýně – ale přesto rozhodně stojí za návštěvu… Proč? Park sv. Jakuba se vám představuje!

Díky své poloze je St. James’s Park jedním z nejnavštěvovanějších parků v Londýně i v celé Evropě. Ročně jím projdou miliony Londýňanů a těžko odhadnout počet turistů, kteří míří třeba k Buckinghamskému paláci nebo na druhou stranu k Big Benu. Takže jestli jste se potulovali v okolí Buckinghamského paláce, tak je vcelku jisté, že St. James’s Park jste neminuli.

Krom již zmíněného královského sídla je park obklopen dalšími dvěma paláci – poblíž se nachází budova britského parlamentu ve Westminsterském paláci a také trošku méně známý St. James’s Palace, dřívější oficiální královská rezidence.

Rozhlédněte se. Je na co koukat!

Horse Guards ParadeHorse Guards Parade

Když se pořádně rozhlédnete kolem sebe, tak jistě zahlédnete kousíček vyhlídkového kola London Eye, rozhodně ale nepřehlédnete obrovské platany na věhlasné třídě The Mall. A možná, když budete mít štěstí, stihnete i nějakou zajímavou přehlídku na Horse Guard Parade.

Nedaleko parku naleznete také Cabinet War Rooms – labyrint podzemních místností, které sloužily jako ústředí válečného kabinetu za 2. světové války, nebo Clarence House, kde původně bydlela královna matka a dnes slouží jako londýnský domov prince z Walesu.

Říká se, že nejkrásnější výhled na Buckinghamský palác je právě z mostu přes jezírko v St. James’s Park. Parkem rovněž vede zhruba 11 km dlouhá okružní stezka centrem města přes Kensingtonské zahrady, Hyde Park a Green Park, která vás provede kolem významných míst spojených s princeznou Dianou (The Diana Princess of Wales Memorial Walk).

Něco málo z panovnické historie…

Největších změn doznal park v 17. stoletíNejvětších změn doznal park v 17. století

St. James’s Park je nejstarším z londýnských královských parků. Původně byla na místě parku mokřina, kde ve 13. století založili nemocnici pro nemocné leprou a právě jméno této nemocnice nese park dodnes. V roce 1532 získal pozemky Henry VIII. (Jindřich VIII.), aby zde mohl chovat vysokou a zároveň nechal postavit již zmíněný St. James’s Palace.

Největších změn doznal park v 17. století za vlády Charlese II. (Karel II.), kdy byl výrazně změněn a následně otevřen veřejnosti. Finální změny potom přišly v 18. století a byly dozorovány významným architektem Johnem Nashem.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Co můžete v parku vidět a dělat dnes?

Trooping the ColourTrooping the Colour

Za zmínku rozhodně stojí ceremoniál výměny stráží (Changing the Guard), který se koná denně v 11 hodin, v neděli pak v 10 hodin a trvá zhruba 30 min. V zimním období se ale koná každý druhý den – a pozor, za extrémně mokrého počasí bývají přehlídky rušeny.

Jedná se o jednu z nejstarších a nejtradičnějších přehlídek spojených s Buckinghamským palácem, kdy za doprovodu nejen pochodové a tradiční hudby, ale i moderních popových písní, probíhá impozantní přehlídka, kterou denně sledují stovky lidí.

Další významnou událostí je Trooping the Colour – velmi pestrá vojenská přehlídka, která se koná u příležitosti královniných narozenin. V roce 2020 se bude konat v sobotu 13. června. Přehlídku můžete sledovat ze třídy The Mall a popř. z rohů St. James’s Park, ale kdybyste si chtěli zajistit místo na sezení, tak přihlášky se přijímají na začátku každého roku (v lednu a únoru) a v březnu potom probíhá losování.

Čtení na podobné téma10 zajímavosti, které jste (možná) nevěděli o královně Alžbětě: milovnice psů i bondgirlPřečíst

Před samotnou prohlídkou probíhá dvakrát nacvičování – nejdříve v sobotu čtrnáct dní před událostí a pak týden před ní. No, a kdyby vám to nevyšlo? Tak si tuto velkolepou show můžete vychutnat z pohodlí domova, protože je samozřejmě každoročně vysílána v televizi.

Pro milovníky přírody? Jistě, pane ministře!

Pelikáni v parkuPelikáni v parku

Když se vám nepodaří stihnout žádnou z přehlídek, tak nezoufejte… pro milovníky přírody je park místo jako stvořené k odpočinku. Jezírko, kterému dominuje fontána (Tiffany Fountain) je plné kachen, hus, labutí a dalšího rozmanitého ptactva, prý až 17 různých druhů. Na jižním břehu pak můžete obdivovat pelikány. První z nich byli v St. James’s Parku už v 17. stolení, přinesl se jako dar ruský velvyslanec.

Lišky, krysy nebo myši v parku potkáte spíše v noci než přes den, ale můžete si být jisti, že přes den narazíte na velmi ochočené veverky, které si můžete jako ve většině londýnských parků poměrně jednoduše vyfotit zblízka. Stejně jako již zmiňované třídě The Mall i parku dominují platany.

Díky velkým změnám, které proběhly v parku za Johna Nashe, se předpokládá, že majestátní stromy pocházejí nejdříve z roku 1827. John Nash je rovněž autorem úžasných květinových záhonů s keři a stromy, nebo lépe řečeno dnešní záhony vycházejí z jeho původních návrhů.

Jen tak posedět a dát si kávu na pronajaté židli

Půjčte si lehátkaPůjčte si lehátka

Kávu si můžete vychutnat v restauraci St. James’s Café, která byla postavena v roce 2004 ve stylu, který měl dobře zapadnout do architektury a atmosféry parku. Kromě kavárny si kávu můžete koupit v občerstvovacích koutcích a vychutnat si ji na některé z laviček, kterých je v parku nespočet.

Čtení na podobné témaUtajená místa Londýna: 10 zákoutí, o nichž vědí jen praví Londýňané Přečíst

A pokud byste chtěli vyzkoušet něco speciálního, tak v období od března do října si můžete pronajmout křeslo (deck chair), samozřejmě za denního světla a také v závislosti na počasí. Ceny se pohybují od 1,60 libry za hodinu až po nějakých osm liber na celý den.

Pokud se prostě jen tak pokocháte výhledem, budete si číst na lavičce nebo popíjet kávu, tak vězte, že tady si rozhodně můžete dovolit vypadat jako „pravý“ Londýňan!

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/st-james-s-park/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024