Bank of England: Stará dáma, správkyně státní měny, je 8. nejstarší bankou světa!

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13759x

Banka Anglie neboli Bank of England, je nejdůležitější bankovní institucí v zemi.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Banka Anglie neboli Bank of England, je centrální bankou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Tato instituce je druhou nejstarší centrální bankou světa a osmou vůbec nejstarší bankou na planetě. Byla založena roku 1694 proto, aby poskytla půjčku vládě, která byla v krizi. Za tuto službu chtěli zakladatelé banky status centrální banky. Přezdívá se jí Stará dáma.

Sídlo banky

Bank of England má za úkol spravovat státní měnu, libru šterlinků, upravovat množství peněz v oběhu, dohlížet na ostatní banky v zemi a spravovat státní rezervy. Sídlo banky naleznete v ulici Threadneedle Street v londýnském obvodu City, který je známý vysokou koncentrací bank a firem.

V čele banky stojí guvernér, kterým se v červenci 2013 stal Kanaďan Mark Carney. Řízení financí státu je velmi náročná a zodpovědná úloha, proto je guvernér považován za jednu z nejdůležitějších veřejných osob v zemi.

Bankovky

Nové bankovky z Bank of EnglandNové bankovky z Bank of England

Funkcí banky je rovněž vydávat bankovky. Bank of England tak činí pro Anglii a Wales, přičemž Skotsko a Severní Irsko mají právo vydávat si bankovky sami. Bankovky, které byly původně ručně malované, jsou vydávány již od roku 1694. Zcela tištěná podoba bankovek se dostala do oběhu až v polovině 19. století.

V současnosti je na bankovkách vyobrazena královna Alžběta II., která souhlasila s umístěním svého portrétu v roce 1960. V Británii můžete platit bankovkami v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber. První ochranný hologram byl použit na 50librové bankovce v roce 1990.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Mince

Nové librové minceNové librové mince

První mince v hodnotě 1 libry byla vpuštěna do oběhu v roce 1983. Vyznat se v anglických mincích činí turistům značný problém, protože nejsou označeny čísly, ale je na nich napsána hodnota slovy. Jedná se o tyto mince: 2 libry (two pounds), 1 libra (one pound, 50 pencí (fifty pence), 20 pencí (twenty pence), 10 pencí (ten pence), 5 pencí (five pence), 2 pence (two pence) a 1 pence (one penny).

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bank-of-england/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024