Nultý poledník: jednou nohou na západě a druhou na východě

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 56410x

Nultý poledník, který pomyslnou čarou rozděluje Zemi na západní a východní polokouli, se nachází v areálu Královské observatoře v Greenwichi.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

V areálu Královské observatoře v Greenwichi se nachází pomyslná linka, která dělí Zemi na dvě stejné polokoule, východní a západní. Tato čára se nazývá nultý poledník a protože je úplně smyšlená, není vidět. Z tohoto důvodu se na zemi nachází kovový pásek, který poledník vyznačuje. V moderní době se ke kovovému pásku přidal ještě zelený laser, který v noci svítí a odděluje tak západ od východu.

Základní poledník

Nultý poledníkNultý poledník

Od poledníku se odvozuje zeměpisná délka, což je významná veličina používaná pro geografickou orientaci i měření času. Pro určení času bylo vždy důležité mít vlastní poledník, proto si koloniální mocnosti vytvářely vlastní poledníky, díky kterým určovaly čas a s jejich pomocí dosáhly lepší navigace.

Aby nebyl v polednících zmatek, bylo potřeba vytvořit jeden základní poledník, kterým se budou všichni ostatní řídit. Británie byla vybrána, aby na území Greenwiche takovýto poledník existoval. Byl pojmenován Prime Meridian (doslova základní poledník) a odsouhlasen na mezinárodní konferenci ve Washingtonu v roce 1884. Díky poledníku, dle kterého byla určena i časová pásma, se docílilo většího řádu na poli měření času a navigace. 

Nové metody

Londýnský časLondýnský čas

V dnešní době má nultý poledník především historický a turistický význam. Pohyby zemské kůry totiž způsobují nepřesnosti v měření času a souřadnic, takže se k účelům měření času a určování souřadnic požívá lepších a přesnějších metod.

Navštívit Greenwich s jeho nultým poledníkem je ale nevšední zážitek, který denně láká stovky až tisíce turistů. Kdo by si také nechtěl vyzkoušet, jaké to je, stát každou nohou na jiné polokouli? Do areálu observatoře, kde naleznete poledník, se platí vstupné. Observatoř je otevřena každý den od 10:00 do 17:00.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nulty-polednik/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024