Bariéry na Temži: největší protipovodňové zařízení světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25711x

Bariéry na Temži jsou unikátním protipovodňovým opatřením, které regulují tok Temže a chrání tak Londýn před záplavami.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Bariéry už přežily 15 nárazů lodí bez toho, aby došlo k jejich většímu poškození?

Temže je tak blízko moři, že její hladinu ovlivňuje příliv a odliv, což je během dne viditelné na výšce hladiny. Aby Londýňané neměli neustále zatopené ulice a domy, museli vymyslet velmi efektivní systém protipovodňové ochrany, který by zabránil přítoku velké masy vody do centra metropole. 

Řeka Temže je na britské poměry opravdovým veletokem, který ústí do Severního moře. Je-li Severní moře rozbouřené, Temže se rovněž rapidně zvedá a přináší hrozbu nebezpečí potopy. Otázka, jak ochránit Londýn, byla proto na pořadu dne odnepaměti.

Důmyslný vynález

Bariéry na Temži - na délku měří 520 metrů a na výšku 32 metrůBariéry na Temži - na délku měří 520 metrů a na výšku 32 metrů

Řešením se ukázalo byýt důmyslné ochranné opatření - Thames Barrier, bariéra na Temži, díky níž mohou být obyvatelé Londýna v klidu, alespoň co se týká tzv. velké vody. Bariéra na Temži je největším protipovodňovým zařízením na světě a slouží k zadržení přílivové vody ze Severního moře. Na délku měří úctyhodných 520 metrů a na výšku 32 metrů. Monumentální stavba, která není pouze funkčním, ale i velmi estetickým mechanismem, byla budována 7 let na přelomu 70. a 80. let 20. století. Náklady na výstavbu se vyšplhaly do výše 500 milionů liber.

Mechanismus funguje na bázi pilířů a pohyblivých vrat, které reagují na situaci v řece. Čím více hladina řeky stoupá, tím výše se vrata posouvají a dokáží tak během 30 minut vytvořit na řece přehradu, která naprosto spolehlivě ochrání Londýn před zatopením. V systému jsou vytvořena i stavidla, která slouží k průjezdu lodí skrz bariéru. 

Prohlídky

Bariéry na Temži - Thames BarrierBariéry na Temži - Thames Barrier

Bariéra je přístupná veřejnosti vždy od úterý do neděle od 10:30 do 17:00. Navštívit tento celosvětový unikát je velmi poučné, a to za poměrně malou cenu. Vstupenka pro dospělého vyjde na necelé 4 libry, přičemž děti, studenti a senioři mají zvýhodněné vstupné.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

K bariérám pěšky nebo metrem

Nejsou sice v centru města, ale dá se k nim dostat několika způsoby. Buď můžete využít železnici z nádraží Charring Cross (přímo v centru) a vystoupit na stanici Charlton, odkud půjdete ještě 15 minut pěšky. Nebo můžete jet metrem linkou Jubilee s přestupem na autobusovou linku č. 472 nebo 161. Při této varientě musíte na autobus přestoupit na zastávce metra North Greenwich.

Bariéra na Temži patří k jedné z největších pozoruhodností v Londýně a ať už jste nebo nejste technický typ, toto místo rozhodně stojí za poznání. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bariery-na-temzi/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024