Queen's House: skvost na seznamu UNESCO

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8538x

Queen's House v současnosti patří k Námořnímu muzeu, The National Maritime Museum, v Greenwichi.

Vyberte si z našich 35 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

V oblasti Greenwich nalezne každý turista spoustu zajímavostí. Nepřehlédnutelný je areál Námořního muzea, anglicky The National Maritime Museum, k němuž patří i Královnin dům, tzv. Queen's House. Tento architektonický skvost byl postaven pro Annu Dánskou, manželku anglického krále Jakuba I. Stuartovce.

Královna pověřila výstavbou věhlasného architekta té doby, Iniga Jonese, který po vzoru italských renesančních paláců vytvořil svůj první klasicistní palác v Anglii. Královna Anna si chtěla nechat vybudovat pavilón pro své soukormé účely, přičemž práce začaly už v roce 1616.

V roce 1618 byly bohužel pozastaveny pro nemoc královny. Ta rok na to zemřela, a tak nádherná, do té doby ojedinělá, stavba byla dokončena až roku 1635

Interiér budovy

Zdobné schodiště uvnitř paláceZdobné schodiště uvnitř paláce

Je známo, že v Anglii v 17. století převládaly tudorovské paláce z červených cihel a Queen's House byl první královskou budovou, která se tomuto stylu vymykala. Pozoruhodný je i interiér, kterému dominuje první točité schodiště v Anglii. Queen's House sloužil královnám až do počátku 19. století, kdy ho král Jiří III. nechal využívat jako sirotčinec a školu pro děti zemřelých námořníků.

Od roku 1934 patří pod křídla Námořního muzea, které jej spravuje. V prostorách domu se nachází rozsáhlé umělecké sbírky, na které se v rámci prohlídky muzea můžete zajít podívat.

Komplex zapsaný v seznamu UNESCO

Queen's House a panorama Canary WharfQueen's House a panorama Canary Wharf

Budova Queen's House je situována přesně uprostřed dvou naprosto identických částí nemocnice, kterou zde později, na přelomu 17. a 18. století, postavil slavný architekt, Sir Christopher Wren.

Se dvěma křídly je propojena překrásnými kolonádami, které spolu s Queen's House vytváří architektonický celek, který se táhne od Temže ke Greenwichskému parku, a je jedním z hlavních důvodů, proč byl v roce 1997 zapsán do seznamu památek UNESCO.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/queen-s-house/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024