East Side Gallery: berlínská památka celosvětového významu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 12. 2017 • Přečteno 6870x

Pravděpodobně se jedná o nejdelší a největší galerii pod širým nebem na celém světě.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Je možná překvapivé, že jedno z nejznámějších míst v samém centru německé metropole má anglický název. Německá verze tohoto názvu samozřejmě existuje, ale prakticky se nepoužívá. Jedná se totiž o symbol svobody a opětovného sjednocení Německa v roce 1990. Vzhledem k tomu, že galerie vznikla jako památka na nechvalně proslulou Berlínskou zeď, po jejímž zbourání volal dlouhou dobu téměř celý svět, je to památka celosvětového významu.

Obecné informace o galerii

Obdivovat můžete různá umělecká dílaObdivovat můžete různá umělecká díla

Ten, kdo počítá s tím, že zde najde obrazy slavných malířů minulých století, bude jistě překvapen, neboť se nejedná o klasickou galerii. Naleznete zde pouze velmi moderní díla, která jsou vytvořena na 1316 metrech bývalé Berlínské zdi. Ta se nacházela přímo v centru města a rozdělovala město na východní a západní Berlín na břehu řeky Sprévy.

Je zde 150 uměleckých děl od autorů z celého světa vytvořených převážně roku 1990, tedy krátce po zboření Berlínské zdi. Prakticky všechna díla mají nějaký vztah ke svobodě, resp. k totalitě.

Berlínská zeď a její pád

Připomínka Berlínské zdiPřipomínka Berlínské zdi

Zeď, která rozdělovala tehdejší západní a východní Německo, byla postavena 13. srpna 1961 a stala se symbolem studené války. Rozdělením Berlína došlo k rozdělení nejen Německa, ale i Evropy na východní a západní. 

Od roku 1961 do zboření této stavby při pokusu o její překonání zahynulo mnoho Němců, kteří chtěli emigrovat do západního Německa. Pád Berlínské zdi byl stejně rychlý jako její stavba a odehrál se 9. listopadu 1989. Velký vliv na to měl tehdejší americký prezident Ronald Reagan.

Jakmile se Berlíňané ve stejný den dozvěděli, že se od 10. listopadu plánuje otevření hranic se Západním Berlínem, velmi rychle toho využili a hned devátého večer začaly do západní části města proudit davy východních Němců. Byl to jeden z milníků, o kterém se mluví jako o konci studené války.

Umělecká díla v galerii

Polibek dvou hlavních představitelůPolibek dvou hlavních představitelů

Pravděpodobně se jedná o nejdelší a největší galerii pod širým nebem na celém světě. Oficiálně to ale potvrzeno není. Základem obrazů je euforie a víra v lepší život, svobodu a demokracii. Můžete zde najít např. vyobrazení bývalých nejvyšších představitelů SSSR a NDR – Leonida Brežněva a Ericha Honeckera v přátelském objetí s polibkem.

Dále se zde objevují díla s nápisy: „Žádné další války, žádné další zdi, svět je společný“. Zajímavé je i vycházející slunce nad Berlínem a mnoho dalších obrazů se stejným myšlenkovým poselstvím.

Opravy a úpravy v posledních letech

BerlínBerlín

Bohužel došlo i k tomu, že se určitá část plochy určená galerii stala terčem vandalismu a objevovaly se zde i různé grafitti a malby či kresby, které nemají s uměním nic společného. Bylo nutné tento problém nějakým způsobem vyřešit, neboť se jedná o historickou památku a samozřejmě skuteční umělci, kteří na zeď umístili svá díla, byli rozzlobeni.

Došlo tedy k velké opravě zdi, při níž bylo zničeno kromě nevhodných vandalských obrázků i několik profesionálních děl. Někteří umělci, kterých se to týkalo, odmítli obrazy namalovat znovu. A aby zabránili kopírování svých děl, založili iniciativu zakladatelů East Side Gallery. Umělci dali podnět soudu, který by měl rozhodnout, zda je legální a přijatelné zničit umělecká díla bez souhlasu autora a zda je možné požádat jiného autora o vytvoření kopie.

Rozhodnutí soudu by mělo být přelomové a platné na celém území Evropské unie.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/east-side-gallery/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024