Betlémský kostel: Rixdorfer Dorfkirche v Berlíně

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 3. 2018 • Přečteno 3039x

Kostel se v němčině nazývá Bethlehemskirche a nachází se na náměstí Richardplatz.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Tak jako na území České republiky najdete německou stopu, tak i v Německu, a přímo v hlavním městě, narazíte na tu českou. Německo je historicky převážně protestantská země, proto Češi, kteří v době tvrdé katolizace našeho národa nebyli katolického vyznání, hledali útočiště v tehdejším Prusku.

V té době vznikaly různé české protestantské vesnice, jako například Český Rixdorf, ve kterém nalezneme pozůstatky české kultury minulých století. Imigranti zde měli všechno, co potřebovali, a samozřejmostí byl právě kostel, ve kterém působil protestantský kněz.

Čtvrť Český Rixdorf

Tato česká osada, německy nazvaná Böhmisch Rixdorf, byla založena roku 1737 na území současné berlínské čtvrti Neukölln. Čeští uprchlíci sem přišli se svolením tehdejšího pruského krále Fridricha Viléma I. Česká komunita zde byla v minulosti relativně velká, imigranti působili zejména v zemědělství a provozovali různá řemesla.

Měli zde i vlastní školu, hřbitov a samozřejmě kostel. Ačkoli mluvíme obecně o protestantech, původní přistěhovalci se považovali za potomky jednoty bratrské. Později se ale rozdělili do tří evangelických církví – evangelická reformovaná církev, evangelická česko-luteránská církev a obnovená česko-moravská jednota bratrská.

Příslušníci všech vyznání však využívali společný hřbitov i školu. I když dnes se tady už česky nedomluvíte, pozůstatků českého osídlení je zde stále dost.

Betlémský kostel

Nachází se na náměstí RichardplatzNachází se na náměstí Richardplatz

Jak je v protestantských zemích zvykem, kostely nejsou zasvěceny konkrétním světcům.Berlíně naleznete např. kostel nazvaný po prvním německém císaři nebo právě Betlémský kostel, stejně jako v Praze je známá Betlémská kaple.

Kostel se v němčině nazývá Bethlehemskirche a nachází se na náměstí Richardplatz. Někdy se také můžete setkat s označením Rixdorfer Dorfkirche (Rixdorfský vesnický kostel). Pochopitelně v minulosti toto místo nebylo součástí Berlína, ale jednalo se o vesnici Böhmisch Rixdorf nacházející se relativně daleko od vlastního města.

První informace o tom, že na místě stál nějaký kostel, je z roku 1481. Mnoho zpráv ale o tomto svatostánku neexistuje, neboť zde v 16. století vypukl velký požár a celá budova lehla popelem. Nově byl vybudován hned po založení české osady roku 1737 a v téměř nezměněné podobě působí dodnes.

Budova není nijak honosná, a pokud nejdete přímo s cílem se na kostel podívat, můžete ho snadno přehlédnout. Jednak nebyl vybudován samotnými Němci a stavba nebyla podporována místními úřady, jednak obecně protestantské svatostánky jsou daleko méně reprezentativní než ty katolické.

Dosud se ale jedná o funkční kostel a konají se zde pravidelné bohoslužby. Luteráni, kteří farnost spravují, nabízejí věřícím bohoslužby většinou jednou za měsíc, ale když je nějaký pro luterány významný den, je možné kostel navštívit i mimo pravidelné časy. Kněz řídí modlitby v němčině, ale stále je respektována a dodržována stará liturgie. Pokud budete mít štěstí a podaří se vám mši zahlédnout, uvidíte úplně jiné procesy než v našich katolických chrámech.

Luteránská církev je také velmi činná v oblasti sociální a charitativní. Často se zde konají různé koncerty, kostel má velmi dobrou akustiku a vzhledem k dobré komunikaci nejen s věřícími se zdejších kulturních akcí účastní velké množství lidí. Každoročně před Vánoci církev též organizuje speciální český vánoční trh.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Kde jej najdete?

Betlémský kostel, resp. celá čtvrť Český Rixdorf, se nachází relativně daleko od centra německé metropole v části města nazvané Neukölln. Nejlepším způsobem, jak se sem dostat, je využít linky U7 berlínského metra a vystoupit na stanici Karl Marx Strasse. Čtvrť Neukölln naleznete v jihovýchodní části metropole asi ve třetině cesty z vlastního centra směrem k letišti Schönefeld.

V nejbližším okolí místa jsou sice památky, ale rozhodně ne ty nejznámější. Pokud máte zájem Český Rixdorf navštívit, pak se doporučuje polodenní výlet z centra, který se ale těžko dá spojit s návštěvou nějakého jiného zajímavého místa.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/betlemsky-kostel/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024