Pariser Platz: náměstí, jež je považováno za hlavní v Berlíně

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 12. 2017 • Přečteno 1690x

Název „Pařížské“ nese na počest spojenců proti Napoleonovi, kteří německé armádě pomohli dobýt Paříž.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BerlínaZobraz zájezdy

Pařížské náměstí, v originále nazývané Pariser Platz, je jedno z centrálních náměstí německé metropole. Je to místo, kudy doslova kráčely dějiny a prakticky každý návštěvník Berlína toto místo navštíví. Berlín leží nepříliš daleko od našich hranic a je snadno dostupný vlakem, autobusem i autem. Město máme často spojené i s bývalou Berlínskou zdí či s Brandenburskou bránou, které jsou, resp. byly, v těsné blízkosti Pariser Platz.

Hlavní náměstí Berlína

Toto náměstí je považováno za hlavní berlínské náměstí. Na jedné jeho straně se tyčí slavná Braniborská brána a na druhé straně začíná dlouhý, významný bulvár Unter den Linden. Jestli se vydáte západním směrem, dojdete po pár metrech k berlínské ZOO. Pokud se díváte na záběry z Berlína, velmi často bude zabírána právě Brandenburská brána a Pařížské náměstí.

Jedná se o jedno z nejvíce fotogenických míst v celém Německu. Název „Pařížské“ nese na počest spojenců proti Napoleonovi, kteří německé armádě pomohli dobýt Paříž.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Pár slov o historii

Hotel KempinskiHotel Kempinski

Nejvýznamnější památka náměstí, Braniborská brána, byla postavena v 90. letech 18. století v neoklasicistickém stylu. V té době se o tomto místě mluvilo jednoduše jako o náměstí. Teprve po kapitulaci Francie v březnu roku 1814 bylo náměstí nazváno jako Francouzské. Němci jsou a vždy byli velmi hrdý národ, proto se ihned po ukončení Napoleonských válek hlásili k tomu, že Francie byla poražena hlavně zásluhou pruské armády.

V období před druhou světovou válkou se stalo náměstí velkolepým centrem Berlína a sídlila zde např. velvyslanectví USA a Francie. Byl zde postaven i luxusní hotel Adion a působila tam i umělecká akademie. Na konci války bylo toto místo, jež se stalo symbolem německého národa, intenzivně bombardováno a prakticky srovnáno se zemí.

Po opětovném spojení obou německých republik v roce 1990 se nové zastupitelstvo Berlína dohodlo na obnově tohoto kdysi slavného místa. Vrátila se tam tedy velvyslanectví a opětovně zde začala působit umělecká akademie. Místo je v současné době navštěvováno obrovským množstvím turistů a opět získalo svůj lesk, který mělo na začátku 20. století.

Budovy na Pařížském náměstí

Mimo zmíněné Braniborské brány se na tomto náměstí opět nacházejí velvyslanectví USA a Francie, kromě toho na sousední ulici Unter den Linden nalezneme ambasády Ruské federace a Maďarska. V těsné blízkosti je i velvyslanectví Spojeného království. Koncentrace zastupitelských úřadů svědčí o skutečně velkém významu tohoto místa.

Je zde i několik paláců, v nichž mají sídlo silné mezinárodní bankovní instituce. Na náměstí můžeme obdivovat obnovenou uměleckou akademii i hotel Adion, v současné době patřící pod hotelový řetězec Kempinski. Několik metrů severním směrem se nachází budova Říšského sněmu a vládní čtvrť. Směrem na jih dojdete k památníku zavražděných evropských židů.

Na náměstí žili a působili velikáni německé historie, jako např. malíř Max Liebermann, spisovatel Achim von Arnim či nacistický architekt Albert Speer.

Doprava a praktické informace

Náměstí slouží pouze pro pěšíNáměstí slouží pouze pro pěší

Najít toto centrální náměstí v Berlíně je velmi snadné. Jedná se o místo, které každý zná a je bez problémů dostupné metrem. Nejbližší stanice se nazývá Brandenburger Tor, ze které vás směrovky navedou do východu přímo na náměstí. Pokud pojedete linkou S-Bahn S1, nemůžete se ztratit.

Zajímavé je, že tato stanice byla otevřena už roku 1936, ale po stavbě Berlínské zdi, kdy byla přerušena téměř veškerá doprava mezi východním a západním Berlínem, byla uzavřena. Opětovné otevření se váže k datu 1.9.1990.

Pozemní doprava je zde zakázána, neboť se jedná o pěší zónu. Jestli ale neradi jezdíte metrem, můžete využít i některé z autobusových linek, jejichž síť je ve městě hustá a zastávky se nacházejí blízko tohoto centrálního náměstí. Když budete mít čas a kartu na berlínskou hromadnou dopravu, určitě autobus vyzkoušejte. Samozřejmě autobusové přesuny jsou delší, ale zase uvidíte město a nemusíte mít obavy, dopravní předpisy se zde dodržují.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Berlína

Zobrazit aktuální zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pariser-platz-namesti-jez-je-povazovani-za-hlavni-v-berline/

Doporučujeme z Něměcka

Nejnovější z NěměckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!