Pariser Platz: náměstí, jež je považováno za hlavní v Berlíně

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 12. 2017 • Přečteno 4978x

Název „Pařížské“ nese na počest spojenců proti Napoleonovi, kteří německé armádě pomohli dobýt Paříž.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Pařížské náměstí, v originále nazývané Pariser Platz, je jedno z centrálních náměstí německé metropole. Je to místo, kudy doslova kráčely dějiny a prakticky každý návštěvník Berlína toto místo navštíví. Berlín leží nepříliš daleko od našich hranic a je snadno dostupný vlakem, autobusem i autem. Město máme často spojené i s bývalou Berlínskou zdí či s Brandenburskou bránou, které jsou, resp. byly, v těsné blízkosti Pariser Platz.

Hlavní náměstí Berlína

Toto náměstí je považováno za hlavní berlínské náměstí. Na jedné jeho straně se tyčí slavná Braniborská brána a na druhé straně začíná dlouhý, významný bulvár Unter den Linden. Jestli se vydáte západním směrem, dojdete po pár metrech k berlínské ZOO. Pokud se díváte na záběry z Berlína, velmi často bude zabírána právě Brandenburská brána a Pařížské náměstí.

Jedná se o jedno z nejvíce fotogenických míst v celém Německu. Název „Pařížské“ nese na počest spojenců proti Napoleonovi, kteří německé armádě pomohli dobýt Paříž.

Pár slov o historii

Hotel KempinskiHotel Kempinski

Nejvýznamnější památka náměstí, Braniborská brána, byla postavena v 90. letech 18. století v neoklasicistickém stylu. V té době se o tomto místě mluvilo jednoduše jako o náměstí. Teprve po kapitulaci Francie v březnu roku 1814 bylo náměstí nazváno jako Francouzské. Němci jsou a vždy byli velmi hrdý národ, proto se ihned po ukončení Napoleonských válek hlásili k tomu, že Francie byla poražena hlavně zásluhou pruské armády.

V období před druhou světovou válkou se stalo náměstí velkolepým centrem Berlína a sídlila zde např. velvyslanectví USA a Francie. Byl zde postaven i luxusní hotel Adion a působila tam i umělecká akademie. Na konci války bylo toto místo, jež se stalo symbolem německého národa, intenzivně bombardováno a prakticky srovnáno se zemí.

Po opětovném spojení obou německých republik v roce 1990 se nové zastupitelstvo Berlína dohodlo na obnově tohoto kdysi slavného místa. Vrátila se tam tedy velvyslanectví a opětovně zde začala působit umělecká akademie. Místo je v současné době navštěvováno obrovským množstvím turistů a opět získalo svůj lesk, který mělo na začátku 20. století.

Budovy na Pařížském náměstí

Mimo zmíněné Braniborské brány se na tomto náměstí opět nacházejí velvyslanectví USA a Francie, kromě toho na sousední ulici Unter den Linden nalezneme ambasády Ruské federace a Maďarska. V těsné blízkosti je i velvyslanectví Spojeného království. Koncentrace zastupitelských úřadů svědčí o skutečně velkém významu tohoto místa.

Je zde i několik paláců, v nichž mají sídlo silné mezinárodní bankovní instituce. Na náměstí můžeme obdivovat obnovenou uměleckou akademii i hotel Adion, v současné době patřící pod hotelový řetězec Kempinski. Několik metrů severním směrem se nachází budova Říšského sněmu a vládní čtvrť. Směrem na jih dojdete k památníku zavražděných evropských židů.

Na náměstí žili a působili velikáni německé historie, jako např. malíř Max Liebermann, spisovatel Achim von Arnim či nacistický architekt Albert Speer.

Doprava a praktické informace

Náměstí slouží pouze pro pěšíNáměstí slouží pouze pro pěší

Najít toto centrální náměstí v Berlíně je velmi snadné. Jedná se o místo, které každý zná a je bez problémů dostupné metrem. Nejbližší stanice se nazývá Brandenburger Tor, ze které vás směrovky navedou do východu přímo na náměstí. Pokud pojedete linkou S-Bahn S1, nemůžete se ztratit.

Zajímavé je, že tato stanice byla otevřena už roku 1936, ale po stavbě Berlínské zdi, kdy byla přerušena téměř veškerá doprava mezi východním a západním Berlínem, byla uzavřena. Opětovné otevření se váže k datu 1.9.1990.

Pozemní doprava je zde zakázána, neboť se jedná o pěší zónu. Jestli ale neradi jezdíte metrem, můžete využít i některé z autobusových linek, jejichž síť je ve městě hustá a zastávky se nacházejí blízko tohoto centrálního náměstí. Když budete mít čas a kartu na berlínskou hromadnou dopravu, určitě autobus vyzkoušejte. Samozřejmě autobusové přesuny jsou delší, ale zase uvidíte město a nemusíte mít obavy, dopravní předpisy se zde dodržují.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pariser-platz-namesti-jez-je-povazovani-za-hlavni-v-berline/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024