Sony centrum: místo kulturního a společenského života Berlína

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2018 • Přečteno 5695x

Na Postupimském náměstí byl v roce 1996 položen základní kámen na stavbu velkého centra kultury a obchodu – Sony centra.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Jak už název objektu napovídá, nejedná se v tomto případě o historickou památku, ale o ukázku moderní architektury. Tato obrovská budova se nachází v samém srdci německé metropole, na náměstí Potsdamer Platz. Historie náměstí je dlouhá, ale současný vzhled tomu nenapovídá. Procházela tudy tzv. železná opona, proto se ve druhé polovině minulého století nebylo možné na toto místo podívat.

Prostor, kudy vedla nechvalně proslulá Berlínská zeď, byl velmi přísně střežen a lidé se sem vůbec nedostali. Až v 90. letech 20. století, kdy došlo k pádu zdi, začal Potsdamer Platz opět žít. Nebyla zde však vybudována žádná infrastruktura a celé náměstí se muselo znovu vybudovat.

Z toho důvodu na něm nenaleznete prakticky žádné historické objekty, ale pouze ty postavené před několika desítkami let. Náměstí je nyní jedním z center kulturního a společenského života Berlína.

Centrum kultury a obchodu

Interiér centraInteriér centra

Po několik let trvajících diskusích, jak naložit s nově vzniklým prostorem na Postupimském náměstí, byl dne 11. 10. 1996 položen základní kámen na stavbu velkého centra kultury a obchodu známého pod názvem Sony centrum.

Vzhledem k tomu, že přestavba náměstí byla jednou z priorit města Berlína, potažmo vlády SRN, byl celý komplex postaven poměrně rychle a 2. 9. 1998 došlo k jeho slavnostnímu otevření. Této velkolepé události se zúčastnilo téměř 2 500 pozvaných významných hostů. Byli zde přítomni zástupci politického, obchodního i kulturního života.

Architektura komplexu

Večerní osvětlení střechy centraVečerní osvětlení střechy centra

Architektonickou soutěž vyhrál slavný mezinárodně uznávaný architekt Helmut Jahn, který se rozhodl postavit v té době supermoderní komplex budov se specifickým konceptem práce se světlem.

Jedním ze základních architektonických prvků jsou prosklené stěny, dále pak propracovaný systém lesku a odrazů světelných jevů. Velmi pečlivě se zabýval lomem paprsků. Specifická koncepce zastřešení pak ze Sony centra udělala jeden z typických znaků Berlína, známý i v zahraničí.

Nejvyšší bod kopulovité střechy se nachází ve výšce 67 metrů nad halou zvanou Fórum. Klenba je ve tvaru oválu s délkou 112, resp. 77 metrů. Na stavbu střešního nosníku bylo použito téměř 520 tun oceli. Dále střecha obsahuje 105 tun skla o tloušťce 16 mm, které se rozprostírá na ploše 3 500 m2. Střecha je největší chloubou centra.

Světelný systém do budovy implementoval slavný francouzský umělec Yann Kersalé. Ten chtěl zvýraznit význam střechy postavené ze skla, oceli a různých textilií. Jeho vizí bylo využít čiré sklo a průsvitné tkaniny, které budou odrážet jak denní světlo, tak i měsíční svit, velmi specifickým způsobem.

Na základě tohoto konceptu můžeme vidět měnící se barvu střechy. Ta se mění od modrozelené až po rudou v závislosti na slunečním svitu. Večer střecha září bíle, což způsobuje pocit, že ještě nenastoupila tma. Barvy se však mění i v průběhu noci.

Na co se můžete těšit?

Zajímavá střecha centraZajímavá střecha centra

Zřejmě nejznámějším kulturním zařízením v budově je kino. To nabízí 8 pláten ve 2D a 3D rozlišení. Kino je mezi místními velmi oblíbené a často navštěvované. Filmy se zde promítají každý den od dopoledních hodin do pozdního večera. Každoročně se tady také koná mezinárodní filmový festival Berlinare.

V komplexu se dá i najíst nebo vypít šálek kávy. Je zde obrovské množství restaurací, kaváren a barů, včetně takových značek, jako jsou Sushi Express nebo Starbucks. Možností je zde nepřeberně, ale je třeba počítat s vyššími cenami. Podobná situace je zde i s nákupy.

Nakoupit se dá dobře a kvalitně, ale ceny rozhodně nejsou lidové. Jak se dá poznat už podle názvu centra, nalézá se v něm velká prodejna výrobků značky Sony, která je jakousi vlajkovou lodí všech německých prodejen nabízejících tuto značku. Charakter budovy přímo vybízí k tomu, aby se zde prodávalo hlavně moderní zboží využívající nejnovější technologie. Kdo by měl zájem, může si předem objednat komentovanou prohlídku budovy.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Praktické informace

Ačkoli se nedoporučuje cestovat po Berlíně vlastním autem, v tomto případě není problém s parkováním. Míst k zaparkování je zde dostatek a v případě zájmu ze strany řidiče je možné i auto nechat umýt nebo vyčistit. Když se rozhodnete využít hromadné dopravy, je to velmi snadné. Lze jet linkou U2 nebo S1, S2 či S25 a vystoupit na stanici Potsdamer Platz. V blízkosti staví i mnoho autobusových linek.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sony-centrum/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024