Humboldtova univerzita: jedno z nejvýznamnějších vzdělávacích zařízeních v Německu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 1. 2018 • Přečteno 4826x

Její založení se datuje k roku 1810, kdy zde byl zahájen první semestr s 256 studenty a 52 přednášejícími na čtyřech fakultách.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Tím, čím je pro Čechy Karlova univerzita a pro Francouze Sorbonna, tím je pro Němce Humboldtova univerzita. Je pravda, že nedosáhla takového mezinárodního věhlasu jako Cambridge nebo Oxford, ale po celém Německu se o ní mluví jako o nejvýznamnějším vzdělávacím zařízení v zemi.

V hlavním městě má 3 velké kampusy – jeden ve čtvrti Adlershof, další je severní kampus a návštěvníci Berlína zřejmě uvidí centrální kampus na ulici Unter den Linden v blízkosti náměstí Babelplatz. Jedná se nejen o největší, ale i o nejstarší berlínskou univerzitu. Z těchto důvodů je studium na této škole prestižní záležitostí. Hrdí Němci se rádi pochlubí tím, že jejich děti studují právě zde, na škole pojmenované po slavném Wilhelmovi von Humboldtovi.

Osobnost Wilhelma von Humboldta

Příjmení Humboldt je v Německu velmi známéPříjmení Humboldt je v Německu velmi známé

Příjmení Humboldt je v Německu velmi známé, ale je třeba důkladně rozlišovat, o kterého nositele tohoto příjmení se jedná. Wilhelm žil na přelomu 18. a 19. století v Berlíně. Byl to diplomat a filosof, přátelil se s takovými osobnostmi jako s Goethem či Schillerem. Jeho specializací se stala jazykověda. Jako první formuloval myšlenky, které byly později zpracovány ve formě teorie jazykového relativismu.

Základem této teorie je názor, že lidé hovořící jinými jazyky chápou jinak svět kolem sebe. Určitým způsobem navazoval na svého kolegu, jednoho z nejznámějších filosofů historie, Georga Wilhelma Fridricha Hegela. Pokusil se také klasifikovat jazyky podle struktury, což se stalo základem typologie. Jako diplomat aktivně působil v koalici proti Napoleonovi. Jeho bratrem byl neméně slavný přírodovědec Alexander von Humboldt.

Historie univerzity

Její založení se datuje k roku 1810, kdy zde byl zahájen první semestr s 256 studenty a 52 přednášejícími na čtyřech fakultách. Model univerzity vymyšlený Humboldtem později ovlivnil mnoho evropských a amerických vysokých škol. Název nesoucí jméno svého zakladatele škola získala až roku 1949. Před tím se nazývala např. Univerzitou Fridricha Viléma nebo Univerzitou pod lipami (v originále Universität unter den Linden).

Na univerzitě studovala řada osobností německých dějin. Jedná se o filosofy Artura Schopenhauera, Karla Marxe či Friedricha Engelse, dále školu navštěvoval fyzik Albert Einstein, básník Heinrich Heine nebo politik Otto von Bismarck a z modernějších dějin je možné jmenovat zakladatele Evropské unie Roberta Schumana.

Současnost školy

Univerzitní knihovnaUniverzitní knihovna

Jedná se o moderní univerzitu se všemi vymoženostmi 21. století. Studují zde nejen němečtí studenti, ale můžeme zde potkat i velké množství těch zahraničních. Existují zde všechny stupně vysokoškolského vzdělání, studenti tedy mohou ukončit studium jako bakaláři, magistři, inženýři nebo mohou pokračovat v postgraduálním studiu a získat ještě vyšší vzdělání a titul.

Škola je otevřená i studentům, kteří mají nějaký fyzický handicap, nabízí jim různé speciální programy. V akademickém roce 2017/2018 na škole studuje na devíti fakultách 32 553 studentů, které na praxi připravuje 424 profesorů a 2 012 dalších přednášejících. Univerzita nabízí celkem 189 studijních oborů.

Umístění

Univerzita má 3 velké kampusy. Ten hlavní se nachází v samém centru Berlína na ulici Unter den Linden. Kampus Adlershof naleznete ve stejnojmenné části Berlína a v tomto případě se jedná o moderní stavbu z let 1998–2003. Tato čtvrť je převážně studentská, kromě škol zde byl vybudován i technologický park. Je to pulsující část Berlína, ve které se pohybují především studenti. Leží v jihovýchodní části města.

Severní kampus naleznete v centrální části města nazvané Mitte mezi ulicemi Invalidenstrasse a Luisenstrasse. Budovy v severním kampusu leží v klidném parku a jsou většinou z 19. století. Vzhledem k umístění téměř v centru města je snadné dostat se sem metrem, popř. lze dojít pěšky od hlavního berlínského nádraží. Nejbližší stanice metra jsou na lince U6 Museum für Naturkunde nebo Oranienburger Tor.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/humboldtova-univerzita/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024