Památník Neue Wache: vzpomínka na hrůzy a nesmyslnost válek

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2018 • Přečteno 4501x

Komunistické vlády v 50. letech budovu upravovaly tak, aby stále plnila roli památníku padlým ve válkách, ale aby zároveň zdůrazňovala význam komunistů při boji s nacisty.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Berlín jako hlavní město státu, jenž má na svědomí obě světové války, byl předurčen k tomu, aby zde vznikl nějaký památník válečným obětem. A pochopitelně tento památník musel být velkolepý. Proto ho najdeme na jedné z centrálních ulic metropole, na třídě Unter den Linden. Oficiálně se jedná o centrální památník Spolkové republiky Německo, který je určen obětem válek a totalit.

Budova sama o sobě není nijak historicky významná, pochází z roku 1816 a byla navržena architektem Karlem Friedrichem Schinkelem. Původně sloužila jako strážnice, na níž měli strážní za úkol hlídat pruského korunního prince. Teprve po první světové válce zde vznikl památník válečným obětem.

Několik vět o historii

Původní budovu strážnice nechal postavit pruský král Frederick William III. jako součást ochranných staveb královského paláce. O návrh požádal významného architekta Schinkela, který byl proslulý svými stavbami v neoklasicistním slohu. Slavnostní zahájení činnosti se datuje k 18. září 1818, kdy Berlín navštívil ruský car Alexandr I. Součástí ochrany paláce bylo Neue Wache do konce I. světové války, resp. do konce monarchie.

Roku 1931 byl tehdejší vládou požádán architekt Heinrich Tessenow, aby bývalou strážnici přestavěl na památník obětem světové války. To se mu podařilo a budova začala sloužit jako monument ukazující válečné hrůzy. Po nástupu nacistické vlády vládnoucí strana a vojska Wehrmachtu využívaly památník při každoročních oslavách německého svátku Volkstrauertag.

Tento svátek se slaví v prosinci a vzpomíná se při něm na vojáky i civilisty zabité při nějakém válečném konfliktu. Na konci války pak bylo i toto místo, tak jako velká část Berlína, velmi silně poškozeno při bombardování. Po ukončení války se Neue Wache ocitlo v sovětské okupační zóně, proto bylo umístěno ve východním Berlíně. Komunistické vlády v 50. letech budovu upravovaly tak, aby stále plnila roli památníku padlým ve válkách, ale aby zároveň zdůrazňovala význam komunistů při boji s nacisty.

Z toho důvodu došlo k velké přestavbě a roku 1960 zde byl slavnostně otevřen Památník obětem fašismu a militarismu. K poslední změně a zároveň přejmenování došlo roku 1993 po opětovném sjednocení Německa. Tento název už zůstal do dnešních dnů. O současnou úpravu interiéru se zasloužil osobně kancléř Helmut Kohl.

Interiéry

Matka a její mrtvý synMatka a její mrtvý syn

Interiéry památníku se měnily podle toho, jaká politická strana byla u moci. V současné době, kdy se jedná o památník obětem válek a totalit, již není interiér poplatný době. Kancléř Kohl se zasloužil o to, že centrální komunistický motiv byl nahrazen sochou od slavného sochaře Kollwitze s názvem „Matka a její mrtvý syn“. Jedná se o pietní ztvárnění motivu zdůrazňujícího utrpení civilistů v době 2. světové války.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Kde ho najdete?

Vzhledem k historii, kdy se jednalo o součást královského paláce, i k současnosti, kdy si svět stále připomíná různá válečná utrpení, je památník samozřejmě umístěn v samém centru Berlína. Prakticky každý návštěvník německé metropole kolem něj projde. Otázkou je, zda si ho na jedné z centrálních obchodních tříd všimne. Kdo má zájem se k němu podívat a uvědomit si hrůzy a nesmyslnost válek, dostane se k němu zcela bez problémů.

V blízkosti se nachází např. Německé historické muzeum a téměř přes ulici je pak Německá státní opera a náměstí Bebelplatz. Přímo k Neue Wache nejezdí žádné metro, ale od stanic Friedrichstrasse či Hausvogelplatz to není nijak daleko. A kdo nechce nebo nemůže chodit, ten se jednoduše dostane tramvají na stanici Staatsoper, která je prakticky před památníkem.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatnik-neue-wache/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024