Berlínský dóm: místo setkání studentů či konání koncertů vážné hudby

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 1. 2018 • Přečteno 9822x

Současná budova katedrály byla dokončena roku 1905, ale historie této monumentální stavby je o hodně starší.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Pojem „Berlínský dóm“ se běžně používá, neboť se jedná o překlad německého výrazu „Berliner Dom“. Můžete se ale setkat i s pojmem Berlínská katedrála. V obou případech se ale jedná o zkrácenou verzi, protože oficiální název je dost dlouhý a ani místní ho celý neznají. Název je celkově matoucí, není to totiž katedrála v pravém slova smyslu.

Katedrální kostel by měl být sídlem biskupství, ale evangelický biskup zde nikdy nepůsobil. V každém případě se jedná o evangelický chrám nacházející se na slavném Muzejním ostrově v centrální části města. Současná budova byla dokončena roku 1905, ale historie této monumentální stavby je o hodně starší.

Historie kostela

Katedrála se několikrát renovovalaKatedrála se několikrát renovovala

První zmínky ještě o římskokatolickém svatostánku jsou z poloviny 15. století. Jeho založení se datuje k roku 1451. V tom roce princ Fridrich II. Brandenburský přesunul své sídlo z Brandenburku na místo zvané Colin, které je nyní součástí Muzejního ostrova. V rámci této rezidence zde nechal postavit římskokatolickou kapli, která byla později rozšířena a stal se z ní kostel.

Ten v 15. a 16. století využívali hlavně studenti jako místo, kde se mohli modlit a rozmlouvat s Bohem. Roku 1536 byli nuceni dominikáni opustit Berlín a o místo jejich bývalého kláštera byl rozšířen tento univerzitní kostel. Byl zasvěcen mnoha světcům – Panně Marii, svatému Petrovi, Pavlovi, Mikulášovi, a navíc svatému Kříži.

Ještě v průběhu 16. století došlo na území současného Německa k reformaci a mnoho Němců konvertovalo k luteránství, proto i kostel změnil svůj status z římskokatolického na luteránský. V tomto období došlo i k rozšíření názvu, kostel byl zasvěcen i svaté Trojici.

V 18. století došlo k zásadní přestavbě kostela a na základě rozhodnutí pruského krále Fridricha Williama III. byl zařazen mezi chrámy spravovanými nově vzniklou evangelickou církví. K největší přestavbě ale došlo na přelomu 19. a 20. století. Tato kompletní rekonstrukce stála více než 11 milionů marek a roku 1905 byla slavnostně otevřena budova zcela nového chrámu.

Na konci druhé světové války byl kostel, tak jako mnoho dalších budov v německé metropoli, při bombardování částečně poničen. Vzhledem k tomu, že se poté nacházel na území východní části země, nebyla politická vůle církevní stavby obnovovat. Stavební úpravy byly zahájeny až v 70. letech s tím, že se neobnovoval kostel celý, jeho prostory se zmenšily a sloužil jako místo pro uzavírání sňatků.

Zatím poslední obnova byla realizována v 90. letech minulého století, přičemž se roku 1993 slavnostního znovuotevření zúčastnil i tehdejší německý kancléř Helmut Khol.

Praktické informace

Konají se v ní koncerty i bohoslužbyKonají se v ní koncerty i bohoslužby

Katedrála je otevřena od pondělí do soboty od 9 hodin a zavírá se ve 20 hodin. V neděli se pro veřejnost otvírá až ve 12 hodin a v zimním období se zavírá už v 19 hodin. Vzhledem k tomu, že se zde konají nejen bohoslužby, ale i různé koncerty a společenské události, může se stát, že i v této době nebude chrám veřejnosti přístupný.

Prohlídky jsou možné minimálně hodinu před uzavřením a jsou zpoplatněny. Základní vstupné činí 7 EUR, ale i zde existuje propracovaný systém slev. Za audio průvodce v různých jazycích (čeština zde není) se platí 3 eura.

Kostel se nachází v samém srdci německé metropole, proto je snadné se k němu dostat hromadnou dopravou. Cestování vlastním autem je totiž v Berlíně dost komplikované. Nejjednodušší je využít metra linky U2, U5 nebo U8 a vystoupit na stanici Alexanderplatz. Odtud je to na Muzejní ostrov velice blízko. Dá se jet i linkami S5, S7, S9 a S75 na stanici Hackescher Markt. V okolí je i několik zastávek tramvají a autobusů.

V celém Německu velmi dobře funguje turistická infrastruktura, proto i v Berlínské katedrále nabízí různé typy prohlídek, je možné si zde nakoupit suvenýry s motivy chrámu i celého Berlína, a kdo má zájem, může si posedět v místní kavárně.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/berlinsky-dom/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024